Projektując oświetlenie magazynów należy mieć na uwadze normy i wymagania z tym związane. Określone są w nich poszczególne parametry źródeł światła. A to wszystko po to, żeby zminimalizować generowaną energię elektryczną oraz zwiększyć komfort i wydajność pracowników.
W tym artykule zestawiamy:
- przepisy dotyczące oświetlenia hal magazynowych
- wymagania lamp przemysłowych LED
Oświetlenie w halach magazynowych – normy i inne przepisy
Wyposażenie hali w nowe źródła światła, czy modernizacja oświetlenia, to zawsze nie lada wyzwanie dla projektantów. Każdy z projektów musi przynajmniej dorównywać warunkom stawianym w normach, dotyczy to także oświetlenia magazynu. Dlatego najczęstszym wyborem jest oświetlenie LED, które w istniejących instalacjach powoduje znaczne zmniejszenie zużycia energii. dzięki parametrom i funkcjonalnościom LED, możliwe jest zapewnienie podstawowego warunku, jakim jest bezpieczeństwo pracy w obiektach przemysłowych.

Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy a oświetlenie w halach magazynowych
Głównym zadaniem pracodawcy jest zapewnienie odpowiednich warunków dla pracowników w pomieszczeniach pracy. Dlatego oświetlenie hal jest obowiązkiem przedsiębiorców. W tym celu zostało stworzone Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bhp.

Natężenie oświetlenia na stanowiskach pracy w normie PN-EN 12464 1
Jeszcze przed rozpoczęciem procesu projektowania, należy zadać sobie pytanie, jakie normy musi spełniać oświetlenie magazynowe? W określonych rodzajach działalności przemysłowej wykorzystać można wartości podstawowych parametrów zawarte w europejskiej normie PN-EN 12464-1. Ich zastosowanie zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo stanowisk pracy oraz wydajność wzroku ich użytkowników.

Na oświetlenie miejsc pracy ma wpływ jego natężenie, a także rozkład światła. To one pozwalają zachować doskonałą widoczność w przestrzeni roboczej. Średnie natężenie oświetlenia powinno wynosić przykładowo:
- min. 100 lx na powierzchni podłogi w składach i magazynach,
- min. 200 lx na powierzchniach regałów,
- min. 300 lx w obszarach pakowania i wysyłania.

Jak można zauważyć, im większego skupienia i precyzyjności wymagają prace wykonywane w danych obszarach, tym wartość tego parametru powinna być wyższa.
Natomiast odpowiedni wygląd barwy światła, w tym wysoki wskaźnik charakteryzujący oddawanie barw (Ra) i dostosowana do potrzeb kierunkowość światła, a także wskaźnik olśnienia mają za zadanie nie męczyć wzroku pracowników. Dlatego warto inwestować w źródła światła dostosowane do indywidualnych wymagań danego stanowiska pracy oraz umożliwiające regulację natężenia oświetlenia.

Oświetlenie awaryjne w hali magazynowej
Oświetlenie magazynu musi zapewniać bezpieczeństwo osób znajdujących się w budynku, także w przypadku braku zasilania. W tym celu należy zastosować wytyczne dotyczące projektowania oświetlenia awaryjnego, które znajdują się w normie PN-EN 1838.

Oświetlenie magazynu – wymagania dla opraw w technologii LED

Oprawy LED w zakładach produkcyjnych powinny zapewniać profesjonalne oświetlenie. Co to znaczy? To, że lampy LED zużywają mniej energii, to kwestia niezaprzeczalna. Ponadto powinny się charakteryzować odpornością przed uszkodzeniami mechanicznymi, oraz być dostosowane do potrzeb związanych z pracami wykonywanymi na danych stanowiskach hali magazynowej.
Oprawy ledowe przemysłowe mogą być także wyposażone w zaawansowane metody sterowania. Wówczas regulację natężenia oświetlenia można realizować w sposób automatyczny, poprzez system uzbrojony w czujniki światła dziennego mierzące natężenie światła wpadającego oraz oprawy z czujnikami ruchu.
Luxon w swojej ofercie posiada oprawy przemysłowe dedykowane magazynom. Skontaktuj się z nami – pomożemy dobrać oświetlenie magazynowe dopasowane do charakteru obiektu.

Hej,
Jeżeli masz dodatkowe pytania, wypełnij formularz i zadaj je naszym specjalistom.
Pomożemy Ci w doborze optymalnych rozwiązań.
Zobacz pozostałe artykuły
Jak oświetlić przymierzalnie? Najczęstsze błędy
Oświetlenie przymierzalni jest jednym z aspektów rzutujących na dochód sklepów odzieżowych. Źródła światła tworzą atmosferę panującą w ich przestrzeni oraz oddziałują na decyzje zakupowe klientów. Właściwie dopasowane oprawy LED mogą wpłynąć na zmniejszenie liczby zwrotów artykułów.
Metody na oszczędności energii w przemyśle
Rosnące ceny energii, a co za tym idzie, coraz wyższe koszty utrzymania nie są sytuacją korzystną dla przedsiębiorców. W tym roku rachunki dla małych i średnich przedsiębiorstw wzrosły o około 280%, w stosunku do roku poprzedniego. Zmusza to przedsiębiorców do optymalizacji zużycia prądu i poszukiwania źródeł oszczędności.

+48 71 733 60 50
9.00 – 16.00