Jednym z narzędzi wykorzystywanych do poprawy wydajności pracowników i wzrostu ich komfortu na stanowiskach pracy jest odpowiednie oświetlenie hali produkcyjnej. W taki scenariusz inwestuje coraz więcej przedsiębiorstw. To, jakie korzyści mogą dać kompleksowa modernizacja oświetlenia i optymalnie dobrane lampy przemysłowe przedstawiliśmy za pośrednictwem przykładowej realizacji.
Dowiesz się:
- jakie wymagania często stawia inwestor?
- co powinien uwzględniać projekt oświetlenia na hali?
- jakie korzyści niesie instalacja przemysłowych opraw LED?
Oświetlenie hali produkcyjnej w kontekście wymagań inwestora
Wyposażenie nowego obiektu przemysłowego w oprawy LED, czy też wymiana lamp przemysłowych wiąże się pewnymi warunkami stawianymi przez przedsiębiorców. Tak też było w przypadku tej inwestycji. Modernizacja hali objęła wymianę niespełna 250 lamp. Głównymi wymaganiami postawionymi przez inwestora były:

Redukcja generowanego CO2

Obniżenie zużycia energii elektrycznej

Równomierne oświetlenie powierzchni roboczych
Projekt oświetlenia hali uwzględniający charakterystykę zakładu i rodzaju wykonywanej pracy
Realizacja prac związanych z wymianą źródeł światła opiera się na analizie działalności przedsiębiorstwa. W tym celu niezbędne było wykonanie audytu oświetlenia. Dobry stan istniejącej instalacji pozwolił na zaprojektowanie nowego systemu oświetlenia bazującego na istniejących punktach.

Założeniem, które miało zostać uwzględnione w projekcie oświetlenia na hali produkcyjnej, było właściwe oświetlenie miejsc pracy. Jest ono szczególnie ważne w przypadku redukcji niepożądanych zdarzeń. Ponadto, odpowiednie natężenie oświetlenia, pozwala zapewniać komfort widzenia i wpływa na wzrost efektywności pracowników. W tym celu, podczas opracowania koncepcji, uwzględniliśmy wymagania normy PN EN 12464 1. Przy realizacji projektu mieliśmy także na uwadze warunki techniczne obiektu. Skutkiem czego, miejsca pracy, ich powierzchnie robocze zostały doświetlone równomiernym światłem o wyższym natężeniu. Projekt oświetlenia hali uwzględnia rodzaj wykonywanej pracy i charakterystykę zakładu. Pozwoliło to na eliminację błędów popełnianych przez pracowników o 15-20% w ciągu miesiąca.


Oświetlenie LED hali produkcyjnej źródłem oszczędności
Głównym aspektem przemawiającym za wykonaniem kompleksowej modernizacji jest zmniejszenie zużycia energii na oświetlenie hal przemysłowych. Ma to związek z tym, że ceny energii elektrycznej ciągle rosną, a tym samym podnoszą koszty utrzymania takich obiektów.

W danym obiekcie nowy system oświetlenia hal zrealizowaliśmy za pośrednictwem linii świetlnych Trunking LED, wyposażonych w sterowanie DALI. Dzięki temu roczna redukcja energii elektrycznej przeznaczonej na oświetlenie wyniosła 65%. Co wskazuje, że oświetlenie LED na hali produkcyjnej może być także źródłem oszczędności. Ponadto, wykonana modernizacja oświetlenia pozwala na obniżenie produkcji CO2 o ponad 50 ton w ciągu roku.
Projekt oświetlenia hali produkcyjnej a atrybuty lamp LED
Oświetlenie obiektów przemysłowych musi uwzględniać nie tylko ich charakterystykę, ale także szereg podstawowych parametrów opraw. Należą do nich:

Odpowiednia barwa światła

Strumień lampy LED opisujący natężenie światła

Wysoki współczynnik oddawania barw

Ponadto, w przypadku tej inwestycji, zainstalowane oprawy musiały zapewniać dobry rozkład luminancji w polu zadania wzrokowego i w otoczeniu miejsca wykonywanej czynności. Miało to na celu redukcję oznak zmęczenia. Natomiast, właściwe rozmieszczenie źródeł światła, w połączeniu z odpowiednią optyką opraw wykonanych w technologii LED, pozwala eliminować efekt olśnienia. Co z kolei wpływa bezpośrednio na poprawę produktywności pracowników na halach produkcyjnych. To wszystko uwzględniliśmy w projekcie oświetlenia hali.

Zobacz inne nasze realizacje. Znajdziesz je na blogu. A jeśli zastanawiasz się, jakie korzyści mogłaby przynieść modernizacja oświetlenia w Twoim przedsiębiorstwie – napisz do nas!

Hej,
Jeżeli masz dodatkowe pytania, wypełnij formularz i zadaj je naszym specjalistom.
Pomożemy Ci w doborze optymalnych rozwiązań.
Zobacz pozostałe artykuły
Czym jest olśnienie przykre?
Każdy z nas niejednokrotnie doświadczył rażącego światła, które w praktyce nazywane jest olśnieniem przykrym. Nazywany potocznie efekt olśnienia wpływa niekorzystnie na narząd wzroku ograniczając stopień widzenia i zdolności rozpoznawania.
Lumeny na waty – jak przeliczyć strumień świetlny?
Strumień świetlny oświetlenia LED podawany jest w lumenach. Natomiast w przypadku tradycyjnych źródeł światła zazwyczaj jasność świecenia była określana za pośrednictwem pobieranej przez nie mocy w watach. Żeby móc choć w pewnym stopniu porównać oba źródła niezbędny jest przelicznik lumeny na waty. Dlatego w tym artykule poruszamy tą kwestie.

+48 71 733 60 50
9.00 – 16.00