Planując zakup opraw oświetleniowych, na początku konieczne jest określenie miejsca ich montażu. To ono w dużym stopniu definiuje jakie wymagania dane źródło światła musi spełnić. W celu weryfikacji czy produkt jest odpowiedni do danego obszaru, należy zwrócić uwagę na oznaczenia na oprawach oświetleniowych oraz ich opakowaniach.

Graficzne oznaczenia opraw oświetleniowych
Najczęstszym sposobem znakowania artykułów oświetleniowych są oznaczenia graficzne. Tym sposobem przedstawione są ich cechy charakterystyczne oraz posiadane certyfikaty.

Pierwszą z nich jest bezpieczeństwo użytkowania, czyli klasa ochronności. To ona kwalifikuje oprawę do danej grupy z punktu widzenia ochrony przeciwporażeniowej.

Często można dostrzec znak, jakim jest stopień szczelności. Jest on określany za pośrednictwem symbolu IP z dwoma wartościami liczbowymi. Pierwsza cyfra wskazuje poziom bezpieczeństwa oprawy przed wnikaniem ciał stałych do lampy. Druga natomiast świadczy o ochronie urządzenia przed wodą i wilgocią.

Kolejne oznaczenie opraw oświetleniowych to wytrzymałość na uderzenia. Klasa odporności mechanicznej opisywana jest stopniem IK. Może przyjmować wartości od 00 przy całkowitej wrażliwości do 10, gdy osiąga wytrzymałość na uderzenia o energii 20J (dżuli).
Świadectwa oraz deklaracje opraw oświetleniowych
Oznaczenia opraw oświetleniowych dotyczą także świadectw oraz różnych deklaracji, jakimi dana lampa się charakteryzuje.

Najbardziej powszechnym z nich jest deklaracja CE. Mówi ona o tym, że podczas projektowania i produkcji danego produktu zostały spełnione przepisy prawa europejskiego.

Oprawa może być także wyposażona w certyfikat ENEC. Jest on dodatkowym świadectwem zgodności, że proces tworzenia danego wyrobu jest zgodny z właściwymi normami europejskimi.
To najważniejsze oznaczenia graficzne opraw oświetleniowych. Oprócz nich możemy jeszcze znaleźć informacje na temat zasilania, mianowicie jego napięcia oraz częstotliwości sieci. Pozostałe z nich np. symbole źródła światła w lampie są dodatkowymi danymi.

Hej,
Jeżeli masz dodatkowe pytania, wypełnij formularz i zadaj je naszym specjalistom.
Pomożemy Ci w doborze optymalnych rozwiązań.
Zobacz pozostałe artykuły
Jak oświetlić przymierzalnie? Najczęstsze błędy
Oświetlenie przymierzalni jest jednym z aspektów rzutujących na dochód sklepów odzieżowych. Źródła światła tworzą atmosferę panującą w ich przestrzeni oraz oddziałują na decyzje zakupowe klientów. Właściwie dopasowane oprawy LED mogą wpłynąć na zmniejszenie liczby zwrotów artykułów.
Metody na oszczędności energii w przemyśle
Rosnące ceny energii, a co za tym idzie, coraz wyższe koszty utrzymania nie są sytuacją korzystną dla przedsiębiorców. W tym roku rachunki dla małych i średnich przedsiębiorstw wzrosły o około 280%, w stosunku do roku poprzedniego. Zmusza to przedsiębiorców do optymalizacji zużycia prądu i poszukiwania źródeł oszczędności.

+48 71 733 60 50
9.00 – 16.00