Projektując oświetlenie magazynów należy mieć na uwadze normy i wymagania z tym związane. Określone są w nich poszczególne parametry źródeł światła. A to wszystko po to, żeby zminimalizować generowaną energię elektryczną oraz zwiększyć komfort i wydajność pracowników.

W tym artykule zestawiamy:

  • przepisy dotyczące oświetlenia hal magazynowych
  • wymagania lamp przemysłowych LED

Oświetlenie w halach magazynowych – normy i inne przepisy

Wyposażenie hali w nowe źródła światła, czy modernizacja oświetlenia, to zawsze nie lada wyzwanie dla projektantów. Każdy z projektów musi przynajmniej dorównywać warunkom stawianym w normach, dotyczy to także oświetlenia magazynu. Dlatego najczęstszym wyborem jest oświetlenie LED, które w istniejących instalacjach powoduje znaczne zmniejszenie zużycia energii. dzięki parametrom i funkcjonalnościom LED, możliwe jest zapewnienie podstawowego warunku, jakim jest bezpieczeństwo pracy w obiektach przemysłowych.

gdzie szybko kupić lampy

Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy a oświetlenie w halach magazynowych

Głównym zadaniem pracodawcy jest zapewnienie odpowiednich warunków dla pracowników w pomieszczeniach pracy. Dlatego oświetlenie hal jest obowiązkiem przedsiębiorców. W tym celu zostało stworzone Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bhp.

oświetlenie w halach magazynowych

Natężenie oświetlenia na stanowiskach pracy w normie PN-EN 12464 1

Jeszcze przed rozpoczęciem procesu projektowania, należy zadać sobie pytanie, jakie normy musi spełniać oświetlenie magazynowe? W określonych rodzajach działalności przemysłowej wykorzystać można wartości podstawowych parametrów zawarte w europejskiej normie PN-EN 12464-1. Ich zastosowanie zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo stanowisk pracy oraz wydajność wzroku ich użytkowników.

jakie normy musi spełniać oświetlenie magazynowe

Na oświetlenie miejsc pracy ma wpływ jego natężenie, a także rozkład światła. To one pozwalają zachować doskonałą widoczność w przestrzeni roboczej. Średnie natężenie oświetlenia powinno wynosić przykładowo:

  • min. 100 lx na powierzchni podłogi w składach i magazynach,
  • min. 200 lx na powierzchniach regałów,
  • min. 300 lx w obszarach pakowania i wysyłania.
jaki panel led do biura

Jak można zauważyć, im większego skupienia i precyzyjności wymagają prace wykonywane w danych obszarach, tym wartość tego parametru powinna być wyższa.

Natomiast odpowiedni wygląd barwy światła, w tym wysoki wskaźnik charakteryzujący oddawanie barw (Ra) i dostosowana do potrzeb kierunkowość światła, a także wskaźnik olśnienia mają za zadanie nie męczyć wzroku pracowników. Dlatego warto inwestować w źródła światła dostosowane do indywidualnych wymagań danego stanowiska pracy oraz umożliwiające regulację natężenia oświetlenia.

jakie normy musi spełniać oświetlenie miejsca pracy

Oświetlenie awaryjne w hali magazynowej

Oświetlenie magazynu musi zapewniać bezpieczeństwo osób znajdujących się w budynku, także w przypadku braku zasilania. W tym celu należy zastosować wytyczne dotyczące projektowania oświetlenia awaryjnego, które znajdują się w normie PN-EN 1838.

oświetlenie ewakuacyjne a awaryjne

Oświetlenie magazynu – wymagania dla opraw w technologii LED

w jaki sposób sprawdzić wiarygodność producenta lamp

Oprawy LED w zakładach produkcyjnych powinny zapewniać profesjonalne oświetlenie. Co to znaczy? To, że lampy LED zużywają mniej energii, to kwestia niezaprzeczalna. Ponadto powinny się charakteryzować odpornością przed uszkodzeniami mechanicznymi, oraz być dostosowane do potrzeb związanych z pracami wykonywanymi na danych stanowiskach hali magazynowej.

Oprawy ledowe przemysłowe mogą być także wyposażone w zaawansowane metody sterowania. Wówczas regulację natężenia oświetlenia można realizować w sposób automatyczny, poprzez system uzbrojony w czujniki światła dziennego mierzące natężenie światła wpadającego oraz oprawy z czujnikami ruchu.

Luxon w swojej ofercie posiada oprawy przemysłowe dedykowane magazynom. Skontaktuj się z nami – pomożemy dobrać oświetlenie magazynowe dopasowane do charakteru obiektu.

Hej,

Jeżeli masz dodatkowe pytania, wypełnij formularz i zadaj je naszym specjalistom.

Pomożemy Ci w doborze optymalnych rozwiązań.

Zapytanie z artykułu SEO
Zgody

Zobacz pozostałe artykuły


oświetlenie do przymierzalni

Jak oświetlić przymierzalnie? Najczęstsze błędy

Oświetlenie przymierzalni jest jednym z aspektów rzutujących na dochód sklepów odzieżowych. Źródła światła tworzą atmosferę panującą w ich przestrzeni oraz oddziałują na decyzje zakupowe klientów. Właściwie dopasowane oprawy LED mogą wpłynąć na zmniejszenie liczby zwrotów artykułów.

Więcej Info

Sposoby na oszczędzanie energii w przemyśle.

Metody na oszczędności energii w przemyśle

Rosnące ceny energii, a co za tym idzie, coraz wyższe koszty utrzymania nie są sytuacją korzystną dla przedsiębiorców. W tym roku rachunki dla małych i średnich przedsiębiorstw wzrosły o około 280%, w stosunku do roku poprzedniego. Zmusza to przedsiębiorców do optymalizacji zużycia prądu i poszukiwania źródeł oszczędności.

Więcej Info


Potrzebujesz pomocy
w wyborze oświetlenia?

Skontaktuj się z nami

+48 71 733 60 50

9.00 – 16.00

Wypełnij formularz

Napisz do nas