Dobór odpowiedniego typu lamp do stanowiska sprzedażowego stanowi ważny aspekt w kontekście wielkości sprzedaży. Ma także ogromne znaczenie na komfort klientów oraz pracowników sklepu. Z tego powodu, oświetlenie stosowane na stanowiskach sprzedażowych powinno być wybierane na bazie grupy pewnych wytycznych.
- Czym powinno cechować się oświetlenie sklepów?
- Czy lampy LED będą odpowiednie do sklepu?
- Rodzaje opraw dla stanowiska sprzedażowego.
Czym powinno cechować się oświetlenie sklepów? Oprawy w technologii LED
W przypadku obiektów handlowych istotny wpływ na decyzje zakupowe mają atrakcyjne i odpowiednio dobrane lampy. Dlatego, żeby utrzymać wysoką jakość oświetlenia niezbędne jest zapewnienie wymagań dotyczących poszczególnych jej parametrów. Podstawowe terminy, które są istotą wyboru oświetlenia dla salonów sprzedażowych to:
Współczynnik olśnienia UGR (<18)
Natężenie światła
Temperatura barwowa
Rozwiązania oszczędzające energię elektryczną
Współczynnik oddawania barw CRI (>80)
To oczywiście tylko najważniejsze z nich. Każdy z parametrów powinien być dopasowany do pomieszczenia, stanowiska sprzedażowego i znajdującego się na nim produktu. Ponadto należy pamiętać o tym, że oprawy LED w zakładach, a w szczególności oświetlenie stanowiskowe, powinny uwzględniać wytyczne, o których wspomina Rozporządzenie Ministra Pracy. Dokument ten stanowi podstawę zapewniającą bezpieczeństwo i higienę na stanowiskach pracy.
Czy lampy LED będą odpowiednie do oświetlenia ogólnego i stanowiskowego sklepu?
Wymiana tradycyjnych świetlówek na energooszczędne oprawy LED to gwarancja wielu korzyści w oświetleniu sklepu. Lampy ledowe charakteryzuje wysoki współczynnik oddawania barw, dzięki czemu idealnie sprawdzą się jako oświetlenie ogólne i akcentujące. Ten rodzaj oświetlenia, w przeciwieństwie do zastosowania zwykłej żarówki, generuje przyjemne dla klienta i pracownika światło, odzwierciedlające parametry światła dziennego. Sprzyja to efektywnej pracy jak i komfortowi osób przebywających w przestrzeni handlowej.
Lampy do stanowiska sprzedażowego – rodzaje
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jakie lampy do stanowiska sprzedażowego będą najlepsze. Zależy to od miejsca ich zastosowania oraz od produktu, jaki jest oferowany. Oświetlenie LED to:
- Lampy wiszące, montowane na zawiesiach,
np. oprawy liniowe typu Trunking LED - oprawy przemysłowe w wersji natynkowej,
- lampy podłogowe,
- źródła światła przeznaczone do montażu w sufitach podwieszanych,
- lampy zadaniowe, przeznaczone do realizacji precyzyjnych prac,
a także inne rozwiązania. Warto pamiętać, że oświetlenie sklepu, jak i oświetlenie przemysłowe w ich magazynach mogą być wyposażone w sterowanie, co pozwala choćby na regulację natężenia światła oraz jeszcze większą oszczędność energii.
Sprawdź, jakie oświetlenie sklepowe LED oferuje Luxon. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dobrać źródła światła dostosowane do oferowanego asortymentu!
Zobacz pozostałe artykuły
Oświetlenie hali produkcyjnej – normy i wymagania
Projektowanie oświetlenia hali produkcyjnej to złożony proces, który musi spełniać określone normy i wymagania, a także uwzględniać specyficzne potrzeby danej przestrzeni produkcyjnej. Jednak warto poświęcić mu trochę czasu. Dlatego też w tym artykule przedstawimy Ci kluczowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę przy projektowaniu oświetlenia hali produkcyjnej.
Jak czytać parametry LxBy?
Diody LED naturalnie się zużywają, a więc wraz z upływem czasu ich natężenie się zmniejsza. Nie oznacza to jednak, że ulegają one uszkodzeniu. Trwałość opraw producenci określają za pomocą parametru LxBy, który informuje nas, kiedy wygasną oprawy LED, uwzględniając użytkowanie ich w określonym przedziale czasowym. Co one właściwie oznaczają i jak powinno się je prawidłowo interpretować?
Masz dodatkowe pytania?
Zapytaj naszego eksperta