Czy wiesz, że wszystkich w Polsce czeka wymiana świetlówek na LED? Unia Europejska zdecydowała o zakazie produkcji świetlówek, który wchodzi w życie w 2023 r. Sprawdź dokładnie kiedy.

Jakie produkty zostały wycofane? Czy wszystkie świetlówki znikają z rynku?

Coraz bardziej wydłuża się lista substancji, których stosowanie w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym jest ograniczane. Jedną z nich jest rtęć, wykorzystywana do produkcji świetlówek instalowanych głównie w zakładach przemysłowych oraz handlowych. Dotychczas z uwagi na brak alternatywy dopuszczano ich wytwarzanie, jednak nowelizacja Dyrektywny RoHS tego zakazuje.

  • Świetlówka LED — dlaczego warto zdecydować się na zakup?
  • Do kiedy będzie można stosować świetlówki liniowe i kołowe?
  • Wymiana świetlówek na  LED – czym dokładnie ją zastąpić?
  • Jakie są oszczędności wynikające z zastosowania LED i dedykowanego sterowania
  • Jak się przygotować do wymiany świetlówek?
  • Jakie są możliwości finansowania wymiany świetlówek na LED?

Tego dowiedz się w tym artykule. 

efekty po modernizacji oświetlenia

Świetlówka LED — dlaczego warto zdecydować się na zakup?

W 2011 roku weszła w życie Dyrektywa RoHS, czyli Restriction of Hazardous Substances. Wprowadziła ona ograniczenie stosowania w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym niektórych substancji niebezpiecznych dla środowiska. W szczególności odnosi się to do rtęci wykorzystywanej w źródłach światła. Wyłączenia dotyczące świetlówek T5 oraz T8, które do tej pory obowiązywały, tracą na ważności. Nowa decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady z 24.02.2022 r. zmienia zasady i zakazuje ich produkcji.

Zmiany w Dyrektywie wynikają z zobowiązania członków Unii Europejskiej dotyczącego obniżenia emisji gazów cieplarnianych. Nisko efektywne źródła światła generują większe ilości dwutlenku węgla. Natomiast szkodliwe substancje znajdujące się w źródłach fluorescencyjnych szkodzą środowisku, a przy tym są niebezpieczne dla zdrowia ludzi. Obecnie nadal około 40% przedsiębiorstw w swoich obiektach ma zamontowane świetlówki. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wymiana świetlówek na oświetlenie LED to szansa na redukcję CO2 i oszczędności wynikające z niższego zużycia energii elektrycznej w zakładach przemysłowych.

Do kiedy będzie można stosować świetlówki liniowe i kołowe?

 

Zakaz produkowania źródeł fluorescencyjnych będzie obowiązywał już w 2023. Wrzesień to ostatni miesiąc, w którym na rynek będą mogły zostać wprowadzone lampy z rtęcią, czyli świetlówki liniowe, kołowe, jak i świetlówki kompaktowe. Dyrektywa wprowadziła dodatkowe terminy i przyspiesza postępowanie.

● 25.02.2023 r. – świetlówki kołowe T5 oraz świetlówki kompaktowe,
● 25.08.2023 r. – świetlówki liniowe T5 oraz T8.

Proces wycofywania świetlówek będzie następował jednocześnie. Wiązać się z tym będzie większe ukierunkowanie stosowania opraw LED w modernizacji oświetlenia przemysłowego.

wymiana świetlówek Unia Europejska

Oświetlenie w technologii LED zastąpi świetlówki

Podjęte wcześniej kroki przez Parlament Europejski i Radę wykluczyły już z użycia tradycyjne żarówki. Proces ten rozszerzył się o eliminację kolejnych źródeł światła, od 2023 roku nie będzie możliwa wymiana świetlówek na nowe.  Wpłynął na to rozwój alternatywnego rozwiązania, jakim jest technologia LED, stanowiąca obecnie energooszczędny rodzaj oświetlenia przeznaczonego do unowocześnienie oświetlenia w obiektach handlowych. Niektórzy producenci już jakiś czas temu zaprzestali produkcji i dostaw tradycyjnych opraw oświetleniowych, jakimi można nazwać świetlówki. Oznacza to, że wymiana świetlówek na LED jest nieunikniona.

Wymiana świetlówek na LED –  czym dokładnie ją zastąpić?

Instalowane na obiektach świetlówki liniowe T5 oraz T8 mogą być zastępowane oprawami LED o podobnym kształcie. Takim rozwiązaniem może być np. Industrial LED.

Należy pamiętać, że zainstalowane oświetlenie ledowe, niesie ze sobą ze sobą szereg korzyści m.in.:

 • niskie zużycie energii elektrycznej,
  redukcja emisji CO2,
 • obniżone koszty napraw i konserwacji,
 • komfort użytkowania.

 Oszczędności z zastosowania LED i dedykowanego sterowania

Wspomniane wcześniej oprawy Industral LED są alternatywą dla świetlówek liniowych. Modernizacja oświetlenia w obiektach handlowych czy innych przestrzeniach przemysłowych uwzględniająca wymianę lamp fluorescencyjnych na LED, oświetlenie w zakładzie przemysłowym generować będzie znaczne oszczędności.

Lampy fluorescencyjne zwykle charakteryzują się efektem migotania oraz zazwyczaj stosowane są o wyższej niż neutralna temperaturze barwowej, i nie mają możliwości jej regulacji. Z uwagi na swoją konstrukcję wyposażone są w zapłonnik, który powoduje ich włączanie się z pewnym opóźnieniem. W odróżnieniu od tego oprawy wyposażone w diody LED posiadają zminimalizowany efekt migotania. Dzięki temu komfort ich użytkowania oświetlanych pomieszczeniach jest zdecydowanie większy. Ponadto, w oprawach wykonanych w technologii LED można w szerokim zakresie, precyzyjnie dobrać barwę światła do rodzaju wykonywanej w danym obszarze pracy i uzyskać możliwość jej płynnej regulacji. W tym celu doskonale sprawdza się dedykowany system sterowania w protokole DALI.

świetlówki na LED

W celu przedstawienia skali oszczędności konieczne jest zestawienie cech obu typów źródeł światła. Żeby to ułatwić posłużyliśmy się przykładem wykonanej modernizacji oświetlenia sklepowego, w którym istniejące świetlówki zastąpiliśmy oprawami Industrial LED.

Daną wejściową do kalkulacji jest efektywność świetlna. Dla świetlówek średnia jej wartość to 80lm/W, natomiast wspomniana oprawa LED cechuje się efektywnością na poziomie 170lm/W. Obiekt wyposażony jest w 300 lamp wyładowczych posiadających dwa źródła światła, które pobierają z sieci 52,8kW energii elektrycznej. Ich odpowiednikiem są oprawy Industrial LED o mocy 66W. Po wymianie 1:1, do swojego działa potrzebują jedynie 19,8 kW energii.

oświetlenie LED oszczędności

Modernizacja oświetlenia przemysłowego w danym zakładzie przyniosła roczne oszczędności energii elektrycznej wynoszące 148 tys. zł, uwzględniając natężenie światła sztucznego na tym samym poziomie co przed wymianą. W przypadku dodatkowego wyposażenia oświetlenia w system sterowania redukcja kosztów działania zwiększa się do 185 000 zł. Natomiast mając na uwagę także koszty serwisu oraz napraw świetlówek, na nowym oświetleniu można zaoszczędzić dodatkowo około 2700 zł rocznie. Dana inwestycja zwróci się w mniej niż 1 rok.

Jak się przygotować do wymiany świetlówek na LED?

W przypadku wymiany świetlówek na LED, trzeba wiedzieć, że skala oszczędności wymiany wynika także z doboru właściwej instalacji oświetleniowej. Z tego powodu unowocześnienie oświetlenia w obiektach przemysłowych, w tym handlowych powinno być poprzedzone audytem oświetlenia wykonanym przez dostawcę opraw. Na jego podstawie zliczane zostają oprawy obecnego systemu oraz określany jest stan całej instalacji. Audyt oświetlenia to również proces, w którym rozróżniane zostają obszary o charakterystyce pracy wymagającej określonego natężenia oświetlenia dającego pewien niezbędny komfort widzenia. Dopiero na tej podstawie proponowane jest optymalne rozwiązanie, rozmieszczenie opraw poszczególnych pomieszczeniach i ich typ oraz wyliczane są przyszłe oszczędności.

Zakaz świetlówek - Unia Europejska

Koncepcja modernizacji oświetlenia przemysłowego wykonanego w technologii LED może również dotyczyć wykonania projektu oświetleniowego z systemem sterowania oprawami. W zależności od potrzeb zakładu dobiera się sterowanie realizowane przewodowo lub bezprzewodowo. Natomiast wyposażenie systemu np. w czujniki natężenia światła słonecznego, czy detektory ruchu może korzystnie wpłynąć na oszczędności zakładu i jeszcze bardziej skrócić zwrot z inwestycji. W szczególności ma to znaczenie, gdy do obiektu dociera mniej światła dziennego niż w przypadku budynków z przeszkleniami.

Wymiana świetlówek na LED – możliwości finansowania

Z unowocześnieniem oświetlenia sklepowego czy innych przestrzeni handlowych związane są także koszty wynikające z inwestycji. Jednak w tym przypadku należy mieć na uwadze możliwości ich finansowania. Leasing jest jedną z nich. Dzięki temu możliwe jest zmodernizowanie oświetlenia w zakładzie przy niewielkim lub nawet bez własnego wkładu finansowego. Okres leasingu oraz wielkość wkładu własnego wpływa na wysokość raty, która i tak zwykle jest niższa, niż pierwotne koszty utrzymania systemu oświetlenia.

Jeśli w Twoim zakładzie nadal posiadasz świetlówki, to w tym roku nie będziesz ich mógł wymienić na nowe, dlatego już dziś zaktualizuj oświetlenie przemysłowe na LED i zacznij oszczędzać. Przygotujemy dla Ciebie bezpłatną kalkulację. Masz pytania? Skontaktuj się z nami przez poniższy formularz.

Dzięki modernizacji oświetlenia 

obniżamy rachunki za prąd w przemyśle nawet do 80%

Zamów BEZPŁATNY AUDYT i sprawdź ile może zaoszczędzić Twoje przedsiębiorstwo na rachunkach za oświetlenie.*

*Na podstawie przykładowej kalkulacji. Dokładna wysokość oszczędności zależy od wcześniejszych kosztów zużycia energii i poniesionej inwestycji.

Zamów bezpłatny audyt oświetlenia i otrzymaj kalkulację oszczędności

Landing-audyt
Zgody


Zobacz pozostałe artykuły


Modernizacja oświetlenia w zakładzie produkcyjnym Schumacher Packaging

Schumacher Packaging jest jednym z największych w Europie producentów opakowań z tektury falistej i litej. Firma oferuje swoje rozwiązania dla takich sektorów rynku jak branża spożywcza, chemiczna, kosmetyczna, logistyczna oraz szeroko rozumiany e-commerce.

Więcej Info

Oświetlenie przemysłowe Industrial w magazynie producenta porcelany - Luxon LED

Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina” – producent unikalnej porcelany

Zakład Porcelany Stołowej "Karolina" to firma ze 150-letnią tradycją, zajmująca się produkcją unikalnej porcelany stołowej. Spółka zajmuje wysoką pozycję wśród europejskich producentów, a jej wyroby są znane nie tylko w Europie, ale też w USA i Egipcie. Zmodernizowaliśmy oświetlenie całego zakładu, w tym m.in w Dziale Kontroli Jakości, umożliwiając jeszcze bardziej precyzyjną ocenę każdej partii produkcyjnej.

Więcej Info