Inwestycje w przemyśle - czyli w co warto inwestować? cz.1
𝐖 𝐣𝐚𝐤𝐢𝐞 𝐝𝐳𝐢𝐚ł𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐝𝐞𝐤𝐚𝐫𝐛𝐨𝐧𝐢𝐳𝐚𝐜𝐲𝐣𝐧𝐞 𝐰𝐚𝐫𝐭𝐨 𝐢𝐧𝐰𝐞𝐬𝐭𝐨𝐰𝐚𝐜́ 𝐰 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐦𝐲𝐬́𝐥𝐞?
To zagadnienie, nad którym pochyliliśmy się w trzecim odcinku z serii „Dekarbonizacja w praktyce”.
Nikt nie bierze pod uwagę, że niskie ceny energii będą powodowały, że rynek bilansujący i wszystkie koszty systemowe za chwilę zaczną bardzo, bardzo mocno podnosić ceny usług dystrybucyjnych.
To jest proces, który będzie trwał i w końcu dojdziemy do momentu z przeszłości, gdzie cena energii wynosiła 80%, a dystrybucja wynosiła 20% rocznie.
Jak dojdziemy do tego, co jest obecnie w Hiszpanii, to będziemy mieli 40% ceny energii i 60% kosztów za usługi systemowe, żeby mieć moc. W takiej sytuacji firmy zaczynają stawiać na własne źródła energii, co w tej sytuacji jest rozsądnym podejściem. Jednak wpadamy w pułapkę dobrze znaną Europie Zachodniej – pułapkę źródeł odnawialnych. ~ mówi Piotr Danielski z DB Energy
W trzecim odcinku poruszyliśmy następujące kwestie:
🔵 rozwiązania, z których obecnie korzysta przemysł
🔵 jaka jest świadomość odnośnie dekarbonizacji w przemyśle na przestrzeni ostatnich 7 lat
🔵 ceny energii a działania dekarbonizacyjne
🔵 niezależność energetyczna przedsiębiorstw – jak bardzo jest istotna?
🔵 jak duże znaczenie ma prowadzenie excela ze zużyciem energii?
🔵 kiedy można się spodziewać zwrotu z inwestycji w przemyśle?
Rozmowę prowadzi Maciej Szott – specjalista ds. efektywności energetycznej w Luxon LED z 16-letnim doświadczeniem. Natomiast gościem jest Piotr Danielski, wiceprezes DB Energy, który jest odpowiedzialny za rozwój usług energii na rynku globalnym. Piotr jest także przewodniczącym Zespołu Efektywności Energetycznej Izby Energetyki Przemysłowej i zajmuje się efektywnością energetyczną w odniesieniu do wszystkich technologii.
Zobacz inne cykle video rozmów
Solidna dawka praktycznej wiedzy w przystępnej formie