Strumień świetlny oświetlenia LED podawany jest w lumenach. Natomiast w przypadku tradycyjnych źródeł światła zazwyczaj jasność świecenia była określana za pośrednictwem pobieranej przez nie mocy w watach. Żeby móc choć w pewnym stopniu porównać oba źródła niezbędny jest przelicznik lumeny na waty. Dlatego w tym artykule poruszamy kwestie:

  • Czym jest lumen oraz czym jest wat?
  • Jak przeliczyć lumeny na waty?
  • Skuteczność świetlna, czyli co jeszcze oznacza lumen na wat?
  • Jakie są czynniki wpływu na efektywność opraw LED,
  • Jak przeliczyć strumień świetlny w świetle danych o oprawie?

Czym jest lumen i wat – charakterystyczne jednostki źródeł światła

Lumen z definicji to jednostka strumienia świetlnego emitowanego przez źródło światła jakim jest m.in. oprawa LED. Im jego wartość jest wyższa, tym więcej energii świetlnej jest przez nią wysyłane. Natomiast czym jest wat? Określa on moc żarówki, czyli ilość energii, która jest przez nią zużywana na potrzeby świecenia. Zazwyczaj to on był wskaźnikiem do oceny jasności świecenia, co nie do końca było właściwe, ponieważ stanowi tylko jego część.

Czy można prosto przeliczyć waty na lumeny i lumeny na waty?

Na strumień świetlny oprawy wpływa kilka parametrów. Należą do nich m.in.:

  • moc źródła światła,
  • natężenie oświetlenia,
  • kolor światła, jego temperatura barwowa,
  • współczynnik oddawania barw.
oświetlenie hali projekt

Dane te ściśle związane są także z technologią wykonania źródeł światła i stanowić mogą swego rodzaju kalkulator lumenów na waty. Ponadto na tej postawie można zauważyć inną zależność – efektywność źródeł, czyli ilość lumenów, które charakteryzują moc światła. Oprawy ledowe charakteryzują się największą sprawnością sięgającą nawet 230 lm/W. Natomiast najmniej korzystnie wypadają wolframowe źródła światła. Ponadto na podstawie powyższych danych w przybliżeniu można przeliczać lumeny na waty opraw różnego typu.

Co jeszcze oznacza lumen na wat?

Nowoczesne źródła światła LED są zaawansowanymi technologicznie produktami. Dokumentacja techniczna zawiera bardzo wiele istotnych danych. Jednym z takich cech jest skuteczność świetlna, nazywana również efektywnością świetlną. Parametr ten jest szczególnie istotny w procesie szacowania zwrotu z inwestycji systemu oświetleniowego. Skuteczność świetlna określana jest za pośrednictwem jednostki lumen na wat (lm/W), który wskazuje jak efektywnie źródło światła przetwarza energię elektryczną na strumień świetlny. Na to także wskazują dane w wkresie. Jedynie posiadając rzetelne dane o oprawie LED możliwe jest prawidłowe oszacowanie jej efektywności.

Czynniki wpływu na efektywność opraw LED

Jakie czynniki mają wpływ na lumen na wat? Fundamentalne znaczenie mają zastosowane diody LED oraz sposób ich zasilania. W celu uzyskania lampy o wysokiej efektywności niezbędna jest optymalizacji parametrów pracy źródła światła. Dotyczy to w szczególności zapewnienia poprawnej gospodarki termicznej, która ma znaczący wpływ na wydajność diody LED oraz jej żywotność. Kolejnym istotnym aspektem jest wykorzystanie układów zasilania o wysokiej sprawności. Pracując w optymalnym punkcie pracy gwarantują zasilenie oprawy prądem o odpowiedniej wartości.

Należy także wspomnieć o odpowiednio dopasowanym układzie optycznym. Oprawy przemysłowe posiadają optykę oraz dyfuzor, które odpowiadają za kształtowanie bryły fotometrycznej oraz za finalną efektywność lampy LED.
Innymi czynnikami wpływającymi na efektywność opraw są także m.in. zastosowana soldermaska modułu LED, kształt obudowy oraz zastosowanie innych elementów podnoszących skuteczność generowania światła.

Lumeny na waty przelicznik – jak nie dać się zwieść nierzetelnym danym?

Proces analizy parametrów opraw LED jest istotnym etapem oceny produktu. W tym celu należy zweryfikować, czy dane podawane przez producenta odnoszą się do realnych parametrów oprawy. Częstą praktyką jest podawanie parametrów przejściowych. Wówczas strumień świetlny oraz moc lampy nie uwzględniają strat wynikających z ich konstrukcji. Natomiast najbardziej istotna jest realna moc pobierana z sieci energetycznej oraz ilość światła, czyli lumenów jakie generowane są przez oprawę LED.

Podsumowując…

Ile mocy potrzeba, żeby uzyskać wymagany strumień świetlny? Jaka ilość lumenów będzie generowana z 1 wata? To zależy od źródła światła. Należy pamiętać, że najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest oświetlenie LED. Szukasz oświetlenia odpowiedniego dla przemysłu  czy obiektu komercyjnego? Masz pytania związane z mocą świetlną, którą dysponują oprawy LED? Umów się na bezpłatną konsultację – pomożemy Ci dobrać najlepsze rozwiązanie.

Masz dodatkowe pytania?

Zapytaj naszego eksperta

audyt

Zobacz pozostałe artykuły


Modernizacja Luxon dla Swiss Krono najlepszą inwestycją oświetleniową 2023

Już drugi rok z rzędu zgarniamy nagrodę na Najlepszą Inwestycję Oświetleniową. W tym roku do konkursu zgłosiliśmy modernizację oświetlenia, którą zrealizowaliśmy dla zakładu produkcyjnego  Swiss Krono.

Więcej Info

Olśnienie przykre co to jest

Czym jest olśnienie przykre?

Każdy z nas niejednokrotnie doświadczył rażącego światła, które w praktyce nazywane jest olśnieniem przykrym. Nazywany potocznie efekt olśnienia wpływa niekorzystnie na narząd wzroku ograniczając stopień widzenia i zdolności rozpoznawania.

Więcej Info


Luxon kontakt

Masz dodatkowe pytania?

Zapytaj naszego eksperta

Zapytanie z artykułu SEO
Zgody