Post author

Natalia GorowaPracownik działu Marketingu

see all posts of author

Post categories

More categories

0

IOT ZMIENI BRANŻĘ OŚWIETLENIOWĄ ZDECYDOWANIE BARDZIEJ NIŻ ZROBIŁA TO TECHNOLOGIA LED

Jak IoT zmieni przyszłość branży oświetleniowej? Pamiętasz początki rewolucji oświetlenia LED? Wyobraź sobie, że IoT (Internet Rzeczy) zmieni branżę oświetleniową zdecydowanie bardziej niż zrobiła to technologia LED. IoT zmieni sposób, w jaki kupujemy, sprzedajemy i instalujemy oprawy oświetleniowe. W tym artykule postaram się wyjaśnić dlaczego.
Przemysł. Przede wszystkim oprawy oświetleniowe zostaną wyposażone w dodatkowy nadajnik bezprzewodowy, który będzie niezależnym komponentem lub zostanie zintegrowany w zasilaczu. Ta drobna zmiana spowoduje, że oprawy będą zarówno częścią branży elektrotechnicznej (jak dotychczas), jak i częścią branży IT, co spowoduje daleko idące konsekwencje.
Tracklight:LED

IOT

Infrastruktura. Oprawy będą posiadały wiele czujników do zbierania danych, takich jak: temperatura, ciśnienie, wykorzystanie powierzchni roboczej, plus oczywiście te podstawowe funkcje, do których jesteśmy już przyzwyczajeni, czyli wykrywanie ruchu czy światła dziennego. Oprawy oświetleniowe staną się infrastrukturą do mierzenia niezliczonej ilości danych, a funkcja oświetlenia będzie zaledwie jedną z wielu. Co ważne, dla klienta funkcja odpowiedniego natężenia światła na stanowisku roboczym będzie mniej istotna niż pozostałe.
Kompetencje. Największą wartością dla Klienta będą wnioski, jakie pojawią się po analizie danych z infrastruktury IoT, te dane będą nawet 40x więcej warte niż maksymalne oszczędności, jakie można wygenerować z energooszczędnego oświetlenia. Firmy takie jak Amazon czy IBM już mają dużo większe kompetencje w zakresie analiz danych niż jakakolwiek spółka oświetleniowa. Te kluczowe kompetencje będą wykorzystywane przez wyżej wspomniane korporacje, spółki takie jak Silvair czy Gooee oraz rzeszę nowych graczy na poziomie integracji infrastruktury.
Proces zakupowy. W momencie, kiedy dla klienta nadrzędnym stanie się zbieranie danych np. z hali produkcyjnej, kluczową funkcją zakupów będzie wyposażenie obiektu w odpowiednią infrastrukturę (sieć opraw z czujnikami). Oprogramowanie i produkty IT kupowane są przez innych decydentów niż oświetlenie, dlatego cały proces zakupowy opraw ulegnie zmianie.

Handlowcy. Producenci oświetlenia zaczną konkurować z integratorami branży IT, co doprowadzi do wzrostu znaczenia wiedzy w zakresie systemów sterowania i zbierania danych kosztem techniki świetlnej. Wynikiem tej zmiany będzie wymiana handlowców, a ci, którzy zostaną, będą musieli szybko nauczyć się poruszać w nowej rzeczywistości.

Jedno jest pewne, jeśli jesteś częścią branży oświetleniowej przygotuj się na niezłą jazdę!

Maciej Szott

Read also

Możliwość komentowania jest wyłączona.