PepsiCo to światowy lider w branży spożywczej i wiodący w Polsce producent napojów gazowanych takich marek, jak Pepsi, Mirinda, 7UP, Mountain Dew, bezcukrowych napojów Pepsi Max, Pepsi Light i Pepsi Light Lemon, a także niegazowanych napojów Lipton Ice Tea, soków owocowych Toma i wody źródlanej Krystaliczne Źródło. Swoją działalność prowadzi w czterech zakładach produkcyjnych, w dwóch z nich – w Michrowie oraz Żninie w 2017 roku przeprowadzony został szczegółowy audyt oświetlenia przez niezależnego audytora DB Energy, po którym Klient zdecydował się na jego modernizację i wymianę istniejących już opraw.
Co osiągnęła firma PepsiCo dzięki modernizacji oświetlenia w zakładach produkcyjnych?

Zwrot z inwestycji energii po modernizacji

System sterowania oświetleniem

60 miesięcy gwarancji
Wyzwania
W jaki sposób obniżyć koszta za energię elektryczną w dużym, nowoczesnym zakładzie produkcyjnym, biurach i pomieszczeniach socjalnych?
Priorytetowym założeniem modernizacji oświetlenia w zakładach produkcyjnych PepsiCo oraz biurach firmy, pomieszczeniach socjalnych, korytarzach i na zewnętrznym parkingu było ograniczenie kosztów zużycia energii elektrycznej. Aby odpowiednio dobrać oprawy, konieczne było spełnienie restrykcyjnych norm i standardów obowiązujących w branży produkcyjnej z gałęzi przemysłu spożywczego. Projekt musiał realizować założenia wynikające z przeprowadzonego wcześniej audytu. Wymogi dotyczy również jakości opraw oraz natężenia oświetlenia, które w zależności od rodzaju produkcji wynosiło od 300 do 500 lx, a w biurach 500 lx. Luxon LED był jednym z kilku uczestników przetargu. Przeprowadziliśmy własny audyt, zaproponowaliśmy również kalkulację oszczędności, spełniającą więcej założeń, niż przewidywał to audyt zewnętrzny. W związku z tym wybrana została nasza oferta, która okazała się najkorzystniejsza dzięki optymalizacji projektu i wydajnym komponentom naszych lamp o największej efektywności i najniższej cenie.

Dla lidera w swojej branży jakim jest PepsiCo wchodziły w grę tylko najlepsze rozwiązania. Z jednej strony musieliśmy zapewnić wysoka stopę zwrotu a z drugiej zagwarantować płynność produkcji. W połączeniu z systemem sterowania osiągnęliśmy zwrot z inwestycji w 1,5 roku i poprawiliśmy komfort użytkowania dzięki zdalnemu włączaniu się oświetlenia w korytarzach i pomieszczeniach socjalnych.

Maciej Szott
Wiceprezes Zarządu, Luxon LED
Przebieg modernizacji oświetlenia w zakładach produkcyjnych oraz rozwiązania
Oświetlenie o dużej efektywności, generujące największe oszczędności
W zakładach produkcyjnych PepsiCo dokonaliśmy audytu, na podstawie którego powstała kalkulacja oszczędności oraz plan modernizacji oświetlenia i wymiany opraw. Uwzględniliśmy wszelkie normy i standardy obowiązujące w konkretnych obszarach budynków, jak hale produkcyjne, pomieszczenia techniczne, biura, korytarze, socjalne pomieszczenia, fasada i parking. W celu zapewnienia możliwie jak największych oszczędności skorzystaliśmy z istniejącego rozkładu kabli, a tylko w niektórych miejscach, w których było to konieczne, dostosowaliśmy miejsce montażu do wybranych przez nas opraw.
Wykorzystaliśmy oprawy Highbay, Cordoba, Skylight, Edge, Downlight i Industrial, zapewniających natężenie światła od 300 do 500 lx w zależności od pomieszczenia oraz jego przeznaczenia. To pozwoliło nam zrealizować wszystkie założenia Klienta dotyczące oszczędności, efektywności modernizacji oświetlenia oraz wzrostu jego natężenia. Ponadto w biurach, pomieszczeniach socjalnych, łazienkach i na korytarzach oprawy zintegrowano z inteligentnym systemem sterowania z czujnikami ruchu. Zamawiający otrzymał na oprawy 60-miesięczną gwarancję od momentu odbioru.
Co zyskał klient?
Spełniliśmy wszystkie założenia klienta
- Ograniczenie zużycia energii i oszczędności w bieżącej pracy dużego zakładu produkcyjnego
- Zwrot inwestycji w czasie krótszym niż 1,5 roku
- Oświetlenie o większej wydajności, wyższym wskaźniku oddawania barw i większym natężeniu w kluczowych miejscach budynku
- Inteligentne sterowanie oświetlenie z czujnikami ruchu w celu optymalizacji kosztu zużycia energii
Zobacz inwestycję po modernizacji
Zobacz pozostałe Case Study
Kościół przy ul. Borowskiej we Wrocławiu
Oświetlenie obiektów sakralnych nadal często wymaga modernizacji. Na wymianę źródeł światła na energooszczędne zdecydowali się opiekunowie kościoła pw św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu.
Kompleksowe wykonanie oświetlenia wraz z usługą montażu dla PRETTL Electronics GmbH
Wzrost efektywności wykonywanych prac oraz redukcja generowanego CO2 to najważniejsze założenia postawione przez inwestora. Nasze rozwiązanie oparte było na obniżeniu poboru energii zużywanej na oświetlenie przy jednoczesnym zwiększeniu komfortu pracowników. Zrealizowaliśmy to poprzez równomierne oświetlenie powierzchni roboczych.

+48 71 733 60 50
9.00 – 16.00