Rozwój firmy to ciągły proces polegający na identyfikacji obszarów podlegających udoskonalaniu. Należą do nich m.in. wzrost komfortu pracowników, czy wdrażanie nowych produktów, ale także utrzymanie procesów produkcyjnych na wysokim poziomie. Jest to realizowane poprzez zastosowanie odpowiednich schematów. One z kolei mogą być weryfikowane przez niezależne instytucje certyfikujące. Jedną z nich jest VDE, czyli jedna z największych tego typu organizacji w Europie. Ich certyfikaty uznawane są na całym świecie i świadczą o najwyższych standardach bezpieczeństwa oraz ochrony konsumentów.

Co to jest certyfikat VDE? Monitorowanie certyfikowanych produktów
Posiadanie produktów ze znakiem VDE nie jest jednoznaczne z monitorowaniem ich produkcji. Jednakże zależy nam na tym, aby oprawy, które oferujemy zawsze charakteryzowały się najwyższą jakością. W tym celu wystąpiliśmy o dodatkowe badania procesu produkcyjnego. Na ich podstawie uzyskaliśmy Certyfikat VDE Obiektu bazujący na wymaganiach europejskich PD ECS CIG 021 – 024 : 2020.
Co objął audyt?
Proces kontroli składał się z wielu etapów. Objęły one obszar produkcyjny w sposób szczegółowy, skupiający się na poszczególnych elementach opraw oraz ogólny – zwracający uwagę na zarządzanie tymi procesami.

Pierwszym punktem inspekcji był etap weryfikacji zakupionych komponentów i materiałów. Istotne jest, by elementy, z których składa się oprawa były wysokiej jakości. Jeśli któryś z elementów konstrukcyjnych okazuje się być wadliwy, niezbędne jest jego wyodrębnienie. Pilnujemy tego z dwojoną starannością, bo ich jakość jest szczególnie ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowania opraw oświetleniowych.

Następnie akredytowana jednostka sprawdzała proces produkcji. Musi być on zgodny z obowiązującymi standardami. Przedsiębiorca zobligowany jest przedstawić specyfikację każdego produktu, a każdy z wyrobów powinien posiadać certyfikat zgodności. Natomiast produkt końcowy o danej charakterystyce zawsze musi być identyczny. Ten etap związany jest z powtarzalnością procesu produkcyjnego.

Trzecia faza audytu polegała na inspekcji testowania wyrobów. Niektóre z etapów produkcji powinny obejmować badanie bezpieczeństwa produktów. Ich kontrola powinna być wykonywana w sposób określony w normach oraz za pośrednictwem odpowiednio skalibrowanych urządzeń (zgodnie z ISO 17025). Ponadto w przypadku, gdy proces ten wykaże wady produktu, to dalsze czynności dążące do działań naprawczych powinny przebiegać zgodnie z ustalonymi wcześniej procedurami.

Inspekcja dotyczyła także sprawdzenia czy gotowe oprawy jak i ich komponenty są przechowywane w odpowiedni dla nich sposób. Należy pamiętać o magazynowaniu produktów zgodnie ze specyfikacją producenta.
Ostatnim punktem była weryfikacja sposobu przeprowadzania procesu reklamacyjnego.

Ważne było, by dane z wszystkich powyższych etapów, czyli z weryfikacji komponentów, procesu produkcyjnego oraz reklamacyjnego były archiwizowane. Dzięki temu możliwa jest ich kontrola oraz późniejsza analiza. Ten etap świadczy o dojrzałości przedsiębiorstwa i ciągłym jego doskonaleniu.
Każdy z powyższych etapów kontroli przeprowadzonej przez audytora VDE został ujęty w raporcie podsumowującym.

Istotne dla jednostki certyfikującej był także sposób zarządzania procesem produkcyjnym. W tym przypadku kluczowy był certyfikat Systemu Zarządzania Jakością na podstawie normy ISO 9001, który posiadamy już od kilku lat.
Korzyści płynące z uzyskania rekomendacji VDE
Do certyfikacji przystąpiliśmy ze względu na chęć potwierdzenia jakości naszych produktów oraz procesu ich wytwarzania. Dzięki pozytywnej ocenie organizacji VDE mamy pewność, że oprawy, które oferujemy naszym klientom:
- spełniają wymagania bezpieczeństwa,
- są wykonane z wysokiej jakości komponentów,
- powstają w odpowiednich warunkach,
- są poprawnie testowane.
To z kolei wpływa na niezawodność ich użytkowania. Staramy się, żeby oprawy oświetleniowe przez nas oferowane były wykonywane z zachowaniem najwyższych standardów.
Skontaktuj się z nami
