Ważną kwestią podczas modernizacji instalacji w halach produkcyjnych czy w obszarze obiektów przemysłowych, jest montaż lamp oświetleniowych oraz okres jego wykonywania. Wymiana opraw może być kłopotliwa, dlatego warto się zastanowić, jak maksymalnie przyspieszyć ten proces i cieszyć się oszczędnościami oraz poprawą warunków pracy. Odpowiedź na pytanie, jak przyspieszyć montaż lamp oświetleniowych należy rozpocząć od tego, co może mieć na to wpływ. Dlatego w tym artykule skupiliśmy się na tym:
- jakie są wyzwania podczas prac monterskich,
- czy instalacja opraw zewnętrznych LED różni się od montażu wewnętrznego,
- jak skrócić czas montażu lamp oświetleniowych.
Modernizacja oświetlenia, czyli wyzwania podczas prac monterskich
Specyfika i przeznaczenie budynków, które mają być wyposażone w oświetlenie LED, jest odmienna. Inwestorzy także stawiają firmom oświetleniowym różne wymagania. Modernizacja tradycyjnego oświetlenia oprawami LED wiąże się z zaoszczędzoną energią elektryczną, co oprócz wzrostu komfortu użytkowników, jest ich priorytetem.
Zarówno w obiektach przemysłowych, jak i w ich otoczeniu na początku wykonywany jest audyt oświetlenia, gdzie weryfikuje się stan istniejącej instalacji elektrycznej. Pozwala to określić stopień koniecznej modernizacji. Audytowi podlega również weryfikacja średniego natężenia oświetlenia na powierzchniach roboczych, w celu określenia poziomu referencyjnego. Ponadto sprawdzany jest stan rozdzielni elektrycznych oraz trasy kablowe. Weryfikowanie istniejących połączeń oraz obwodów elektrycznych jest istotne z punktu widzenia rozmieszczenia opraw w przestrzeni obiektu oraz z uwagi na ich ilość.
Ponadto, należy mieć na uwadze fakt, że wykonywanie montażu oświetlenia zazwyczaj odbywa się na znacznej wysokości. W przypadku realizacji działań podczas pracy zakładu np. na hali produkcyjnej czy magazynowej może wiązać się z tym ryzyko uszkodzenia produktów. Dlatego istotne jest wyposażenie ekipy monterskiej w odpowiednie środki zabezpieczające oraz uzgodnienie harmonogramu prac z inwestorem, w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu proces ten kolidował z bieżącą pracą firmy. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu przerwy technologiczne czy nocne przerwy działania przedsiębiorstwa. Natomiast kierownik grupy zajmującej się montażem na bieżąco dopasowuje ogólny plan prac do sytuacji w obiekcie pozostając w kontakcie z wyznaczonym przez inwestora pracownikiem.
Proces montażu oświetlenia LED przyspieszają również stosowane specjalne elementy konstrukcyjne opraw LED takie jak np. szybkozłączki elektryczne. Nie mniej jednak, równie istotna jest konstrukcja oprawy. Odpowiednie jej zaprojektowanie może znacząco wpłynąć na czas montażu oraz bezpieczeństwo instalatorów.
Montaż lamp zewnętrznych a wewnętrznych
Należy pamiętać, że oświetlenie zewnętrzne dla obiektów przemysłowych, to nie to samo co montaż lamp oświetleniowych LED w halach czy magazynach. Dlaczego o tym wspominamy? Oba rozwiązania mają za zadanie oświetlać daną powierzchnię, jednak oprawy na budynkach i w ich obszarze muszą być odporne na działanie sił zewnętrznych, czyli m.in. posiadać odpowiednią klasę szczelności IP, czy być wykonane z wytrzymałych materiałów czyli charakteryzować się wysokim współczynnikiem IK oraz odpornością na promieniowanie UV. Oczywiście w przypadku opraw przemysłowych LED, także istotne jest dostosowanie lamp do panujących warunków, w szczególności dotyczy to ich konstrukcji. Przykładowo, produkty do oświetlenia zewnętrznego powinny posiadać zawór kompensacyjny, gdzie w przypadku lamp wewnętrznych nie jest to obligatoryjne.
Oprawy przemysłowe muszą spełniać także inne wymagania jak np. właściwy dobór natężenia czy barwy światła, odpowiednio dobranym rozsyłem fotometrycznym, współczynniku CRI i wielu innych. Oświetlenie zewnętrzne, jak i wewnętrzne ma za zadanie polepszyć widoczność, a co za tym idzie również zwiększyć bezpieczeństwo ich użytkowników. Natomiast projektanci, dobierając źródła światła LED w budynkach, powinni skupić się dodatkowo na komforcie, co jest bardzo istotne w przypadku wewnętrznej instalacji oświetleniowej.
Montaż lamp oświetleniowych – jak przyspieszyć proces montażu?
Żeby odpowiedzieć na pytanie, jak szybko zamontować lampy oświetleniowe, trzeba wiedzieć, co ma wpływ na bezproblemową instalację nowych źródeł światła LED. Należy pamiętać o wyzwaniach jakich mogą doświadczyć instalatorzy, niektóre z nich zostały wskazane w poprzednich akapitach. Dzięki temu możliwe jest dobranie metod instalacji do warunków obiektu.
Jednak to nie wszystko. Istotne jest także to, komu takie zadanie się zleca. Czas montażu lamp oświetleniowych LED w zależności od usługodawcy może się różnić. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w zakresie modernizacji obiektów przemysłowych wykonawca m.in. opracuje harmonogram montażu, który będzie dopasowany do naturalnego rytmu pracy zakładu produkcyjnego. Uwzględni w nim wszelkie przestoje, wynikające np. z przerw technologicznych, konserwacji czy przezbrajania linii produkcyjnych. Wykorzystując to, montaż będzie mógł przebiegać relatywnie szybko, dlatego warto nawiązywać współpracę z doświadczonymi partnerami. Natomiast ponad wszystko, proces instalacji opraw oświetleniowych oraz pracy ekip monterskich na zakładzie powinien być bezpieczny. Dlatego zawsze warto współpracować z wykonawcami, którzy mogą pochwalić się pracą na dużych obiektach z rozbudowanymi zasadami BHP. Referencje takie świadczą o wysokiej kulturze pracy oraz umiejętności dostosowania się do aktualnych wymogów BHP inwestora.
Zastanawiasz się nad instalacją opraw LED w swoim przedsiębiorstwie? Skontaktuj się z nami, opowiemy jak wygląda taki proces i odpowiemy na nurtujące Cię pytania.
Zobacz pozostałe artykuły
Czym jest protokół DALI? Zalety inteligentnych systemów oświetleniowych
XXI wiek wiąże się z nieuniknionym postępem technologii, za którym stara się podążać większość właścicieli firm. Oświetlenie z inteligentnym sterowaniem jest udogodnieniem, które niesie ze sobą wzrost komfortu pracowników przy jednoczesnej oszczędności energii elektrycznej, której ceny stale rosną.
Modernizacja Luxon dla Swiss Krono najlepszą inwestycją oświetleniową 2023
Już drugi rok z rzędu zgarniamy nagrodę na Najlepszą Inwestycję Oświetleniową. W tym roku do konkursu zgłosiliśmy modernizację oświetlenia, którą zrealizowaliśmy dla zakładu produkcyjnego Swiss Krono.
Masz dodatkowe pytania?
Zapytaj naszego eksperta