Luxon LED wygrał przetarg na poprawę efektywności energetycznej w zakładzie SWISS KRONO sp. z o.o., spółki wchodzącej w skład szwajcarskiego holdingu SWISS KRONO Group, jednego z wiodących producentów materiałów drewnopochodnych na świecie. Wymienionych zostanie blisko 4’500 opraw oświetleniowych w zakładzie w Żarach, co przełoży się na zmniejszenie zużycia energii o 5.435 MWh rocznie rocznie. Zastosowanie nowych i energooszczędnych opraw LED przyniesie ograniczenie emisji dwutlenku węgla w wysokości blisko 4,5 tys. ton CO2 rocznie. Redukcja tego gazu cieplarnianego jest równorzędna z redukcją rocznej emisji dwutlenku węgla z 5.465 aut osobowych z silnikiem spalinowym!

Redukcja emisji CO2, poprawa warunków pracy i zwiększenie bezpieczeństwa w zakładzie produkcyjnym SWISS KRONO w Żarach to główne założenia realizowanej inwestycji. Poza zapewnieniem odpowiednich norm natężenia światła na stanowiskach pracy, producent materiałów drewnopochodnych z Żar zwraca szczególną uwagę na realizowanie polityki zrównoważonego rozwoju, korzystną z punktu widzenia dzisiejszej ekonomii i przyszłych pokoleń.

W ramach realizacji projektu, przygotowanego i nadzorowanego przez firmę DB Energy, kierowano się wyborem najbardziej nowoczesnych rozwiązań, które długoterminowo zapewnią odpowiednie warunki pracy i wysoki poziom automatyzacji rozwiązań za pomocą zastosowanych systemów sterowania. Modernizacja jest kompleksowa i dotyczy zarówno oświetlenia zewnętrznego, stanowisk pracy jak i oświetlenia awaryjnego.

Przetarg na realizację tak złożonego wyzwania wygrała firma oferująca pełny pakiet zawierający: najbardziej energooszczędne rozwiązania, kompleksową modernizację oświetlenia wraz z pakietem gwarancyjnym, nowoczesnym system sterowania i wysoką jakością oświetlenia.

cytat

Zawarcie umowy poprzedziło przeprowadzenie audytu efektywności energetycznej. W zakres tego audytu wchodziła instalacja obecnego konwencjonalnego oświetlenia stosowanego w SWISS KRONO. Na podstawie wyniku audytu przyjęto trzy kryteria, które zaważyły o wyborze technologii LED. Pierwszy z nich to aspekt środowiskowy, drugi związany jest z poprawą bezpieczeństwa i komfortu pracy naszych współpracownikach w przestrzeni roboczej, trzeci zaś to aspekt finansowy związany jest z oszczędnościami jakie przyniesie tego typu rozwiązanie w przyszłości. Ta inwestycja, podobnie jak wszystkie realizowane w ostatnich latach w SWISS KRONO ukierunkowana jest na poszukiwanie rozwiązań na których skorzysta środowisko, pracownicy i ekonomia. Wdrażana modernizacja obejmie oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne. Dzięki tej inwestycji zoptymalizujemy na terenie SWISS KRONO ilość niezbędnych lamp uwzględniając wszelkie obowiązujące wymagania oraz normy. Co ważne, oświetlenie LED nie będzie generowało dodatkowego ciepła, co wpłynie dodatkowo na komfort pracy na halach produkcyjnych co jest szczególnie ważne w okresie letnim.

Tomasz Rola
pełnomocnik Zarządu ds. Systemu Zarządzania Środowiskiem i BHP Swiss Krono Sp. z o.o.

Cały projekt ma być zrealizowany w przeciągu 12 miesięcy, a prace będą odbywać się na czynnym obiekcie nie zakłócając bieżącej pracy zakładu.

cytat

Przy obecnie gwałtownie rosnących cenach energii zakłady przemysłowe pilnie potrzebują realizować modernizacje i projekty w zakresie efektywności energetycznej. To co cieszy mnie jednak najbardziej to świadomość takich firm jak SWISS KRONO, że poza redukcją CO2 i oszczędnościami energii elektrycznej równie istotne są bezpieczne i komfortowe warunki pracy dla pracowników.

Maciej Szott Wiceprezes Zarządu Luxon LED

Maciej Szott
Wiceprezes Luxon Sp. z o.o.


Zobacz pozostałe artykuły


oświetlenie do przymierzalni

Jak oświetlić przymierzalnie? Najczęstsze błędy

Oświetlenie przymierzalni jest jednym z aspektów rzutujących na dochód sklepów odzieżowych. Źródła światła tworzą atmosferę panującą w ich przestrzeni oraz oddziałują na decyzje zakupowe klientów. Właściwie dopasowane oprawy LED mogą wpłynąć na zmniejszenie liczby zwrotów artykułów.

Więcej Info

Sposoby na oszczędzanie energii w przemyśle.

Metody na oszczędności energii w przemyśle

Rosnące ceny energii, a co za tym idzie, coraz wyższe koszty utrzymania nie są sytuacją korzystną dla przedsiębiorców. W tym roku rachunki dla małych i średnich przedsiębiorstw wzrosły o około 280%, w stosunku do roku poprzedniego. Zmusza to przedsiębiorców do optymalizacji zużycia prądu i poszukiwania źródeł oszczędności.

Więcej Info


Potrzebujesz pomocy
w wyborze oświetlenia?

Skontaktuj się z nami

+48 71 733 60 50

9.00 – 16.00

Wypełnij formularz

Napisz do nas