Post author

Natalia GorowaPracownik działu Marketingu

see all posts of author

Post categories

More categories

0

Realizacja: Kramp Sp. z o.o.

Magazyn oraz antresole, gdzie łącznie zamontowano ponad 100 opraw przemysłowych Industrial:LED oraz Highbay:LED. To zakończona realizacja dla firmy Kramp Sp. z o.o., w której dodatkowym elementem było zaprojektowanie systemu sterowania oświetleniem DALI.Główne oczekiwania klienta:1. Znalezienie dodatkowych oszczędności, przy jednoczesnym zachowaniu norm i wymaganego poziomu natężenia.


2. Uzyskanie mocniejszego poziomu natężenia oświetlenia na antresolach.


3. Zadbanie o komfort pracy.
Tracklight:LED Realizacja: Kramp

Dlaczego DALI?


Dział automatyki zaproponował system sterowania oświetleniem DALI. Stanowi on alternatywę dla tradycyjnych systemów takich jak 1-10V i jest o wiele wygodniejszy w użytkowaniu. W systemach DALI możemy w łatwy sposób tworzyć grupy oświetleniowe na obiekcie w dowolnej konfiguracji. Ograniczeniem w tej sytuacji jest jedynie ilość podłączonych urządzeń i obciążenie samej linii. Do 1 magistrali DALI mogą być podłączone maksymalnie 64 urządzenia elektroniczne, a jej maksymalne obciążenie nie powinno przekroczyć 250 mA.
Dla porównania układ 1-10V jest mniej wygodny gdyż, każda utworzona grupa wymaga zastosowania własnego sterownika.
Aby mieć możliwość sterowania konkretnymi oprawami lub grupą opraw, muszą być one wyposażone w zasilacze obsługujące protokół DALI. Okablowanie wykonuje się przewodem dwużyłowym w celu połączenia urządzeń zadawczych ze sterownikiem, a sam sterownik zasila się z sieci 230V. System DALI niesie ze sobą wiele korzyści i jest o tyle wygodny, że klient ma możliwość zarządzania oprawami z poziomu panelu sterowniczego lub komputera z odpowiednim oprogramowaniem. Odpowiednio rozbudowany pozwala monitorować zużycie energii konkretnej oprawy lub grupy opraw co jest bardzo ważne w przypadku dużych obiektów, gdzie oświetlenie generuje duże koszty.W realizacji Kramp sterowanie pojawiło się w alejkach magazynowych oraz antresolach. W alejkach system tworzą:


Sterowniki zarządzające– do sterownika trafia sygnał z czujnika ruchu na temat wykonanych działań. Jest przysłowiową głową systemu. Urządzenia zostały zamontowane na szynie DIN.

Czujniki obecności– gdy pojawi się ruch w alejce, wysyłają sygnał do sterownika zarządzającego i lampy automatycznie rozświetlają się do zadanej wartości.

Reapeater– w tym przypadku urządzenia posłużyły do połączenia opraw w grupy, dzięki czemu ograniczyliśmy ilość użytych adresów sterownika.Tracklight:LED Realizacja: Kramp

Na poziome antresol zastosowano czujniki niezależne, które wykrywają ruch dzięki precyzyjnemu pomiarowi temperatury.


Przygotowano analizę kosztów, z której wynika, że zastosowanie systemu sterowania pozwoliło na wygenerowanie dodatkowych oszczędności na poziomie ponad 20 000 zł. Łączna suma oszczędności dla realizacji wyniosła 158 000 zł.
Tracklight:LED Realizacja: Kramp

Analiza czasu świecenia przed wyborem sterowaniaSystem został zaprogramowany na podstawie średniego czasu przebywania w alejce przez pracowników. Dostosowano go do indywidualnych potrzeb i czasu pracy klienta. Gdy czujki nie wykrywają ruchu w alejce, wtedy oprawy świecą na poziomie 10% swoich możliwości. Jednocześnie mają znacznie mniejszy pobór mocy. Jeśli pracownik wejdzie pomiędzy regały wysokiego składowania, czujniki załączają oprawy, które rozświetlają się do zadanej wartości. Po upływie ustalonego czasu, gdy nikt nie przebywa w alejce- moc zostaje stopniowo redukowana do wartości wyjściowej 10%.
Sterowanie DALI wraz z połączeniem opraw LED pozwala na uzyskanie oszczędności nawet na poziomie 70% w porównaniu do tradycyjnego oświetlenia. Najczęściej polecamy je klientom, dla których inwestycja ta z perspektywy czasu będzie opłacalna. Jest to przede wszystkim sektor przemysłowy, gdzie nie tylko zakład jest długo otwarty, ale także gdzie wpada dużo światła dziennego, chociażby dzięki świetlikom. Wtedy oprawy redukują swoją moc do wymaganego poziomu natężenia, biorąc pod uwagę naturalne światło. Sterownie DALI sprawdza się też w biurach. Dodatkowymi zaletami jest jego prosty montaż oraz możliwość rozbudowy o nowe komponenty, gdy pojawi się taka potrzeba ze strony klienta.


Read also

Możliwość komentowania jest wyłączona.