Projektując oświetlenie magazynów należy mieć na uwadze normy i wymagania z tym związane. Określone są w nich poszczególne parametry źródeł światła. A to wszystko po to, żeby zminimalizować generowaną energię elektryczną oraz zwiększyć komfort i wydajność pracowników.

W tym artykule zestawiamy:

  • przepisy dotyczące oświetlenia hal magazynowych
  • wymagania lamp przemysłowych LED

Oświetlenie w halach magazynowych – normy i inne przepisy

Wyposażenie hali w nowe źródła światła, czy modernizacja oświetlenia, to zawsze nie lada wyzwanie dla projektantów. Każdy z projektów musi przynajmniej dorównywać warunkom stawianym w normach, dotyczy to także oświetlenia magazynu. Dlatego najczęstszym wyborem jest oświetlenie LED, które w istniejących instalacjach powoduje znaczne zmniejszenie zużycia energii. dzięki parametrom i funkcjonalnościom LED, możliwe jest zapewnienie podstawowego warunku, jakim jest bezpieczeństwo pracy w obiektach przemysłowych.

gdzie szybko kupić lampy

Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy a oświetlenie w halach magazynowych

Głównym zadaniem pracodawcy jest zapewnienie odpowiednich warunków dla pracowników w pomieszczeniach pracy. Dlatego oświetlenie hal jest obowiązkiem przedsiębiorców. W tym celu zostało stworzone Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bhp.

oświetlenie w halach magazynowych

Natężenie oświetlenia na stanowiskach pracy w normie PN-EN 12464 1

Jeszcze przed rozpoczęciem procesu projektowania, należy zadać sobie pytanie, jakie normy musi spełniać oświetlenie magazynowe? W określonych rodzajach działalności przemysłowej wykorzystać można wartości podstawowych parametrów zawarte w europejskiej normie PN-EN 12464-1. Ich zastosowanie zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo stanowisk pracy oraz wydajność wzroku ich użytkowników.

jakie normy musi spełniać oświetlenie magazynowe

Na oświetlenie miejsc pracy ma wpływ jego natężenie, a także rozkład światła. To one pozwalają zachować doskonałą widoczność w przestrzeni roboczej. Średnie natężenie oświetlenia powinno wynosić przykładowo:

  • min. 100 lx na powierzchni podłogi w składach i magazynach,
  • min. 200 lx na powierzchniach regałów,
  • min. 300 lx w obszarach pakowania i wysyłania.
jaki panel led do biura

Jak można zauważyć, im większego skupienia i precyzyjności wymagają prace wykonywane w danych obszarach, tym wartość tego parametru powinna być wyższa.

Natomiast odpowiedni wygląd barwy światła, w tym wysoki wskaźnik charakteryzujący oddawanie barw (Ra) i dostosowana do potrzeb kierunkowość światła, a także wskaźnik olśnienia mają za zadanie nie męczyć wzroku pracowników. Dlatego warto inwestować w źródła światła dostosowane do indywidualnych wymagań danego stanowiska pracy oraz umożliwiające regulację natężenia oświetlenia.

jakie normy musi spełniać oświetlenie miejsca pracy

Oświetlenie awaryjne w hali magazynowej

Oświetlenie magazynu musi zapewniać bezpieczeństwo osób znajdujących się w budynku, także w przypadku braku zasilania. W tym celu należy zastosować wytyczne dotyczące projektowania oświetlenia awaryjnego, które znajdują się w normie PN-EN 1838.

oświetlenie ewakuacyjne a awaryjne

Oświetlenie magazynu – wymagania dla opraw w technologii LED

w jaki sposób sprawdzić wiarygodność producenta lamp

Oprawy LED w zakładach produkcyjnych powinny zapewniać profesjonalne oświetlenie. Co to znaczy? To, że lampy LED zużywają mniej energii, to kwestia niezaprzeczalna. Ponadto powinny się charakteryzować odpornością przed uszkodzeniami mechanicznymi, oraz być dostosowane do potrzeb związanych z pracami wykonywanymi na danych stanowiskach hali magazynowej.

Oprawy ledowe przemysłowe mogą być także wyposażone w zaawansowane metody sterowania. Wówczas regulację natężenia oświetlenia można realizować w sposób automatyczny, poprzez system uzbrojony w czujniki światła dziennego mierzące natężenie światła wpadającego oraz oprawy z czujnikami ruchu.

Luxon w swojej ofercie posiada oprawy przemysłowe dedykowane magazynom. Skontaktuj się z nami – pomożemy dobrać oświetlenie magazynowe dopasowane do charakteru obiektu.

Obniżamy koszty energiinawet o 91%

Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić dzięki  wymianie oświetlenia na LED.

Zamów bezpłatną kalkulację oszczędności

Dowiedz się więcej
oprawy przemysłowe LED

Zobacz pozostałe artykuły


Jak wykorzystać sterowanie oświetleniem w fabryce?

Wykorzystanie inteligentnego sterowania oświetleniem w fabryce cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to z tego, że łączy się z nim wygoda i często również znaczne oszczędności.

Więcej Info

jak przyśpieszyć montaż lamp oświetleniowych

Jak przyspieszyć montaż lamp oświetleniowych?

Ważną kwestią podczas modernizacji instalacji w halach produkcyjnych czy w obszarze obiektów przemysłowych, jest montaż lamp oświetleniowych oraz okres jego wykonywania.

Więcej Info

modernizacja oświetlenia w firmie

Jak zmodernizować oświetlenie
w hali produkcyjnej?

Jak prawidłowo przeprowadzić modernizację oświetlenia w w hali produkcyjnej? Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się więcej!

Więcej Info

Oświetlenie stanowiska pracy

Oświetlenie stanowiska pracy jakie normy i wymagania musi spełniać?

Oświetlenie stanowiska pracy odgrywa ważną rolę w firmie, jego głównym zadaniem jest zapewnienie komfortu, bezpieczeństwa i higieny pracy. Dowiedź się więcej w naszym artykule o normach i wymaganiach przy oświetleniu stanowiska pracy.

Więcej Info