ZPS Karolina to firma ze 150-letnią tradycją, zajmująca się produkcją unikalnej porcelany stołowej. Spółka zajmuje wysoką pozycję wśród europejskich producentów, a jej wyroby są znane nie tylko w Europie, ale też w USA i Egipcie. Na terenie zakładu pracuje kilkaset osób. Indywidualne stanowiska pracy, Dział Kontroli Jakości, hale z piecami, tereny wokół fabryki – każda z tych przestrzeni wymagała odpowiedniego oświetlenia.


Co osiągnął zakład dzięki modernizacji oświetlenia?

Ikona zwrotu z inwetycji 2,5 roku - Luxon LED

Zwrot z inwestycji energii po modernizacji

Znaczek oszczędności 53% - Luxon LED

Roczne oszczędności na energii po modernizacji

Miniatura znaczka 2 razy większego natężenia światła - Luxon LED

Dwukrotne zwiększenie natężenia

Założenia i potrzeby

Specyfika produkcji porcelany

Produkcja porcelany opiera się na dokładności i dużej precyzji. Ważne jest oświetlenie stanowisk roboczych w taki sposób, by pracownicy mogli bezpiecznie i komfortowo wykonywać najdrobniejsze elementy zdobnicze. Dobrej widoczności wymagają także stanowiska w Dziale Kontroli Jakości – barwa oraz natężenie światła mają wpływ na to, czy zostaną zauważone ewentualne uszkodzenia i mankamenty. Ważny był przemyślany dobór opraw do hal z piecami, gdzie temperatura sięgała aż 60°C. Klientowi zależało na optymalnym oświetleniu miejsc pracy produkcji, biur oraz terenów zewnętrznych.


cytat

Ultima:LED Pro jest wyposażona w system Smart Control, zapobiegający przegrzaniu się oprawy w bardzo wysokich temperaturach. Wraz ze wzrostem temperatury w pomieszczeniu powyżej maksymalnej specyfikowanej przez producenta, oprawa redukuje moc, obniżając tym samym swoją temperaturę.

Miniatura zdjęcia Patryka Głowackiego - Luxon LED

Patryk Głowacki
Dyrektor działu badań i rozwoju


Rozwiązanie

Indywidualny dobór oświetlenia dla poszczególnych działów

Pracę rozpoczęliśmy od szczegółowego audytu, umożliwiającego sprawdzenie m.in. zgodności z normami. Pomogło to klientowi w uzyskaniu świadectwa efektywności energetycznej – białego certyfikatu – wydawanego za energooszczędność będącą wynikiem modernizacji. Modernizacja oświetlenia była prowadzona w czasie pracy zakładu, co pozwoliło utrzymać produkcję mimo wykonywanych prac. Dział Kontroli Jakości wyposażyliśmy w ponad. 100 szt. opraw Industrial:LED 4.0.  Montaż poprzedziliśmy szczegółowymi testami różnych odmian barwy zimnej. Ze względu na charakter wykonywanego produktu najlepiej sprawdził się wariant 5700K, umożliwiający dostrzeżenie ewentualnych wad czy zniekształceń wyrobów przez pracowników Działu Kontroli Jakości. W kluczowych obszarach hal produkcyjnych, w istniejących punktach oświetlenia stanowiskowego jak i komunikacji zamontowane zostało 1000 sztuk opraw hermetycznych Baltic:LED. Oświetlenie zewnętrzne również uległo modernizacji: wymieniono oprawy w bliskim otoczeniu fabryki i miejsc parkingowych przy użyciu nowoczesnych opraw Cordoba:LED 2.0. W halach z piecami zostały zamontowane oprawy Ultima:LED PRO ze względu na panującą tam wysoką temperaturę otoczenia do 65°C oraz bardzo dobre parametry świetlne przy stanowiskach pieców.

Co zyskał klient?

Spełniliśmy wszystkie założenia klienta

  • Niezawodnie działające oprawy Ultima:LED PRO odporne na działanie wysokich temperatur do 65°C co gwarantuje dłuższą żywotność i optymalne parametry świetlne na stanowiskach pracy.
  • Odpowiednia barwa światła w Dziale Kontroli Jakości umożliwia precyzyjną ocenę poszczególnych partii produkcyjnych, zmniejszając ryzyko błędu.
  • Zmniejszenie kosztów poboru energii o 53%
  • Dostosowanie oświetlenia do norm, co umożliwiło uzyskanie białego certyfikatu świadectwa efektywności energetycznej.
  • Zachowanie płynności produkcji podczas wymiany oświetlenia.

Zobacz inwestycję po modernizacji

cytat

Szczególną uwagę zwróciliśmy na złożone potrzeby klienta, do projektu podeszliśmy w sposób spersonalizowany aby spełnić wszystkie jego oczekiwania ograniczenie poboru energii powyżej 50% oraz zwiększenie natężenia na stanowiskach pracy.

Miniatura zdjęcia Łukasza Grzyba - Luxon LED

Łukasz Grzyb

Key Account Manager LuxonLED


Zobacz pozostałe Case Study


Kościół przy ul. Borowskiej we Wrocławiu

Oświetlenie obiektów sakralnych nadal często wymaga modernizacji. Na wymianę źródeł światła na energooszczędne zdecydowali się opiekunowie kościoła pw św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu.

Więcej Info

oświetlenie hali projekt

Kompleksowe wykonanie oświetlenia wraz z usługą montażu dla PRETTL Electronics GmbH

Wzrost efektywności wykonywanych prac oraz redukcja generowanego CO2 to najważniejsze założenia postawione przez inwestora. Nasze rozwiązanie oparte było na obniżeniu poboru energii zużywanej na oświetlenie przy jednoczesnym zwiększeniu komfortu pracowników. Zrealizowaliśmy to poprzez równomierne oświetlenie powierzchni roboczych.

Więcej Info


Luxon kontakt

Masz dodatkowe pytania?

Zapytaj naszego eksperta

Zapytanie z artykułu SEO
Zgody