Firma Zott od lat 90. ubiegłego wieku zajmuje się produkcją wyrobów mlecznych, jak jogurty, desery, sery, śmietany oraz twarogi. Jest właścicielem m.in. takich marek, jak Monte, Jogobella i Smakija. Jej zakład produkcyjny znajduje się w Opolu, z którego produkty dostarczane są do ponad 75 krajów na całym świecie. Wraz z rozwojem producenta, a także wzrostem świadomości coraz większych możliwości oszczędności zużycia energii w zakładach produkcyjnych pojawiła się chęć wymiany opraw na bardziej efektywne, wydajne oraz generujące większe oszczędności. Są to pomieszczenia o szczególnych wymogach, w których istnieje konieczność nieustannego utrzymywania odpowiednio niskiej temperatury dla zachowania świeżości produktów oraz stosowania oświetlenia spełniającego bezkompromisowych norm i standardów. Projekt oświetlenia dla chłodni, mroźni i pomieszczeń wyładowczych dla dostaw towarów został opracowany i zrealizowany w 2013 roku.

Korzyści z modernizacji oświetlenia w hali produkcyjnej

Znaczek oszczędności 50% - Luxon LED

Oszczędności energii elektrycznej po modernizacji

System Dali

Bezprzewodowy system sterowania oświetleniem

Ikona 5 lat gwarancji na oświetlenie - Luxon LED

60 miesięcy gwarancji

cytat

Magazyn w firmie Zott pracuje codziennie przez wiele godzin, co generuje ogromne koszty. Dzięki zastąpieniu metalohalogenków oprawami przemysłowymi Highbay LED, oszczędzamy ponad 50% energii elektrycznej. Dlatego też, mamy w planach coraz szerzej stosować oświetlenie LED.

Robert Szymczak
Zott Polska Sp. z o.o.

Wyzwanie w modernizacji oświetlenia w chłodni, mroźni i magazynie

Jakie oprawy będą dostosowane do pracy w niskich temperaturach?

Produkcja wyrobów mlecznych wymaga stworzenia odpowiednich warunków do ich przechowywania, co dotyczy przede wszystkim niskiej temperatury w pomieszczeniach – chłodniach i mroźniach. Modernizacja oświetlenia w branży spożywczej musi być dostosowana do konkretnych norm. Oprawy musiały być odporne na temperaturę w zakresie od 0 do 10 stopni Celsjusza, a jednocześnie spełniać standardy i normy PZH. Priorytetem klienta było wyraźne ograniczenie kosztów zużycia energii, wzrost jakości światła i bezawaryjna praca całego systemu oświetleniowego. Zastosowane oprawy Highbay LED musiały więc wykazywać się ponadprzeciętną szczelnością, wysokim IP i zimną temperaturą barwową na poziomie 4000 – 6500 K. Kolejnym założeniem projektu było zautomatyzowanie oświetlenia w pomieszczeniach wyładowczych dla dostaw towarów. Zakład produkcyjny Zott był jednym z pierwszych w Polsce, który zdecydował się na bezprzewodowe sterowanie oświetleniem. 

Oświetlenie hali produkcyjnej – normy oraz rozwiązania

Oprawy o wysokim IP i efektywności pracy oraz bezprzewodowy system sterowania

Modernizacja oświetlenia w hali produkcyjnej przebiegła zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami klienta, zgodnie z normami obowiązujących w branży spożywczej. Projekt wymagał przeprowadzenia audytu i rzetelnego zapoznania się z możliwościami, jakie zapewnia budynek i istniejąca już instalacja. Oświetlenie do chłodni i mroźni zostało wykonane z 27 tradycyjnych opraw typu High-Bay 400W i 250W na High-Bay 120W LED 120W i High-Bay LED 180W w temperaturze barwowej 6500K oraz z CRI>70. Dodatkowo w kompleksowym oświetleniu hali zastosowaliśmy oprawy Industrial LED z diodami OSRAM Duris E5 w temperaturze barwowej 4000K i CRI>85. Ograniczając koszty inwestycji i jednocześnie nie tracąc na jakości nowego oświetlenia, skorzystaliśmy z istniejącego już okablowania, instalacja w ówczesnym czasie miała zaledwie 13 lat i była w bardzo dobrym stanie. Wszystkie oprawy spełniały wymagania Klienta dotyczące długiej żywotności przy ROI na poziomie <5 lat.

Co więcej, dokonaliśmy wymiany 46 sztuk świetlówek 2×58, uzupełniając je o bezprzewodowe sterowanie. Oprawy Industrial podłączyliśmy do sterowników i z wykorzystaniem konwerterów i jednostki centralnej zostały przygotowane do zarządzania we współpracy z czujnikiem światła dziennego i ruchu. Zainstalowaliśmy je w pomieszczeniu, gdzie rozładowywano ciężarówki z dostawami.

Co zyskał klient z branży spożywczej?

Spełniliśmy wszystkie założenia klienta:

  • Wzrost oszczędności energii elektrycznej na poziomie 50%
  • Ponadprzeciętna żywotność opraw
  • Oświetlenie o wysokiej szczelności oraz odporności na niskie temperatury
  • Inteligentny system bezprzewodowego sterowania
  • 5-letnia gwarancja na oprawy

Podsumowanie Realizacji

50% oszczędności energii elektrycznej

Wykres oszczędności w oświetleniu dla firmy Zott - Luxon LED
Wykres oszczędności w oświetleniu dla firmy Zott - Luxon LED
Pobierz Case Study w formie PDF

Galeria Realizacji


Zobacz pozostałe Case Study


Kościół przy ul. Borowskiej we Wrocławiu

Oświetlenie obiektów sakralnych nadal często wymaga modernizacji. Na wymianę źródeł światła na energooszczędne zdecydowali się opiekunowie kościoła pw św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu.

Więcej Info

oświetlenie hali projekt

Kompleksowe wykonanie oświetlenia wraz z usługą montażu dla PRETTL Electronics GmbH

Wzrost efektywności wykonywanych prac oraz redukcja generowanego CO2 to najważniejsze założenia postawione przez inwestora. Nasze rozwiązanie oparte było na obniżeniu poboru energii zużywanej na oświetlenie przy jednoczesnym zwiększeniu komfortu pracowników. Zrealizowaliśmy to poprzez równomierne oświetlenie powierzchni roboczych.

Więcej Info


Luxon kontakt

Masz dodatkowe pytania?

Zapytaj naszego eksperta

Zapytanie z artykułu SEO
Zgody