0

LUXON LED OŚWIETLIŁ HALĘ LUBLIŃSKIEGO BAXTER MANUFACTURING

Luxon LED to firma produkująca i wdrażająca na rynek oprawy oświetleniowe oparte o technologię LED, przeznaczone do aplikacji świetlnych w biurach, obiektach handlowych i halach przemysłowych. Jedną z pierwszych realizacji firmy i zarazem jednym z pierwszych obiektów w Polsce w całości oświetlonym w technologii LED jest hala producenta farmaceutycznego Baxter Manufacturing Sp. z o.o. w Lublinie.

Droga ku oszczędności
Szukając opraw oświetleniowych do nowo powstającej hali produkcyjnej, inwestor szczególny nacisk kładł na eliminację wad typowych dla stosowanych dotąd w posiadanych budynkach tradycyjnych rozwiązań świetlówkowych. Głównym problemem były wysokie koszty energii elektrycznej związane z dużym poborem, ale nie mniej istotne okazywały się utrudnienia związane z serwisowaniem i wymianą świetlówek charakteryzujących się wysoką awaryjnością i krótką żywotnością. Na czas przeprowadzania serwisu opraw oświetleniowych linia produkcyjna w obiektach inwestora musiała być czasowo zatrzymywana, co w znaczący sposób zwiększało koszty utrzymania obiektu. Znalezienie sposobu rozwiązania tych problemów stało się zatem priorytetem w procesie wyłonienia dostawcy opraw oświetleniowych dla nowej inwestycji.

Etykieta obrazka zawsze pojawi się po jego prawej stronie.

Realizacja Luxon LED:Baxter Manufacturing


Oprawy Smart:LED – ponad 50% oszczędności energii elektrycznej w obiekcie

Projektanci i inżynierowie Luxon LED zmierzyli się z konkretnymi, sprecyzowanymi przez inwestora wymaganiami. Pożądane oświetlenie miało charakteryzować się:

  • możliwością montażu w modułach 60×60 cm w suficie podwieszanym; 
  • żywotnością dla wskaźnika L70 (30-procentowej degradacji strumienia świetlnego) na poziomie minimum 5 lat;
  • bezobsługowym użytkowaniem w całym okresie żywotności oprawy; 
  • natężeniem oświetlenia na powierzchniach roboczych na poziomie minimum 300 oraz – we wskazanych miejscach – 500 lux;
  • zwrotem z inwestycji nie dłuższy niż 3 lata.


W efekcie pracy zespołu powstał kompleksowy projekt oświetlenia generalnego i awaryjnego z wykorzystaniem opraw typu Smart:LED Plus, których „sercem“ są moduły LED bazujące na diodach firmy Osram Opto Semiconductors. Produkt charakteryzuje strumień świetlny przekraczający 4000 lm oraz pobór energii elektrycznej na poziomie 39W. Porównanie z projektem przygotowanym w oparciu o tradycyjne rozwiązania świetlówkowe pokazało, że inwestycja przyniesie ponad 50% oszczędności w poborze energii elektrycznej, gwarantując przy tym bezobsługowe użytkowanie przez cały okres żywotności. Co ważne, początkowe założenia szybko znalazły potwierdzenie w rzeczywistości, cała inwestycja początkowa spłaciła się z wygenerowanych oszczędności poboru energii elektrycznej i zmniejszonych kosztów konserwacji.
Etykieta obrazka zawsze pojawi się po jego prawej stronie.

Realizacja Luxon LED: Baxter Manufacturing

Bezawaryjność i bezobsługowość od początku 2010 roku

Warto zauważyć, że opisane w niniejszym artykule oprawy oświetleniowe pracują w trybie 24h nieprzerwanie, bezawaryjnie i bezobsługowo od początku 2010 roku. Na tej podstawie można więc śmiało stwierdzić, że zakup oświetlenia LED bazującego na sprawdzonych i markowych komponentach, jest inwestycją generującą nie tylko znaczne oszczędności energii elektrycznej, ale i w znaczący sposób wpływającą na zmniejszenie kosztów konserwacji.

Porównanie oświetlenia hali lampami LED i oprawami świetlówkowymi – obliczenia Dialux
Etykieta obrazka zawsze pojawi się po jego prawej stronie.

Przykład obliczeniowy – Oświetlenie LED: Luxon Smart LED 39W

Etykieta obrazka zawsze pojawi się po jego prawej stronie.

Ilość Opraw: 388
Typ oprawy: Smart LED
Strumień świetlny (Oprawa): 3360 lm
Strumień świetlny (Lampy): 3600 lm
Moc opraw: 39.0 W

Etykieta obrazka zawsze pojawi się po jego prawej stronie.

Przykład obliczeniowy – Oświetlenie świetlówkowe 4x18W

Etykieta obrazka zawsze pojawi się po jego prawej stronie.

Ilość Opraw: 388
Typ oprawy: 4x18W T8
Strumień świetlny (Oprawa): 2815 lm
Strumień świetlny (Lampy): 4000 lm
Moc opraw: 69.5 W


Miejsce publikacji: swiatlo.com

Read also

Możliwość komentowania jest wyłączona.