Neutralność emisyjna to jedno z głównych założeń PRETTL Electronics GmbH wiodącego niemieckiego dostawcy w zakresie elektrycznych usług produkcyjnych (EMS). Przedsiębiorstwo zaopatruje wiele gałęzi przemysłu, w tym m.in. przemysł samochodowy, lotniczy, kolejowy, ale także produkuje podzespoły elektroniczne dla sektora medycznego i energetycznego oraz wielu innych. Produkcja elementów elektronicznych wymaga oświetlenia wysokiej jakości. W tym celu niezbędne jest zastosowanie nowoczesnych opraw led, które będą odpowiednio oświetlać miejsca pracy, a także generować oszczędności.

Wideo z realizacji

Obejrzyj krótki materiał wideo z przeprowadzonej modernizacji

Modernizacja oświetlenia pozwoliła uzyskać inwestorowi:

projekt oświetlenia hali produkcyjnej

Obniżenie produkcji CO2 o ponad 50t w ciągu roku

projekt oświetlenia hali

Redukcję energii elektrycznej przeznaczonej na oświetlenie o 65% rocznie

oświetlenie hali produkcyjnej projekt

Zmniejszenie liczby popełnianych błędów przez pracowników

Nowoczesne oświetlenie LED wyposażone w system sterowania

Wzrost efektywności wykonywanych prac oraz redukcja generowanego CO2 to najważniejsze założenia postawione przez inwestora. Nasze rozwiązanie oparte było na obniżeniu poboru energii zużywanej na oświetlenie przy jednoczesnym zwiększeniu komfortu pracowników. Zrealizowaliśmy to poprzez równomierne oświetlenie powierzchni roboczych.

Wymiana opraw oświetleniowych w hali produkcyjnej komponentów elektronicznych – wyzwania

Oświetlenie stanowisk pracy, gdzie produkowane są elementy elektroniczne musi spełnić wiele wymagań.

Przede wszystkim konieczne jest zapewnienie odpowiedniego natężenia światła oraz równomierności oświetlenia z uwzględnieniem ograniczenia olśnienia. W tym celu przeprowadziliśmy audyt oświetlenia i wykonaliśmy szczegółowy projekt. Natomiast, by spełnić założenie inwestora o maksymalizacji redukcji energii przeznaczonej na instalację oświetlenia, konieczne było wyposażenie instalacji w system sterowania.

Zastosowane rozwiązania

Montaż oświetlenia led z inteligentnym sterowaniem

Na podstawie audytu określiliśmy stan instalacji elektrycznej. Satysfakcjonująca kondycja systemu pozwoliła na wykonanie modernizacji z jej wykorzystaniem. Istniejące źródła światła zastąpiliśmy systemem oprawy liniowej Trunking LED. Jednak przed właściwym montażem zrealizowaliśmy fazę testową. Po jej pozytywnym odbiorze dokonaliśmy wymiany poprzednich lamp

W celu zminimalizowania energii generowanej przez oświetlenie zastosowaliśmy rozwiązanie w postaci systemu sterowania. Instalację wyposażyliśmy w czujniki natężenia światła wpadającego, które pozwalają na obniżenie mocy źródeł światła w ciągu dnia. Pamiętając jednak, by na stanowisku pracy zawsze było zapewnione natężenie oświetlenia na poziomie minimum 500lx. 

Modernizacja oświetlenia wpłynęła także na równomierność oświetlenia powierzchni roboczych oraz na ograniczenie efektu olśnienia. Przyczyniło się to do poprawy warunków pracy oraz wzrostu efektywności pracowników. Efekt ten został zauważony w szczególności na linii produkcyjnej, w której wykorzystywane są bardzo precyzyjne układy optyczne. Dzięki temu znacząco, bo o około 15%-20%,  zmniejszyła się liczba popełnianych przez pracowników błędów.

Dodatkową korzyścią płynącą z inwestycji była integracja systemu oświetlenia ogólnego i stanowiskowego z lampami awaryjnymi.

Modernizacja oświetlenia na led zaowocowała szeregiem korzyści dla klienta:

  • Redukcja emisji CO2 o ponad 50t w ciągu roku
  • Roczna oszczędność energii elektrycznej na poziomie 65%
  • 10-letnia gwarancja na oprawy
  • Zwrot z inwestycji modernizacji oświetlenia wraz z montażem w 3,2 roku
  • Inteligentne sterowanie oświetleniem z wykorzystaniem czujników natężenia światła dziennego
  • Wzrost komfortu pracowników i ich efektywności
  • Minimalizacja błędów wykonywanych na stanowiskach pracy o około 20%

Podsumowanie Realizacji

65% oszczędności energii elektrycznej w skali roku

Emisja CO2

Roczna redukcja emisji CO2 o ponad 50t

Galeria Realizacji


Zobacz pozostałe Case Study


Grolsch oświetlenie

Case study Luxon i Indulux dla browaru Grolsch w Holandii

Firma Indulux nawiązała z nami współpracę, która polegała m.in. na dostarczeniu opraw LED do obiektów należących do Grolsch w Holandii. Obniżenie zużycia energii elektrycznej, dbanie o środowisko i pracowników oraz konieczność wyłączenia z użytku świetlówek były głównymi powodami, dla których przedsiębiorstwo zdecydowało się na wymianę źródeł światła.

Więcej Info

oświetlenie sklepu

Realizacja w sklepie KOMFORT HOME w Komornikach

Jakie są największe wyzwania i potrzeby salonów sprzedaży, które planują zakup oświetlenia? Zapraszamy do zapoznania się z case study naszego klienta KOMFORT HOME. Sklep, który znajduje się w Komornikach został wyposażony w nowoczesne i energooszczędne oświetlenie LED.

Więcej Info


Luxon kontakt

Masz dodatkowe pytania?

Zapytaj naszego eksperta

Zapytanie z artykułu SEO
Zgody