Wykorzystanie inteligentnego sterowania oświetleniem w fabryce cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to z tego, że łączy się z nim wygoda i często również znaczne oszczędności. Ze względu na wzrost cen energii środki przeznaczone na oświetlenie magazynu czy hali przemysłowej są coraz wyższe. Chcąc je zredukować, ale jednocześnie utrzymać komfort pracy warto zainwestować w system sterowania oświetleniem.

  • Jakie są możliwości sterowania oświetleniem w fabryce?
  • Które systemy sterowania można zastosować?
  • Co wchodzi w skład systemu sterowania obiektu przemysłowego?
  • Jakie są korzyści wynikające z układu sterowania?

O tym piszemy w kolejnych akapitach.

jak sterować oświetleniem przez wifi

System sterowania oświetleniem w fabryce – możliwości

Sterowanie oświetleniem w fabryce jest nie lada wyzwaniem. Wiąże się to z zarządzaniem znaczną liczbą opraw oświetleniowych. Grupowanie oświetlenia bez możliwości jego reorganizacji jest niekorzystne z punktu widzenia ergonomii i elastyczności. Wynika to z konieczności wykonania modyfikacji instalacji elektrycznej w przypadku jakiekolwiek zmiany podziału stref. Natomiast włączanie całego oświetlenia na hali, w której tylko część z obszarów jest wykorzystywana to generowanie niepotrzebnych kosztów poprzez większe zużycie energii elektrycznej. Z tego powodu inwestorzy coraz chętniej wyposażają oświetlenie w fabryce w system sterowania.

Nowoczesne oświetlenie LED w hali Offset firmy Werner Kenkel

W jaki sposób wykorzystać sterowanie oświetleniem w fabryce?

Oświetlenie magazynu oraz hali produkcyjnej daje wiele możliwości. Do funkcjonalności systemu złożonego z lamp przemysłowych wyposażonych w diody LED oraz układ zasilania z DALI należą m.in.:

  1. Zarządzenie każdą oprawą z osobna
  2. Możliwość zaprogramowania grup opraw
  3. Automatyczna regulacja natężenia oświetlenia z uwzględnieniem światła dziennego wpadającego do budynku
  4. Integracja oświetlenia z automatyką budynkową
  5. Zarządzanie scenami i przestrzeniami w fabryce
  6. Automatyczne uruchamianie, bądź regulacja natężenia oświetlenia w przypadku wykrycia obecności pracowników
  7. Wykrywanie błędów oraz usterek instalacji – raportowanie
System sterowania oświetleniem DALI

W praktyce system sterowania oświetleniem przemysłowym ma za zadanie ułatwić użytkownikom obiektu zarządzanie nim w czasie rzeczywistym. Dedykowane oprogramowanie, które dostarczane jest wraz z systemem, pozwala na kontrolowanie wielu parametrów pracy opraw oświetleniowych. Można to realizować w sposób indywidualny, co sprawdza się na stanowiskach pracy, oraz grupowo np. w ciągach komunikacyjnych czy halach magazynowych. Taka funkcjonalność umożliwia również kreowanie scen w zależności od prowadzonych czynności na danym obszarze. Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo, jak i jakość oraz efektywność prac w obiekcie.

zdalne sterowanie oświetleniem wifi

Istnieje także bezpośredni związek między oświetleniem LED wyposażonym w sterowanie a automatyką budynkową. Polega on na możliwości automatycznej regulacji poszczególnych parametrów np. natężenia światła. Ponadto możliwe jest połączenie oświetlenia przemysłowego z systemem BMS (Building Management System). Dzięki temu instalacja oświetleniowa zintegrowana zostaje z pozostałymi instalacjami w budynku, co skutkuje zwiększeniem bezpieczeństwa, funkcjonalności i ergonomii użytkowania. Zaletą takiego rozwiązania jest wykrywanie błędów oraz usterek, jak i analiza mierzonych wartości czy sprawdzenie statusu systemu za pomocą jednego interfejsu użytkownika.

Bezpłatna

Kalkulacja oszczędności

Zastanawiasz się ile Twoja firma może zaoszczędzić
na modernizacji oświetlenia?

Zamów bezpłatną kalkulację oszczędności

oprawy przemysłowe LED

Jak sterować oświetleniem w fabryce?

O tym, w jaki sposób najskuteczniej sterować oprawami LED w fabryce najlepiej ukazuje projekt oświetlenia. Jego bazą jest wykonany wcześniej audyt. W przypadku modernizacji oświetlenia opiera się on na inwentaryzacji istniejących instalacji oraz miejsc pracy przy szczególnym uwzględnieniu realizowanych działań na każdym z nich. Natomiast w nowoprojektowanym budynku jego głównym celem jest rozpoznanie charakterystyki i lokalizacji stanowisk pracy. W głównej mierze na tej podstawie dobiera się sposób sterowania oświetleniem.

Systemy oświetlenia wyposażone w oprawy LED mogą być zarządzane w różny sposób. Sterowanie może być realizowane przewodowo albo bezprzewodowo, manualnie bądź automatycznie. Każde z nich ma swoje wady i zalety, dlatego powinno się dobierać metodę indywidualnie i dopasowywać do potrzeb przedsiębiorstwa. Dzięki temu korzystnie wpłynie to na zwrot z inwestycji, zużycie energii oraz komfort użytkowania.

System DALI z czujnikami ruchu do automatycznego dostosowania natężenia światła.

Elementy systemu sterowania oświetlenia przemysłowego

Oprawy LED, które zarządzane są poprzez centralny system, mogą być w dość prosty sposób modyfikowane. Dzięki czemu oświetlenie można wyposażyć w dodatkowe akcesoria zwiększające ich funkcjonalność. Należą do nich przede wszystkim:

  • czujniki ruchu i obecności, pozwalające redukować zużycie energii w przestrzeniach o czasowym użytkowaniu,
  • harmonogramy, umożliwiające zmianę natężenia światła w pewnym okresie, w cyklu dniowym, tygodniowym albo miesięcznym,
  • platforma z możliwością połączenia on-line, dająca sposobność zdalnego sterowania całym oświetleniem z każdego miejsca na całym świecie,
  • czujniki natężenia światła dziennego, które pozwalają na regulację mocy opraw na podstawie światła wpadającego do obiektu.

Ponadto, oświetlenie LED może być łatwo rozbudowywane, dlatego sprawdza się doskonale w fabrykach.

Oprawy przemysłowe Highbay w hali produkcyjnej firmy Industrias Alegre - Luxon LED

Korzyści wynikające z nowoczesnego zarządzania oprawami LED

Wykorzystanie sterowania oświetleniem w fabryce daje wiele możliwości oraz korzyści. Najczęstszym celem i pożądanym efektem inwestorów, którzy instalują system sterowania oprawami LED w fabryce, jest optymalizacja związana ze zużywaną energią elektryczną. Redukcja kosztów związanych z oświetleniem może być także związana z automatycznym zarządzaniem oprawami.

Modernizacja oświetlenia LED w halach produkcyjnych i magazynowych ZPAS Group.

Instalacja sterowania oświetleniem pozwala dodatkowo zwiększyć niezawodność systemu. Korzystnie wpływa na bezpieczeństwo i komfort pracy. Ma to związek z szybszym i łatwiejszym wykrywaniem błędów oraz usterek opraw oświetleniowych.

Przykład zrealizowanej modernizacji oświetlenia przemysłowego wraz z układem sterowania i korzyściami z niego wynikającymi opisaliśmy w jednym w naszych case study.

Jeżeli zastanawiasz się jak wykorzystać sterowanie oświetleniem w Twoim przedsiębiorstwie i masz do nas pytania, to wypełnij formularz znajdujący się poniżej. Skontaktujemy się z Tobą i pomożemy dobrać system najbardziej odpowiadający potrzebom fabryki.

Bezpłatna

Kalkulacja oszczędności

Zastanawiasz się ile Twoja firma może zaoszczędzić
na modernizacji oświetlenia?

Zamów bezpłatną kalkulację oszczędności

Krok 1: Rozmowa telefoniczna
Przeprowadzimy wstępny wywiad telefoniczny i umówimy spotkania w Twojej firmie. Podczas rozmowy poprosimy Cię m.in. o:

  •       Rodzaj i liczbę dotychczasowych opraw,
  •       Cenę prądu,
  •       Wielkość obiektu,
  •       Plan pomieszczeń, w których planujesz modernizację.

Krok 2: Audyt zero obiektu
Audyt zero obiektu wiąże się z naszym przyjazdem do Twojej firmy, na którym ustalimy dokładny zakres modernizacji, rodzaj usługi, główne cele i efekty, które chcemy osiągnąć. Porozmawiamy o wyzwaniach i zagrożeniach dla opraw. Zobaczymy w jakich warunkach będą pracowały.  

Kolejna część to weryfikacja i inwentaryzacja obecnego oświetlenia – ilościowa i jakościowa, sprawdzamy ile jest opraw i jakiego rodzaju, sprawdzamy normy obowiązujące na stanowiskach. Dokonamy również weryfikacji specyfiki obiektu (liczby zmian, świetlików, zamaszynowienie, układ regałów) oraz weryfikacji infrastruktury (układ tras kablowych i instalacji elektrycznych).

Krok 3: Dobór rozwiązania oświetleniowego
Na podstawie audytu opracujemy dla Ciebie indywidualną koncepcję oświetlenia wraz z najbardziej efektywnymi rozwiązaniami, które w Twoim obiekcie zagwarantują bezpieczeństwo, dobrą jakość światła, szybki zwrot inwestycji oraz redukcję kosztów energii i C0 2.

Krok 4: Analiza finansowa inwestycji LED
Dzięki kalkulacji oszczędności poznasz szacowany okres zwrotu z inwestycji, poziom redukcji energii elektrycznej i CO2, oszczędności po roku od modernizacji. Otrzymasz także projekt modernizacji wraz z wyceną przygotowaną przez nasz wewnętrzny zespół projektowy. Porozmawiamy o ofercie i możliwości dalszej współpracy wraz z osadzeniem realizacji w czasie. Jesteśmy otwarci na dialog, jeśli chodzi o jej optymalizację. Pamiętaj, że przeprowadzona kalkulacja jest BEZPŁATNA i do Ciebie będzie należała ostateczna decyzja o zakupie naszych usług.
oprawy przemysłowe LED

Zobacz nasze realizacje ze sterowaniem:


Oprawy LED w zakładach Safran Transmission Systems, zapewniające oszczędność energii i lepsze warunki pracy.

Modernizacja systemu oświetlenia z bezprzewodowym sterowaniem dla Safran Transmission Systems

Firma Skanska, która jest generalnym wykonawcą nowych budynków dla Safran, zwróciła się do nas z prośbą o współpracę w doborze oświetlenia w ramach nadbudowy nowego obiektu przy istniejącej już hali produkcyjnej. Po udanej współpracy otrzymaliśmy zapytanie bezpośrednio od firmy Safran o modernizację już istniejącego oświetlenia w starszych budynkach. Przeprowadziliśmy audyt i zaproponowaliśmy rozwiązanie spełniające oczekiwania właściciela specjalistycznych hal produkcyjnych.

Więcej Info

Oświetlenie hali NEU-JKF z zewnątrz.

Oświetlenie wraz ze sterowaniem i kompleksowym wykonaniem dla hali produkcyjnej NEU-JKF Sp. z o.o.

NEU-JKF Sp. z o.o. to firma, która działa od 1997 roku. Jej specjalnością jest dostarczanie kompletnych instalacji odpylania i transportu pneumatycznego dla różnych gałęzi przemysłu. Spółka stawia na sprawdzone i nowoczesne systemy oczyszczania powietrza, z których mogą skorzystać zarówno duże zakłady, jak i małe firmy rzemieślnicze.

Więcej Info