
Oprawy i lampy LED na hale
Dobór odpowiednich lamp i opraw LED do hali przemysłowej lub produkcyjnej to skomplikowane zadanie, ale korzyści płynące z odpowiedniego wyboru są nie do przecenienia. Moc oświetlenia, specyfika pracy zakładu, aspekt ekonomiczny, żywotność i jakość produktów, bezpieczeństwo oraz właściwości ekologiczne to tylko niektóre z aspektów, które warto wziąć pod uwagę. Pamiętaj, że odpowiednie oświetlenie hali przemysłowej nie tylko wpływa na wydajność pracy, ale również na komfort i bezpieczeństwo pracowników.
Oprawy i lampy LED na hale produkcyjne i przemysłowe
Pomożemy Ci dobrać lampy przemysłowe LED do specyfiki Twojej hali. W ofercie Luxon mamy wiele rodzajów opraw przemysłowych, dzięki czemu możemy zapewnić doskonałe oświetlenie światła bez względu na wysokość obiektu i warunki w nim panujące.
Oprawy hermetyczne LED - odporne na wilgoć i zapylenie
Oprawy LED do wysokich temperatur
Oprawy Highbay LED - do wysokich hal
Zewnętrzne oświetlenie przemysłowe
Jak dobrać lampy i oprawy LED na hale?
Oświetlenie LED hali produkcyjnej i przemysłowej to jedna z najważniejszych kwestii w każdym miejscu pracy, gdzie jest ono kluczowe dla bezpieczeństwa i wydajności. Zmiana tradycyjnego oświetlenia na technologię LED to inwestycja, która przynosi wiele korzyści, takich jak zmniejszenie zużycia energii, dłuższy czas pracy i lepsza jakość światła. Średnie oszczędności w przemyśle dzięki zastosowaniu technologii LED sięgają nawet 70%, a z wykorzystaniem systemów sterowania można osiągnąć do 91% oszczędności. Aby maksymalnie wykorzystać te korzyści, konieczne jest odpowiednie dobranie lamp i opraw LED. Poniżej przedstawiamy kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę.
Moc oświetlenia jest dobierana na podstawie projektu oświetleniowego, który powinien zostać wykonany zgodnie z normami oświetleniowymi specyfiki danego zakładu. Kluczowy jest tutaj parametr równomierności, który mówi o równomiernym rozproszeniu światła na całej powierzchni roboczej. Istotne jest, aby nie dać się zwieść błędnemu przekonaniu, że im lampa jest mocniejsza, tym lepsza. Zbyt mocne lampy LED przemysłowe mogą bowiem spowodować prześwietlenie punktowe danego miejsca pracy, co może przeciwdziałać efektywności.
Specyfika pracy zakładu jest niezwykle istotna podczas wyboru oświetlenia. Należy uwzględnić panujące w nim czynniki chemiczne i temperaturowe. Wiele związków chemicznych jest lżejszych od powietrza i przez to unoszą się pod pokryciem dachowym lub osadzając na lampy, narażając na oddziaływanie tych substancji i wyższych temperatur. Dobór odpowiednich materiałów i konstrukcji opraw, a także komponentów, które doskonale poradzą sobie w tych warunkach, jest kluczowy dla długotrwałego i bezpiecznego użytkowania oświetlenia.>analiza wyników audytu. Na jej podstawie opracowujemy indywidualny projekt koncepcji oświetlenia dla Twojego obiektu.
Kiedy mowa o modernizacji oświetlenia, ważne jest spojrzenie na zwrot z inwestycji (ROI), ale jeszcze ważniejsze jest zrozumienie wygenerowanych oszczędności w całym okresie gwarancyjnym. Może się okazać, że porównując oferty kilku dostawców, ROI będzie najniższy, ale ilość wygenerowanych oszczędności w okresie gwarancyjnym będzie znacznie gorsza niż u innych dostawców. Czy zatem patrzeć na ROI, czy na ilość wygenerowanych oszczędności w całym okresie użytkowania, np. 5 lat? To jest jak decyzja o kupnie samochodu – tani, ale dużo pali, czy droższy, ale z niskim spalaniem? Dokonując wyboru, warto mieć na uwadze długofalowe korzyści.
Przy wyborze lamp LED, należy zwrócić uwagę na ich żywotność. Najlepsze produkty mogą działać nawet do 100 000 godzin. Informacje na ten temat można odczytać z parametrów LxBy, stosowanych w oświetleniu. Najczęściej spotykanym parametrem jest L90B10, który oznacza, że po określonym czasie użytkowania (na przykład 50 000 godzin) 90% lamp w populacji będzie emitować co najmniej 90% pierwotnego strumienia świetlnego, a jedynie 10% lamp może emitować mniej. To oznacza, że mniej czasu i pieniędzy zostanie poświęcone na ich konserwację i wymianę. Oprawy LED powinny być wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, które mogą mieć miejsce w środowisku przemysłowym.
Oprawy i lampy LED powinny spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa, w tym być odporne na wilgoć, kurz i wysokie temperatury. Upewnij się, że produkty, które wybierasz, są certyfikowane i zgodne z odpowiednimi normami.
Dobrej jakości lampy LED są energooszczędne i mają mały wpływ na środowisko. Wybierając takie produkty, nie tylko oszczędzasz na kosztach energii, ale również przyczyniasz się do ochrony środowiska.
Obniżamy koszty energiinawet o 91%
Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić dzięki wymianie oświetlenia na LED.
Zamów bezpłatną kalkulację oszczędności

Oświetlenie hali produkcyjnej i stanowisk roboczych
Oświetlenie hali produkcyjnej ma kluczowe znaczenie dla efektywności pracy, bezpieczeństwa pracowników oraz jakości produkowanych towarów. Często nie jest to zadanie proste, lecz z pewnością warto mu poświęcić należytą uwagę. Poniżej przedstawiamy aspekty, które warto rozważyć, aby zapewnić optymalne warunki oświetleniowe.
Równomierność i intensywność oświetlenia
Równomierne oświetlenie to podstawa zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. Jest istotne, aby uniknąć tzw. „ciemnych punktów” i zapewnić, że cała powierzchnia robocza jest równomiernie doświetlona, bez wyraźnych różnic w natężeniu światła. Wymaga to nie tylko dobrania odpowiednich opraw LED, ale także ich prawidłowego rozmieszczenia.

Odpowiednie natężenie światła jest kluczowe dla komfortu pracy. Zbyt jasne światło może powodować olśnienie i zmęczenie oczu, zbyt ciemne natomiast utrudnia pracę i zwiększa ryzyko wypadków. Z tego powodu ważne jest dopasowanie intensywności oświetlenia do rodzaju wykonywanej pracy, a także zastosowanie systemów sterowania oświetleniem, które mogą automatycznie regulować moc lamp w zależności od warunków zewnętrznych.

Olśnienie: UGR (Unified Glare Rating)
W celu uniknięcia olśnienia, warto zwrócić uwagę na wskaźnik UGR (Unified Glare Rating). Jest to międzynarodowy standard, który określa poziom olśnienia powodowanego przez system oświetleniowy. Wskaźnik UGR mierzy stopień olśnienia w skali od 10 do 30, gdzie niższa wartość oznacza mniejsze olśnienie. Dobrej jakości oprawy LED powinny mieć wskaźnik UGR poniżej 19 dla biur i 22 dla pomieszczeń przemysłowych, aby zapewnić komfortowe warunki pracy.

Oświetlenie lokalne
Dodatkowe oświetlenie lokalne może być konieczne na niektórych stanowiskach roboczych, szczególnie tam, gdzie wymagana jest szczególna precyzja. Takie oświetlenie powinno być regulowane, aby pracownik mógł dostosować natężenie i kierunek światła do swoich potrzeb.

Bezpieczeństwo i specyfika pracy zakładu
Oświetlenie na hali produkcyjnej musi spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa. Należy upewnić się, że oprawy są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i kurz, a także że są zgodne z normami przeciwpożarowymi. W przypadku stanowisk, na których pracuje się z łatwopalnymi materiałami, konieczne może być zastosowanie oświetlenia przeciwwybuchowego ATEX.

Potrzebujesz pomocy w wyborze oświetlenia?
Napisz do nas lub zadzwoń, chętnie doradzimy

Patrycja
Doradca ds. oświetlenia
Zadzwoń teraz
+48 71 382 26 36
poniedziałek- piątek 9.00 - 16.00
Szukasz jeszcze więcej eksperckiej wiedzy o oświetleniu LED?
Jako producent opraw LED nieustannie dostarczamy naszym klientom aktualnej wiedzy na temat oświetlenia. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy poradnik Jak zmodernizować oświetlenie w przemyśle oraz wybrane artykuły, dzięki którym dowiesz się więcej o oprawach:
Jakie są najczęstsze problemy i wyzwania związane z używaniem opraw LED w trudnych środowiskach?
W oświetleniu przemysłowym często zdarza się, że oprawy LED montowane są w trudnych środowiskach. Różnorodność branż ma związek z mnogością czynników, które wpływają na jakość i poprawność działania instalacji oświetlenia.
Wytyczne do pracy na magazynie. Jakie normy musi spełniać oświetlenie miejsca pracy?
Projektując oświetlenie magazynów należy mieć na uwadze normy i wymagania z tym związane. Określone są w nich poszczególne parametry źródeł światła. A to wszystko po to, żeby zminimalizować generowaną energię elektryczną oraz zwiększyć komfort i wydajność pracowników.
Korzyści z wyboru polskiego producenta oświetlenia
Coraz częstszym pytaniem, jakie zadają sobie inwestorzy chcący wymienić lub wyposażyć obiekt w oprawy, dotyczy korzyści z wyboru polskiego producenta oświetlenia LED. Realne oszczędności związane z redukcją energii elektrycznej oraz bardziej komfortowe miejsca pracy, to aspekty przemawiające za inwestowaniem w nowoczesne lampy. Należy jednak mieć na uwadze także inne czynniki.
Oświetlenie magazynów – wymagania, normy, przepisy
Hale magazynowe to miejsca pracy, w których promieniowanie słoneczne stanowi niewielką część zapotrzebowania na światło. Lampy LED nie tylko generują oszczędności, ale także spełniają wymagania i normy dot. oświetlenia magazynów.