Jednym z narzędzi wykorzystywanych do poprawy wydajności pracowników i wzrostu ich komfortu na stanowiskach pracy jest odpowiednie oświetlenie hali produkcyjnej. W taki scenariusz inwestuje coraz więcej przedsiębiorstw. To, jakie korzyści mogą dać kompleksowa modernizacja oświetlenia i optymalnie dobrane lampy przemysłowe LED przedstawiliśmy za pośrednictwem przykładowej realizacji.

Dowiesz się:

  • jakie wymagania często stawia inwestor?
  • co powinien uwzględniać projekt oświetlenia na hali?
  • jakie korzyści niesie instalacja przemysłowych opraw LED?

Oświetlenie hali produkcyjnej w kontekście wymagań inwestora

Wyposażenie nowego obiektu przemysłowego w oprawy LED, czy też wymiana lamp przemysłowych wiąże się pewnymi warunkami stawianymi przez przedsiębiorców. Tak też było w przypadku tej inwestycji. Modernizacja hali objęła wymianę niespełna 250 lamp. Głównymi wymaganiami postawionymi przez inwestora były:

projekt oświetlenia hali produkcyjnej

Redukcja generowanego CO2

projekt oświetlenia hali

Obniżenie zużycia energii elektrycznej

projekt oświetlenia na hali produkcyjnej

Równomierne oświetlenie powierzchni roboczych

Projekt oświetlenia hali uwzględniający charakterystykę zakładu i rodzaju wykonywanej pracy

Realizacja prac związanych z wymianą źródeł światła opiera się na analizie działalności przedsiębiorstwa. W tym celu niezbędne było wykonanie audytu oświetlenia. Dobry stan istniejącej instalacji pozwolił na zaprojektowanie nowego systemu oświetlenia bazującego na istniejących punktach.

Tabliczka z punktami

Założeniem, które miało zostać uwzględnione w projekcie oświetlenia na hali produkcyjnej, było właściwe oświetlenie miejsc pracy. Jest ono szczególnie ważne w przypadku redukcji niepożądanych zdarzeń. Ponadto, odpowiednie natężenie oświetlenia, pozwala zapewniać komfort widzenia i wpływa na wzrost efektywności pracowników. W tym celu, podczas opracowania koncepcji, uwzględniliśmy wymagania normy PN EN 12464 1. Przy realizacji projektu mieliśmy także na uwadze warunki techniczne obiektu. Skutkiem czego, miejsca pracy, ich powierzchnie robocze zostały doświetlone równomiernym światłem o wyższym natężeniu. Projekt oświetlenia hali uwzględnia rodzaj wykonywanej pracy i charakterystykę zakładu. Pozwoliło to na eliminację błędów popełnianych przez pracowników o 15-20% w ciągu miesiąca.

oświetlenie hali produkcyjnej projekt
oświetlenie hali projekt

Oświetlenie LED hali produkcyjnej źródłem oszczędności

Głównym aspektem przemawiającym za wykonaniem kompleksowej modernizacji jest zmniejszenie zużycia energii na oświetlenie hal przemysłowych. Ma to związek z tym, że ceny energii elektrycznej ciągle rosną, a tym samym podnoszą koszty utrzymania takich obiektów.

jak obniżyć koszty energii elektrycznej w przedsiębiorstwie

W danym obiekcie nowy system oświetlenia hal zrealizowaliśmy za pośrednictwem linii świetlnych Trunking LED, wyposażonych w sterowanie DALI. Dzięki temu roczna redukcja energii elektrycznej przeznaczonej na oświetlenie wyniosła 65%. Co wskazuje, że oświetlenie LED na hali produkcyjnej może być także źródłem oszczędności. Ponadto, wykonana modernizacja oświetlenia pozwala na obniżenie produkcji CO2 o ponad 50 ton w ciągu roku.

Projekt oświetlenia hali produkcyjnej a atrybuty lamp LED

Oświetlenie obiektów przemysłowych musi uwzględniać nie tylko ich charakterystykę, ale także szereg podstawowych parametrów opraw. Należą do nich:

Kelvin K

Odpowiednia barwa światła

jaki panel led do biura

Strumień lampy LED opisujący natężenie światła

wymagane oświetlenie magazynu

Wysoki współczynnik oddawania barw

oświetlenie na hali produkcyjnej projekt

Ponadto, w przypadku tej inwestycji, zainstalowane oprawy musiały zapewniać dobry rozkład luminancji w polu zadania wzrokowego i w otoczeniu miejsca wykonywanej czynności. Miało to na celu redukcję oznak zmęczenia. Natomiast, właściwe rozmieszczenie źródeł światła, w połączeniu z odpowiednią optyką opraw wykonanych w technologii LED, pozwala eliminować efekt olśnienia. Co z kolei wpływa bezpośrednio na poprawę produktywności pracowników na halach produkcyjnych. To wszystko uwzględniliśmy w projekcie oświetlenia hali.

jaki panel led do biura wybrać

Zobacz inne nasze realizacje. Znajdziesz je na blogu. A jeśli zastanawiasz się, jakie korzyści mogłaby przynieść modernizacja oświetlenia w Twoim przedsiębiorstwie – napisz do nas!

Masz dodatkowe pytania?

Zapytaj naszego eksperta

audyt

Zobacz pozostałe artykuły


Modernizacja Luxon dla Swiss Krono najlepszą inwestycją oświetleniową 2023

Już drugi rok z rzędu zgarniamy nagrodę na Najlepszą Inwestycję Oświetleniową. W tym roku do konkursu zgłosiliśmy modernizację oświetlenia, którą zrealizowaliśmy dla zakładu produkcyjnego  Swiss Krono.

Więcej Info

Olśnienie przykre co to jest

Czym jest olśnienie przykre?

Każdy z nas niejednokrotnie doświadczył rażącego światła, które w praktyce nazywane jest olśnieniem przykrym. Nazywany potocznie efekt olśnienia wpływa niekorzystnie na narząd wzroku ograniczając stopień widzenia i zdolności rozpoznawania.

Więcej Info


Luxon kontakt

Masz dodatkowe pytania?

Zapytaj naszego eksperta

Zapytanie z artykułu SEO
Zgody