Inwestorzy podczas wymiany opraw na LED zastanawiają się jakie korzyści niesie ze sobą sterowanie oświetleniem. Manualna obsługa wielu lamp rozmieszczonych na rozległym obszarze zazwyczaj jest problematyczna. Dotyczy to zarówno oświetlenia magazynu, hali, biura czy infrastruktury ulicznej. Żeby uprościć obsługę wielu źródeł światła i zwiększyć oszczędność energii przeznaczonej na oświetlenie, można zainstalować automatyczny układ regulacji.
Dlatego w tym artykule zamieściliśmy informacje dotyczące:

  • nowoczesnych rozwiązań w systemach sterowania LED,
  • korzyści ze sterowania oświetleniem,
  • innowacyjnego podejścia do zarządzania oprawami.

Nowoczesne systemy sterowania oświetleniem LED

Tempo modernizacji oświetlenia biurowego, przemysłowego czy ulicznego i stosowanych nowinek jest coraz większe. Wpływa na to energochłonność oraz stan techniczny opraw znajdujących się w obiekcie. Podczas modernizacji oświetlenia przedsiębiorcy coraz częściej inwestują w dedykowane do opraw LED automatyczne sterowanie, zarówno w obszarach roboczych jak i w oświetleniu zewnętrznym. W ten sposób, poziom natężenia oświetlenia oraz moc oprawy mogą być dostosowywane do potrzeb użytkowników. Komfort użytkowania tego typu rozwiązań jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku systemu z manualnym sterowaniem oświetleniem.

Wymierne korzyści ze sterowania oświetleniem

W przypadku rozległych systemów, zarówno włączanie oświetlenia, jak i jego wyłączanie jest czasochłonne. Dlatego, w obiektach przemysłowych, budynkach użyteczności publicznej, czy biurach, coraz częściej wykorzystuje się system zarządzania grupami opraw. Jest on idealnym rozwiązaniem ułatwiającym działanie przedsiębiorstw i przynoszącym przy tym wiele profitów.

Wpływ sterowania oprawami na optymalizację zużycia energii elektrycznej

Korzyści ze sterowania oświetleniem jest wiele. Jedną z nich jest mniejsze zużycie energii elektrycznej przeznaczonej na działanie instalacji. Z pomocą przychodzi zastosowanie czujników ruchu np. w ciągach komunikacyjnych, które regulują pracą opraw na podstawie aktywności osób znajdujących się w ich pobliżu, optymalizują natężenie oświetlenia.
Sterowanie oświetleniem może być także realizowane za pośrednictwem ustalonego wcześniej harmonogramu. W ten sposób, źródła światła będą się uruchamiać i wyłączać w określonym czasie.

korzyści ze sterowania oświetleniem

Stosowanie układów sterowania oświetleniem w kontekście światła dziennego

Maksymalne wykorzystanie światła słonecznego we wnętrzach, także przynosi wymierne korzyści. Regulacja natężenia oświetlenia zależna od ilości światła dziennego wpadającego do pomieszczenia oraz skupienie strumienia świetlnego w niezbędnym do tego miejscu dostarczają oszczędności. Pozwala na to zastosowanie czujników, dzięki którym, w prosty sposób, następuje redukcja mocy opraw, co w efekcie daje znacznie mniejsze zużycie energii.

Innowacyjne zarządzanie – inna perspektywa sterowania oświetleniem

Ciągły rozwój branży związanej z automatyzacją oświetlenia wiąże się z wprowadzaniem nowych rozwiązań przynoszących kolejne korzyści. Funkcjonalność opraw LED, w połączeniu z inteligentnym sterowaniem oraz przesyłem danych do chmury czy Big Data to innowacyjne podejście. Dzięki czujnikom zainstalowanym na oprawach i połączeniu lamp do systemu sterowania możliwe jest przesyłanie ich parametrów na przeznaczoną do tego platformę. To z kolei pozwala na monitorowanie m.in. temperatury, czasu pracy czy mocy.

Jak wpływa to na nowoczesne sterowanie oświetleniem?

Korzyści takiego rozwiązania jest wiele. Przede wszystkim dane znajdujące się w chmurze mogą być analizowane na bieżąco przez odpowiedzialną za to osobę. Atutem jest także możliwość automatycznego generowania bieżących raportów o stanie oprawy. Dzięki temu oraz poprzez przesyłanie ewentualnych alertów o awariach, ciągłość pracy działania takiej instalacji może być zagwarantowana. Natomiast użytkownicy mają możliwość pełnego sterowania komfortem pracy.

Zainteresował Cię temat nowoczesnego sterowania oświetleniem LED? Skontaktuj się z nami, nasi specjaliści pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie!

Masz dodatkowe pytania?

Zapytaj naszego eksperta

audyt

Zobacz pozostałe artykuły


Modernizacja Luxon dla Swiss Krono najlepszą inwestycją oświetleniową 2023

Już drugi rok z rzędu zgarniamy nagrodę na Najlepszą Inwestycję Oświetleniową. W tym roku do konkursu zgłosiliśmy modernizację oświetlenia, którą zrealizowaliśmy dla zakładu produkcyjnego  Swiss Krono.

Więcej Info

Olśnienie przykre co to jest

Czym jest olśnienie przykre?

Każdy z nas niejednokrotnie doświadczył rażącego światła, które w praktyce nazywane jest olśnieniem przykrym. Nazywany potocznie efekt olśnienia wpływa niekorzystnie na narząd wzroku ograniczając stopień widzenia i zdolności rozpoznawania.

Więcej Info


Luxon kontakt

Masz dodatkowe pytania?

Zapytaj naszego eksperta

Zapytanie z artykułu SEO
Zgody