Osoby przebywające większość swojego czasu w budynkach zastanawiają się, czy oświetlenie LED jest bezpieczne dla ich zdrowia.

W tym artykule przedstawiamy:

  • parametry światła charakteryzujące źródła światła LED wpływające na zdrowie,
  • porównanie lamp LED i zwykłych świetlówek,
  • podstawowe warunki stosowania oświetlenia ledowego.

Światło LED – najważniejsze parametry mające wpływ na nasze zdrowie

Każde źródło światła posiada charakterystyczne dla siebie atrybuty. Niektóre z nich, mogą mieć wpływ na nasze zdrowie. Lampy LED niskiej jakości to takie, które posiadają:

efekt migotania (flickering),
który nie zawsze jest widoczny, wpływa na zmęczenie oczu
, a także może powodować bóle głowy i nudności.
Najprostszym sposobem weryfikacji tego parametru jest zwrócenie uwagi na współczynnik układu zasilania ripple current. Przyjmuje się, że jego wartość określana na poziomie poniżej 3% to oprawy bardzo dobrej klasy.

zbyt wysoki poziom widma niebieskiego, a raczej jego nadmiar,
sprzyjający degeneracji plamki żółtej oraz mogący powodować wyższy poziom kortyzolu. Dotyczy to w szczególności fal elektromagnetycznych o długości od 460 do 485 nm.

wysoki współczynnik UGR,
wynikający z opraw źle dobranych do aplikacji, co może powodować pieczenia oczu oraz oślepiać osoby. Parametr ten jest szczególnie istotny w magazynach wysokiego składowania. Należy zwrócić na niego uwagę także w przypadku opraw umiejscowionych blisko użytkownika, np. w oświetleniu stanowiskowym.

Zatem, czy lampy LED są szkodliwe? Poprawnie zaprojektowane oraz zbadane produkty nie stanowią zagrożenia. Należy pamiętać, że neutralna barwa światła,  o temperaturze barwowej bliskiej 4000 K, jest najbardziej uniwersalna. Sztuczne oświetlenie, dostosowane do potrzeb będzie korzystne dla osób pracujących w biurach, halach magazynowych, czy w obszarach wymagających dużej precyzji wykonywanych czynności.

natężenie światła do pracy biurowej
natężenie światła w pracy biurowej

Czy lampy LED są bezpieczne? Jak się mają do tego świetlówki?

Bezpieczne światło ledowe, emitowane jest przez diody elektroluminescencyjne. Natomiast tradycyjne świetlówki wykorzystują przepływ prądu w parach rtęci i argonu. Już na tej podstawie zauważyć można, że lampy wyładowcze są mniej bezpieczne, choćby z uwagi na szkodliwe substancje w niej zwarte. Ponadto lampa LED nie generuje szkodliwego promieniowania UV, w odróżnieniu od zwykłych świetlówek. Na potwierdzenie warto poprosić producenta o raport bezpieczeństwa fotobiologiczego diody zastosowanej w danej oprawie. W dokumencie tym określona jest klasa RG diody. Za bezpieczne oświetlenie LED w bliskim otoczeniu człowieka uznaje się diody klasy 0 oraz 1.

Sprawdzone oświetlenie LED to bezpieczeństwo użytkowania

Każde oświetlenie słabej jakości i długotrwałe narażenie wzroku na tego typu źródła światła mogą powodować niebezpieczne dla zdrowia skutki. Jednakże, czy oświetlenie LED jest szkodliwe? Technologia LED jest dobrze rozwinięta i daje dużo możliwości. Warto wybierać lampy od sprawdzonych producentów oświetlenia, to one są w pełni bezpieczne.

Modernizacja oświetlenia wykonana dzięki dofinansowaniu do wymiany oświetlenia

Nasze produkty instalujemy już od wielu lat. Jeśli szukasz oświetlenia LED do swojego przedsiębiorstwa i zastanawiasz się, czy będzie ono odpowiednie dla jego użytkowników – skontaktuj się z nami. Pomożemy rozwiać Twoje wątpliwości.

Hej,

Jeżeli masz dodatkowe pytania, wypełnij formularz i zadaj je naszym specjalistom.

Pomożemy Ci w doborze optymalnych rozwiązań.

Zapytanie z artykułu SEO
Zgody

Zobacz pozostałe artykuły


Olśnienie przykre co to jest

Czym jest olśnienie przykre?

Każdy z nas niejednokrotnie doświadczył rażącego światła, które w praktyce nazywane jest olśnieniem przykrym. Nazywany potocznie efekt olśnienia wpływa niekorzystnie na narząd wzroku ograniczając stopień widzenia i zdolności rozpoznawania.

Więcej Info

jak przeliczyć lumeny na waty

Lumeny na waty – jak przeliczyć strumień świetlny?

Strumień świetlny oświetlenia LED podawany jest w lumenach. Natomiast w przypadku tradycyjnych źródeł światła zazwyczaj jasność świecenia była określana za pośrednictwem pobieranej przez nie mocy w watach. Żeby móc choć w pewnym stopniu porównać oba źródła niezbędny jest przelicznik lumeny na waty. Dlatego w tym artykule poruszamy tą kwestie.

Więcej Info


Potrzebujesz pomocy
w wyborze oświetlenia?

Skontaktuj się z nami

+48 71 733 60 50

9.00 – 16.00

Wypełnij formularz

Napisz do nas