Rolą oświetlenia ulicznego jest zapewnienie bezpieczeństwa. Dotyczy to nie tylko kierowców, ale także wszystkich osób znajdujących się w obszarze drogi. Ponadto ten rodzaj oświetlenia stosowany jest w alejkach parkowych, przestrzeniach osiedli oraz oświetla ścieżki spacerowe czy rowerowe. Rodzaje opraw oświetlenia ulicznego zmieniały się na przełomie lat, a ich rynek cały czas dynamicznie się rozwija.

Pierwsze oświetlenie uliczne

oświetlenie uliczne rodzaje

Oświetlenie uliczne znane jest już od stuleci. Na początku tereny miast oświetlane były pochodniami, lecz w XIX wieku zastąpiły je lampy gazowe. Dzisiaj nadal można je spotkać, jednak pełnią one rolę dekoracyjną.

Także zwykłe żarówki z włóknem wolframowym były wykorzystywane w oświetleniu ulicznym. Jednak ich sprawność była na tyle niska, że szybko zastąpiono je innymi źródłami światła.

jakie są rodzaje oświetlenia ulicznego
oświetlenie uliczne dostępne rodzaje

Rodzaje oświetlenia ulicznego – lampy wyładowcze

Ten rodzaj oświetlenia jest stosowany praktycznie do dzisiaj. Światło powstaje w nich, dzięki wyładowaniu elektrycznemu.

Świetlówki

Jako pierwsze, w miejsce opraw żarowych pojawiły się świetlówki. Niestety nie sprawdzały się one w przypadku oświetlania dużych obszarów.

rodzaje opraw oświetlenia ulicznego

Lampy rtęciowe

Kolejnym rodzajem oświetlenia ulicznego są lampy wyładowcze, w których wykorzystywano pary rtęci. Jednak szybko z nich zrezygnowano z uwagi na szkodliwość stosowanego składnika.

rodzaje oświetlenia ulicznego

Oświetlenie sodowe

W miejsce lamp rtęciowych pojawiły się sodowe. Lampy sodowe niskoprężne nie przyjęły się z uwagi na niski wskaźnik oddawania barw. Natomiast wysokoprężne lampy sodowe zyskały bardzo dużą popularność i są wykorzystywane do dzisiaj. Ten rodzaj oprawy oświetlenia ulicznego o charakterystycznej pomarańczowo-żółtej barwie stosowany jest w obszarach zabytkowych miast, a także na wielu niezmodernizowanych odcinkach dróg.

Lampy metalohalogenkowe

Oświetlenie sodowe wyparte zostało przez lampy metalohalogenkowe. W porównaniu do poprzedniczek posiada zdecydowanie większą wydajność świetlną. Ponadto ich współczynnik oddawania barw jest na dużo wyższym poziomie.

oprawy oświetlenia ulicznego rodzaje

Uliczne lampy LED

To najnowocześniejsza generacja oświetlenia ulicznego. Są to lampy oparte na diodach LED. Charakteryzuje je wysoka skuteczność świetlna oraz najlepszy z wymienionych współczynnik oddawania barw. Ponadto oprawy LED cechują się długą żywotnością oraz energooszczędnością, a zastosowanie dodatkowego osprzętu pozwala na ich sterowanie. Stosowane są na drogach każdego rodzaju oraz w miejscach przebywania ludzi m.in. w parkach czy na osiedlach.

jak przeprowadzić audyt oświetlenia ulicznego

Doskonała widoczność i troska o bezpieczeństwo.

Oświetlenie na drodze ekspresowej S6

7 lat

Gwarancji i spełnienie wszystkich wymogów GDDKiA

Chciałbyś poznać więcej zalet i zastosowań technologii lamp ulicznych LED? Skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Zapraszamy do kontaktu!

Luxon Professional

Masz pytania dotyczące naszych rozwiązań LED?

Zadaj je ekspertowi teraz!


Zobacz pozostałe artykuły


Modernizacja Luxon dla Swiss Krono najlepszą inwestycją oświetleniową 2023

Już drugi rok z rzędu zgarniamy nagrodę na Najlepszą Inwestycję Oświetleniową. W tym roku do konkursu zgłosiliśmy modernizację oświetlenia, którą zrealizowaliśmy dla zakładu produkcyjnego  Swiss Krono.

Więcej Info

Olśnienie przykre co to jest

Czym jest olśnienie przykre?

Każdy z nas niejednokrotnie doświadczył rażącego światła, które w praktyce nazywane jest olśnieniem przykrym. Nazywany potocznie efekt olśnienia wpływa niekorzystnie na narząd wzroku ograniczając stopień widzenia i zdolności rozpoznawania.

Więcej Info


Masz pytania dotyczące naszych rozwiązań LED?

Zadaj je ekspertowi teraz

Twój Specjalista ds. oświetlenia skontaktuje się z Tobą w ciągu 1h, aby omówić szczegóły i odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania.

Formularz - Zapytanie blog oświetlenie uliczne
Zgody