Modernizacja obiektu przemysłowego zazwyczaj wiąże się z wieloma aspektami. Każde z nich ma na celu obniżenie energochłonności budynku, poprawę komfortu pracowników, bądź wzrost efektywności wykonywanych prac. Modernizacja oświetlenia jest jednym z elementów ulepszeń przedsiębiorstwa. Informacje na temat prawidłowego montażu oświetlenia na hali produkcyjnej, przedstawiliśmy w poniższym opracowaniu.
Oświetlenie hali produkcyjnej – wyzwania i trudności
Wymiana oświetlenia hali zazwyczaj musi przebiegać w trakcie działających linii wytwórczych i pracujących maszyn. To jednak nie jedyne wyzwania. Podczas montażu oświetlenia na hali produkcyjnej należy także zwrócić uwagę m.in. na:
- czynności w niej wykonywane,
- wysokość pomieszczeń,
- doświetlenie stanowisk roboczych,
- stopień zapylenia,
- wysokie temperatury,
- inne czynniki.
To te dane warunkują często sposób montażu i wybór odpowiednich źródeł światła. Dobór opraw przemysłowych LED powinien być poprzedzony audytem oświetlenia.
Sposoby oświetlenia hali z wykorzystaniem przemysłowych lamp LED
Oprawy wykorzystywane do oświetlenia stanowiskowego i ogólnego w obiektach produkcyjnych oraz magazynowych powinny być dostosowane do panujących tam warunków. Należy uwzględnić wytyczne zawarte w normach czy innych aktach prawnych, które wskazują minimalne wartości niektórych parametrów. W szczególności dotyczy to odpowiedniego natężenia oświetlenia.
Projekt oświetlenia hali produkcyjnej jest niezbędnym elementem do wykonania montażu opraw. To w nim zawarte są wszystkie niezbędne do tego dane, m.in. ilość oraz typ zastosowanych lamp czy odległości między poszczególnymi oprawami. W halach magazynowych i produkcyjnych najczęściej wykorzystuje się oprawy typu High bay LED, a także oferowane przez nas lampy Ultima LED i Industrial LED.
Jak zamontować oświetlenie na hali produkcyjnej?
Podczas wymiany opraw w obiektach przemysłowych należy przede wszystkim mieć na uwadze bezpieczeństwo. Dotyczy to zarówno osób przeprowadzających instalację jak i samych pracowników przebywających w obiekcie. Ryzykowne czynniki powinny zostać zminimalizowane, a sam montaż powinny wykonywać osoby, które wiedzą jak prawidłowo zamontować oświetlenie na hali produkcyjnej.
Dokumentem i narzędziem pomocniczym podczas instalacji nowych opraw jest plan montażowy. Jest to zoptymalizowana instrukcja działań instalacyjnych, która ma na celu minimalizację ich wpływu na działanie przedsiębiorstwa. Uwzględnia się w nim w szczególności ochronę pracowników danego zakładu jak i produkowanych elementów. W trakcie tworzenia planu montażowego niezbędne są rozmowy z osobami odpowiedzialnymi za proces produkcyjny. Dzięki uzyskanym od nich wskazówkom możliwe jest sprawne i bezpieczne przeprowadzenie montażu oświetlenia na hali produkcyjnej.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że niektóre gałęzie przemysłu wymagają specjalnego podejścia do modernizacji oświetlenia. Montaż opraw na tego typu halach produkcyjnych związany jest z wieloma wyzwaniami. Niekiedy zdarza się, że instalatorzy muszą pracować z wykorzystaniem technik alpinistycznych oraz w celu bezpiecznego montażu konieczne jest zastosowanie przez nich specjalistycznych kombinezonów. Dlatego dla ochrony obiektu i procesów w nich przeprowadzanych warto jest korzystać z doświadczonych firm oferujących montaż oświetlenia.
Planujesz modernizację oświetlenia w swoim zakładzie? W Luxon zrealizowaliśmy wiele inwestycji dla partnerów przemysłowych. Skontaktuj się z nami, a my zaoferujemy Ci kompleksową usługę związaną z wymianą oświetlenia na energooszczędne LED.
Zapraszamy do kontaktu!
Zobacz pozostałe artykuły
Jak czytać parametry LxBy?
Diody LED naturalnie się zużywają, a więc wraz z upływem czasu ich natężenie się zmniejsza. Nie oznacza to jednak, że ulegają one uszkodzeniu. Trwałość opraw producenci określają za pomocą parametru LxBy, który informuje nas, kiedy wygasną oprawy LED, uwzględniając użytkowanie ich w określonym przedziale czasowym. Co one właściwie oznaczają i jak powinno się je prawidłowo interpretować?
Czym jest protokół DALI? Zalety inteligentnych systemów oświetleniowych
XXI wiek wiąże się z nieuniknionym postępem technologii, za którym stara się podążać większość właścicieli firm. Oświetlenie z inteligentnym sterowaniem jest udogodnieniem, które niesie ze sobą wzrost komfortu pracowników przy jednoczesnej oszczędności energii elektrycznej, której ceny stale rosną.
Masz dodatkowe pytania?
Zapytaj naszego eksperta