Osoby przebywające większość swojego czasu w budynkach zastanawiają się, czy oświetlenie LED jest bezpieczne dla ich zdrowia.
W tym artykule przedstawiamy:
- parametry światła charakteryzujące źródła światła LED wpływające na zdrowie,
- porównanie lamp LED i zwykłych świetlówek,
- podstawowe warunki stosowania oświetlenia ledowego.
Światło LED – najważniejsze parametry mające wpływ na nasze zdrowie
Każde źródło światła posiada charakterystyczne dla siebie atrybuty. Niektóre z nich, mogą mieć wpływ na nasze zdrowie. Lampy LED niskiej jakości to takie, które posiadają:
efekt migotania (flickering),
który nie zawsze jest widoczny, wpływa na zmęczenie oczu, a także może powodować bóle głowy i nudności.
Najprostszym sposobem weryfikacji tego parametru jest zwrócenie uwagi na współczynnik układu zasilania ripple current. Przyjmuje się, że jego wartość określana na poziomie poniżej 3% to oprawy bardzo dobrej klasy.
zbyt wysoki poziom widma niebieskiego, a raczej jego nadmiar,
sprzyjający degeneracji plamki żółtej oraz mogący powodować wyższy poziom kortyzolu. Dotyczy to w szczególności fal elektromagnetycznych o długości od 460 do 485 nm.
wysoki współczynnik UGR,
wynikający z opraw źle dobranych do aplikacji, co może powodować pieczenia oczu oraz oślepiać osoby. Parametr ten jest szczególnie istotny w magazynach wysokiego składowania. Należy zwrócić na niego uwagę także w przypadku opraw umiejscowionych blisko użytkownika, np. w oświetleniu stanowiskowym.
Zatem, czy lampy LED są szkodliwe? Poprawnie zaprojektowane oraz zbadane produkty nie stanowią zagrożenia. Należy pamiętać, że neutralna barwa światła, o temperaturze barwowej bliskiej 4000 K, jest najbardziej uniwersalna. Sztuczne oświetlenie, dostosowane do potrzeb będzie korzystne dla osób pracujących w biurach, halach magazynowych, czy w obszarach wymagających dużej precyzji wykonywanych czynności.
Czy lampy LED są bezpieczne? Jak się mają do tego świetlówki?
Bezpieczne światło ledowe, emitowane jest przez diody elektroluminescencyjne. Natomiast tradycyjne świetlówki wykorzystują przepływ prądu w parach rtęci i argonu. Już na tej podstawie zauważyć można, że lampy wyładowcze są mniej bezpieczne, choćby z uwagi na szkodliwe substancje w niej zwarte. Ponadto lampa LED nie generuje szkodliwego promieniowania UV, w odróżnieniu od zwykłych świetlówek. Na potwierdzenie warto poprosić producenta o raport bezpieczeństwa fotobiologiczego diody zastosowanej w danej oprawie. W dokumencie tym określona jest klasa RG diody. Za bezpieczne oświetlenie LED w bliskim otoczeniu człowieka uznaje się diody klasy 0 oraz 1.
Sprawdzone oświetlenie LED to bezpieczeństwo użytkowania
Każde oświetlenie słabej jakości i długotrwałe narażenie wzroku na tego typu źródła światła mogą powodować niebezpieczne dla zdrowia skutki. Jednakże, czy oświetlenie LED jest szkodliwe? Technologia LED jest dobrze rozwinięta i daje dużo możliwości. Warto wybierać lampy od sprawdzonych producentów oświetlenia, to one są w pełni bezpieczne.
Nasze produkty instalujemy już od wielu lat. Jeśli szukasz oświetlenia LED do swojego przedsiębiorstwa i zastanawiasz się, czy będzie ono odpowiednie dla jego użytkowników – skontaktuj się z nami. Pomożemy rozwiać Twoje wątpliwości.
Zobacz pozostałe artykuły
Czym jest protokół DALI? Zalety inteligentnych systemów oświetleniowych
XXI wiek wiąże się z nieuniknionym postępem technologii, za którym stara się podążać większość właścicieli firm. Oświetlenie z inteligentnym sterowaniem jest udogodnieniem, które niesie ze sobą wzrost komfortu pracowników przy jednoczesnej oszczędności energii elektrycznej, której ceny stale rosną.
Modernizacja Luxon dla Swiss Krono najlepszą inwestycją oświetleniową 2023
Już drugi rok z rzędu zgarniamy nagrodę na Najlepszą Inwestycję Oświetleniową. W tym roku do konkursu zgłosiliśmy modernizację oświetlenia, którą zrealizowaliśmy dla zakładu produkcyjnego Swiss Krono.
Masz dodatkowe pytania?
Zapytaj naszego eksperta