Simoldes Plasticos to największy producent odlewów syntetycznych w Europie. Firma istnieje na rynku blisko 60 lat, a od 2004 r. działa fabryka w Jelczu-Laskowicach, zatrudniająca ponad 300 pracowników. Specjalizacją przedsiębiorstwa są odlewy i formy wtryskowe.  W 2006 opracowano jednolite, korporacyjne reguły działania, obejmujące oddziały firmy na całym świecie. W ten sposób zrealizowano postulat 5S: selekcja, systematyka, schludność, standaryzacja oraz samodyscyplina. Idea 5S przyświecała również nam – przy prowadzeniu audytu oraz projektowaniu i wymianie opraw świetlnych.


Korzyści z modernizacji

Ikona zwrotu z inwestycji w oświetlenie po 3 latach - Luxon LED

Zwrot z inwestycji energii po modernizacji

Znaczek oszczędności 60% - Luxon LED

Roczne oszczędności na energii po modernizacji

System sterowania oświetleniem DALI

System sterowania oświetleniem

Wyzwanie

Jak zamontować lampy w trakcie pracy produkcji?

Oprawy montowane są wysoko, a zatrzymanie produkcji wiązałoby się z dużymi stratami. Jak to pogodzić? Po audycie i poznaniu specyfiki pracy zakładu opracowaliśmy szczegółowy projekt. Ponieważ klient pracował cały czas, naszym zadaniem było znalezienie takiego pomysłu na montaż, by nie przeszkadzał on w wykonywaniu codziennych czynności – zarówno w częściach magazynowych, jak i produkcyjnych. Dlatego prace modernizacyjne prowadziliśmy między godziną 23:00 a 5:00. Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo pracowników, w trakcie trwania produkcji wydzielaliśmy strefy. Przygotowaliśmy stelaż, umożliwiający montaż lamp przemysłowych w miejscach, do których był ciężki dostęp przez suwnicę. Na bieżąco uzgadnialiśmy też z kierownikiem utrzymania ruchu, gdzie i kiedy możemy montować oprawy. Łącznie proces trwał miesiąc, stanowiąc duże wyzwanie organizacyjne.


cytat

Znaczące zmniejszenie opłat za prąd dzięki systemowi DALI. Montaż opraw o długiej żywotności, potwierdzonej testami laboratoryjnymi. Wykorzystanie naturalnego światła dziennego i dostosowanie natężenia oświetlenia dzięki inteligentnym czujnikom. Zwiększenie bezpieczeństwa pracy oraz spełnienie norm dot. ograniczenia emisji THD z opraw oświetleniowych.

Paweł Czerkawski

Dyrektor ds. technicznych


Rozwiązanie

Lampy przemysłowe z automatyczną regulacją

Aby zmniejszyć koszty eksploatacji, przeprowadziliśmy szczegółowy audyt oraz kompleksową modernizację oświetlenia hal, magazynów i wiat. Na hali panują specyficzne warunki, dlatego postanowiliśmy zamontować oprawy Highbay z diodami ceramicznymi, które są trwalsze od plastikowych. Diody plastikowe mają niższą odporność na wysokie temperatury; w ich pokryciu refleksyjnym może też występować srebro, korodujące w kontakcie ze związkami siarki. Efektem jest przyspieszone starzenie, spadek wartości strumienia oraz pogorszenie sprawności diody. Zastosowane diody ceramiczne są dostosowane do warunków przemysłowych i wytrzymałe na działanie wysokich temperatur. Co ważne, współczynnik korekcji mocy (PF) jest wyższy niż 0,98.

Współczynnik korekcji mocy mówi o ilości generowanej mocy biernej przez oprawę. Im jest on bliższy wartości 1, tym pobór jest niższy. Efektem są mniejsze opłaty za energię. Klient zdecydował się również na nowoczesny system sterowania. Na terenie całego zakładu zastosowaliśmy inteligentny system sterowania oświetleniem z wykorzystaniem rozwiązań DALI firmy Helvar, dedykowanych do obiektów przemysłowych. Ze względu na duże doświetlenie hali światłem dziennym, optymalnym rozwiązaniem było wykorzystanie multisensorów. Mutlisensor mierzy światło naturalne, które wpada do pomieszczenia przez świetliki – na tej podstawie regulowane jest natężenie opraw LED. Dodatkowo w innych częściach są zamontowane czujniki ruchu. Załączanie poszczególnych sekcji odbywa się z poziomu paneli, zlokalizowanych przy wejściach na halę.

Co zyskał klient?

Korzyści z modernizacji

  • Znaczące zmniejszenie opłat za prąd dzięki systemowi DALI.

  • Montaż opraw o długiej żywotności, potwierdzonej testami laboratoryjnymi.

  • Wykorzystanie naturalnego światła dziennego i dostosowanie natężenia oświetlenia dzięki inteligentnym czujnikom.

  • Zwiększenie bezpieczeństwa pracy oraz spełnienie norm dot. ograniczenia emisji THD z opraw oświetleniowych.

  • Czas zwrotu z inwestycji – tylko 3 lata

Zobacz inwestycję po modernizacji


Zobacz pozostałe Case Study


Oświetlenie wraz ze sterowaniem i kompleksowym wykonaniem dla hali produkcyjnej NEU-JKF Sp. z o.o.

NEU-JKF Sp. z o.o. to firma, która działa od 1997 roku. Jej specjalnością jest dostarczanie kompletnych instalacji odpylania i transportu pneumatycznego dla różnych gałęzi przemysłu. Spółka stawia na sprawdzone i nowoczesne systemy oczyszczania powietrza, z których mogą skorzystać zarówno duże zakłady, jak i małe firmy rzemieślnicze.

Więcej Info

Oświetlenie Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnego

Nowe oświetlenie w Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnym “Szansa” w Piotrkowie Trybunalskim

Oświetlenie, które nie będzie ciągle ulegać awariom - takie wymagania przedstawiło nam Centrum Edukacyjne - Rehabilitacyjne “SZANSA” z Piotrkowa Trybunalskiego, które specjalizuje się w rehabilitacji i pomocy dzieciom oraz osobom z różnymi stopniami zaburzeń. Zaproponowaliśmy im rozwiązania, które pozwoliły na stworzenie komfortowych warunków i pozwoliły na oszczędności w wydatkach. Jakie oprawy zastosowaliśmy w tym projekcie? Możesz się tego dowiedzieć po zapoznaniu z naszym nowym case study!

Więcej Info


Potrzebujesz pomocy
w wyborze oświetlenia?

Skontaktuj się z nami

+48 505 383 653

9.00 – 16.00

Wypełnij formularz

Napisz do nas