Rolą oświetlenia ulicznego jest zapewnienie bezpieczeństwa. Dotyczy to nie tylko kierowców, ale także wszystkich osób znajdujących się w obszarze drogi. Ponadto ten rodzaj oświetlenia stosowany jest w alejkach parkowych, przestrzeniach osiedli oraz oświetla ścieżki spacerowe czy rowerowe. Rodzaje opraw oświetlenia ulicznego zmieniały się na przełomie lat, a ich rynek cały czas dynamicznie się rozwija.

Pierwsze oświetlenie uliczne

oświetlenie uliczne rodzaje

Oświetlenie uliczne znane jest już od stuleci. Na początku tereny miast oświetlane były pochodniami, lecz w XIX wieku zastąpiły je lampy gazowe. Dzisiaj nadal można je spotkać, jednak pełnią one rolę dekoracyjną.

Także zwykłe żarówki z włóknem wolframowym były wykorzystywane w oświetleniu ulicznym. Jednak ich sprawność była na tyle niska, że szybko zastąpiono je innymi źródłami światła.

jakie są rodzaje oświetlenia ulicznego
oświetlenie uliczne dostępne rodzaje

Rodzaje oświetlenia ulicznego – lampy wyładowcze

Ten rodzaj oświetlenia jest stosowany praktycznie do dzisiaj. Światło powstaje w nich, dzięki wyładowaniu elektrycznemu.

Świetlówki

Jako pierwsze, w miejsce opraw żarowych pojawiły się świetlówki. Niestety nie sprawdzały się one w przypadku oświetlania dużych obszarów.

rodzaje opraw oświetlenia ulicznego

Lampy rtęciowe

Kolejnym rodzajem oświetlenia ulicznego są lampy wyładowcze, w których wykorzystywano pary rtęci. Jednak szybko z nich zrezygnowano z uwagi na szkodliwość stosowanego składnika.

rodzaje oświetlenia ulicznego

Oświetlenie sodowe

W miejsce lamp rtęciowych pojawiły się sodowe. Lampy sodowe niskoprężne nie przyjęły się z uwagi na niski wskaźnik oddawania barw. Natomiast wysokoprężne lampy sodowe zyskały bardzo dużą popularność i są wykorzystywane do dzisiaj. Ten rodzaj oprawy oświetlenia ulicznego o charakterystycznej pomarańczowo-żółtej barwie stosowany jest w obszarach zabytkowych miast, a także na wielu niezmodernizowanych odcinkach dróg.

Lampy metalohalogenkowe

Oświetlenie sodowe wyparte zostało przez lampy metalohalogenkowe. W porównaniu do poprzedniczek posiada zdecydowanie większą wydajność świetlną. Ponadto ich współczynnik oddawania barw jest na dużo wyższym poziomie.

oprawy oświetlenia ulicznego rodzaje

Uliczne lampy LED

To najnowocześniejsza generacja oświetlenia ulicznego. Są to lampy oparte na diodach LED. Charakteryzuje je wysoka skuteczność świetlna oraz najlepszy z wymienionych współczynnik oddawania barw. Ponadto oprawy LED cechują się długą żywotnością oraz energooszczędnością, a zastosowanie dodatkowego osprzętu pozwala na ich sterowanie. Stosowane są na drogach każdego rodzaju oraz w miejscach przebywania ludzi m.in. w parkach czy na osiedlach.

jak przeprowadzić audyt oświetlenia ulicznego

Doskonała widoczność i troska o bezpieczeństwo.

Oświetlenie na drodze ekspresowej S6

7 lat

Gwarancji i spełnienie wszystkich wymogów GDDKiA

Chciałbyś poznać więcej zalet i zastosowań technologii lamp ulicznych LED? Skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Zapraszamy do kontaktu!

Hej,

Jeżeli masz dodatkowe pytania, wypełnij formularz i zadaj je naszym specjalistom.

Pomożemy Ci w doborze optymalnych rozwiązań.

Zapytanie z artykułu SEO
Zgody

Zobacz pozostałe artykuły


Olśnienie przykre co to jest

Czym jest olśnienie przykre?

Każdy z nas niejednokrotnie doświadczył rażącego światła, które w praktyce nazywane jest olśnieniem przykrym. Nazywany potocznie efekt olśnienia wpływa niekorzystnie na narząd wzroku ograniczając stopień widzenia i zdolności rozpoznawania.

Więcej Info

jak przeliczyć lumeny na waty

Lumeny na waty – jak przeliczyć strumień świetlny?

Strumień świetlny oświetlenia LED podawany jest w lumenach. Natomiast w przypadku tradycyjnych źródeł światła zazwyczaj jasność świecenia była określana za pośrednictwem pobieranej przez nie mocy w watach. Żeby móc choć w pewnym stopniu porównać oba źródła niezbędny jest przelicznik lumeny na waty. Dlatego w tym artykule poruszamy tą kwestie.

Więcej Info


Potrzebujesz pomocy
w wyborze oświetlenia?

Skontaktuj się z nami

+48 71 733 60 50

9.00 – 16.00

Wypełnij formularz

Napisz do nas