Unia Europejska zdecydowała o zakazie produkcji świetlówek, który wchodzi w życie w 2023 r. Przeczytaj, jak przekuć ten fakt na swoją korzyść i uzyskać nawet do 91% oszczędności na energii elektrycznej.  

Jakie produkty zostały wycofane? Czy wszystkie świetlówki znikają z rynku?

Coraz bardziej wydłuża się lista substancji, których stosowanie w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym jest ograniczane. Jedną z nich jest rtęć, wykorzystywana do produkcji świetlówek instalowanych głównie w zakładach przemysłowych oraz handlowych. Dotychczas z uwagi na brak alternatywy dopuszczano ich wytwarzanie, jednak nowelizacja Dyrektywny RoHS tego zakazuje.

  • Świetlówka LED — dlaczego warto zdecydować się na zakup?
  • Do kiedy będzie można stosować świetlówki liniowe i kołowe?
  • Wymiana świetlówek na  LED – czym dokładnie ją zastąpić?
  • Jakie są oszczędności wynikające z zastosowania LED i dedykowanego sterowania
  • Jak się przygotować do wymiany świetlówek?
  • Jakie są możliwości finansowania wymiany świetlówek na LED?

Tego dowiedz się w tym artykule. 

efekty po modernizacji oświetlenia

Świetlówka LED — dlaczego warto zdecydować się na zakup?

W 2011 roku weszła w życie Dyrektywa RoHS, czyli Restriction of Hazardous Substances. Wprowadziła ona ograniczenie stosowania w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym niektórych substancji niebezpiecznych dla środowiska. W szczególności odnosi się to do rtęci wykorzystywanej w źródłach światła.

Decyzje parlamentu UE — produkcja i wymiana świetlówek T8 oraz T5

Wyłączenia dotyczące świetlówek T5 oraz T8, które do tej pory obowiązywały, tracą na ważności. Nowa decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady z 24.02.2022 r. zmienia zasady i zakazuje ich produkcji.

Zmiany w Dyrektywie wynikają z zobowiązania członków Unii Europejskiej dotyczącego obniżenia emisji gazów cieplarnianych. Nisko efektywne źródła światła generują większe ilości dwutlenku węgla. Natomiast szkodliwe substancje znajdujące się w źródłach fluorescencyjnych szkodzą środowisku, a przy tym są niebezpieczne dla zdrowia ludzi. Obecnie nadal około 40% przedsiębiorstw w swoich obiektach ma zamontowane świetlówki. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wymiana świetlówek na oświetlenie LED to szansa na redukcję CO2 i oszczędności wynikające z niższego zużycia energii elektrycznej w zakładach przemysłowych.

Do kiedy będzie można stosować świetlówki liniowe i kołowe?

Zakaz produkowania źródeł fluorescencyjnych będzie obowiązywał już w 2023. Wrzesień to ostatni miesiąc, w którym na rynek będą mogły zostać wprowadzone lampy z rtęcią, czyli świetlówki liniowe, kołowe, jak i świetlówki kompaktowe. Dyrektywa wprowadziła dodatkowe terminy i przyspiesza postępowanie.

● 25.02.2023 r. – świetlówki kołowe T5 oraz świetlówki kompaktowe,
● 25.08.2023 r. – świetlówki liniowe T5 oraz T8.

Proces wycofywania świetlówek będzie następował jednocześnie. Wiązać się z tym będzie większe ukierunkowanie stosowania świetlówek LED w modernizacji oświetlenia przemysłowego.

wymiana świetlówek Unia Europejska

Oświetlenie w technologii LED zastąpi świetlówki

Podjęte wcześniej kroki przez Parlament Europejski i Radę wykluczyły już z użycia tradycyjne żarówki. Proces ten rozszerzył się o eliminację kolejnych źródeł światła, od 2023 roku nie będzie możliwa wymiana świetlówek na nowe.  Wpłynął na to rozwój alternatywnego rozwiązania, jakim jest technologia LED, stanowiąca obecnie energooszczędny rodzaj oświetlenia przeznaczonego do unowocześnienie oświetlenia w obiektach handlowych. Niektórzy producenci już jakiś czas temu zaprzestali produkcji i dostaw tradycyjnych opraw oświetleniowych, jakimi można nazwać świetlówki. Oznacza to, że wymiana świetlówek na LED jest nieunikniona. Dobrą wiadomością jest to, że modernizacja oświetlenia pozwoli Ci na szybki zwrot z inwestycji (nawet do 12 miesięcy) i wygenerowanie dużych oszczędności (do 91% w skali roku).

Musisz wiedzieć, że nie wszystkie oprawy LED są tak samo oszczędne. Nasz produkty stworzyliśmy tak, aby generowały jak największe oszczędności i szybki zwrot z inwestycji. Oprawy Luxon LED charakteryzuje wysoka skuteczność świetlna 195 lm/W oraz długa żywotność opraw, dzięki czemu możemy dostarczyć Twojej firmie najbardziej efektywne rozwiązania oświetleniowe na rynku. Opracowując rozwiązanie oświetleniowe wykorzystujemy możliwość modyfikacji naszych opraw dla osiągnięcie jeszcze lepszych parametrów i maksymalnego dopasowania do infrastruktury i specyfiki obiektu.

Obniżamy koszty energiinawet o 91%

Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić dzięki  wymianie oświetlenia na LED.

Zamów bezpłatną kalkulację oszczędności

Dowiedz się więcej
oprawy przemysłowe LED

Wymiana świetlówek na LED –  czym dokładnie ją zastąpić?

Instalowane na obiektach świetlówki liniowe T5 oraz T8 mogą być zastępowane oprawami LED o podobnym kształcie. Takim rozwiązaniem może być np. Industrial LED.

Należy pamiętać, że zainstalowane oświetlenie ledowe, niesie ze sobą ze sobą szereg korzyści m.in.:

 • niskie zużycie energii elektrycznej,
  redukcja emisji CO2,
 • obniżone koszty napraw i konserwacji,
 • komfort użytkowania.

 Oszczędności z zastosowania LED i dedykowanego sterowania

świetlówki na LED

W celu przedstawienia skali oszczędności konieczne jest zestawienie cech obu typów źródeł światła. Żeby to ułatwić posłużyliśmy się przykładem wykonanej modernizacji oświetlenia sklepowego, w którym istniejące świetlówki zastąpiliśmy oprawami Industrial LED.

Daną wejściową do kalkulacji jest efektywność świetlna. Dla świetlówek średnia jej wartość to 80lm/W, natomiast wspomniana oprawa LED cechuje się efektywnością na poziomie 170lm/W. Obiekt wyposażony jest w 300 lamp wyładowczych posiadających dwa źródła światła, które pobierają z sieci 52,8kW energii elektrycznej. Ich odpowiednikiem są oprawy Industrial LED o mocy 66W. Po wymianie 1:1, do swojego działa potrzebują jedynie 19,8 kW energii.

oświetlenie LED oszczędności

Modernizacja oświetlenia przemysłowego w danym zakładzie przyniosła roczne oszczędności energii elektrycznej wynoszące 148 tys. zł, uwzględniając natężenie światła sztucznego na tym samym poziomie co przed wymianą. W przypadku dodatkowego wyposażenia oświetlenia w system sterowania redukcja kosztów działania zwiększa się do 185 000 zł. Natomiast mając na uwagę także koszty serwisu oraz napraw świetlówek, na nowym oświetleniu można zaoszczędzić dodatkowo około 2700 zł rocznie. Dana inwestycja zwróci się w mniej niż 1 rok.

 Wymiana świetlówki liniowej – alternatywy LED

Wspomniane wcześniej oprawy Industrial LED są alternatywą dla świetlówek liniowych. Modernizacja oświetlenia w obiektach handlowych czy innych przestrzeniach przemysłowych uwzględniająca wymianę lamp fluorescencyjnych na LED, oświetlenie w zakładzie przemysłowym generować będzie znaczne oszczędności.

Lampy fluorescencyjne zwykle charakteryzują się efektem migotania oraz zazwyczaj stosowane są o wyższej niż neutralna temperaturze barwowej, i nie mają możliwości jej regulacji. Z uwagi na swoją konstrukcję wyposażone są w zapłonnik, który powoduje ich włączanie się z pewnym opóźnieniem. W odróżnieniu od tego oprawy wyposażone w diody LED posiadają zminimalizowany efekt migotania. Dzięki temu komfort ich użytkowania oświetlanych pomieszczeniach jest zdecydowanie większy. Ponadto, w oprawach wykonanych w technologii LED można w szerokim zakresie, precyzyjnie dobrać barwę światła do rodzaju wykonywanej w danym obszarze pracy i uzyskać możliwość jej płynnej regulacji. W tym celu doskonale sprawdza się dedykowany system sterowania w protokole DALI.

Jak się przygotować do wymiany świetlówek na LED?

W przypadku montażu świetlówek na LED, trzeba wiedzieć, że skala oszczędności wymiany wynika także z doboru właściwej instalacji oświetleniowej. Z tego powodu unowocześnienie oświetlenia w obiektach przemysłowych, w tym handlowych powinno być poprzedzone audytem oświetlenia wykonanym przez dostawcę opraw. Na jego podstawie zliczane zostają oprawy obecnego systemu oraz określany jest stan całej instalacji. Audyt oświetlenia to również proces, w którym rozróżniane zostają obszary o charakterystyce pracy wymagającej określonego natężenia oświetlenia dającego pewien niezbędny komfort widzenia. Dopiero na tej podstawie proponowane jest optymalne rozwiązanie, rozmieszczenie opraw poszczególnych pomieszczeniach i ich typ oraz wyliczane są przyszłe oszczędności.

Zakaz świetlówek - Unia Europejska

Koncepcja modernizacji oświetlenia przemysłowego wykonanego w technologii LED może również dotyczyć wykonania projektu oświetleniowego z systemem sterowania oprawami. W zależności od potrzeb zakładu dobiera się sterowanie realizowane przewodowo lub bezprzewodowo. Natomiast wyposażenie systemu np. w czujniki natężenia światła słonecznego czy detektory ruchu może korzystnie wpłynąć na oszczędności zakładu i jeszcze bardziej skrócić zwrot z inwestycji. W szczególności ma to znaczenie, gdy do obiektu dociera mniej światła dziennego niż w przypadku budynków z przeszkleniami.

Wymiana świetlówek na LED – możliwości finansowania

Modernizacja oświetlenia to najszybsza metoda na osiągnięcie oszczędności energii w przemyśle. Już nie musisz czekać na budżet, żeby ją zrealizować.

Zdajemy sobie sprawę, że z unowocześnieniem oświetlenia sklepowego czy innych przestrzeni handlowych związane są koszty wynikające z inwestycji. Jednak w tym przypadku należy mieć na uwadze możliwości ich finansowania. Leasing jest jedną z nich. Dzięki temu możliwe jest zmodernizowanie oświetlenia w zakładzie przy niewielkim lub nawet bez własnego wkładu finansowego. Okres leasingu oraz wielkość wkładu własnego wpływa na wysokość raty, która i tak zwykle jest niższa, niż pierwotne koszty utrzymania systemu oświetlenia.

Jeśli w Twoim zakładzie nadal posiadasz świetlówki, to w tym roku nie będziesz ich mógł wymienić na nowe, dlatego już dziś zaktualizuj oświetlenie na oprawy przemysłowe LED i zacznij oszczędzać. Przygotujemy dla Ciebie bezpłatną kalkulację. Zamów ją klikając przycisk poniżej.


Bezpłatna

Kalkulacja oszczędności

Zastanawiasz się ile Twoja firma może zaoszczędzić
na modernizacji oświetlenia?

Zamów bezpłatną kalkulację oszczędności

oprawy przemysłowe LED

Zobacz pozostałe artykuły


Sposoby na oszczędzanie energii w przemyśle.

Sposoby ograniczenia zużycia energii w przemyśle

Rosnące ceny energii, a co za tym idzie, coraz wyższe koszty utrzymania nie są sytuacją korzystną dla przedsiębiorców. W tym roku rachunki dla małych i średnich przedsiębiorstw wzrosły o około 280%, w stosunku do roku poprzedniego. Zmusza to przedsiębiorców do optymalizacji zużycia prądu i poszukiwania źródeł oszczędności.

Więcej Info

Czy wymiana oświetlenie na led się opłaca

Czy wymiana oświetlenia na LED się opłaca?

Coraz wyższe opłaty za energię elektryczną są przesłanką do zmian i modyfikacji w przedsiębiorstwach. Ich właściciele coraz częściej decydują się na nowe inwestycje związane z redukcją kosztów utrzymania działalności. Jednym z działań realizowanych w myśl tej idei jest modernizacja oświetlenia na LED.

Więcej Info

modernizacja oświetlenia w firmie

Jak zmodernizować oświetlenie
w hali produkcyjnej?

Jak prawidłowo przeprowadzić modernizację oświetlenia w w hali produkcyjnej? Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się więcej!

Więcej Info

przemysł - wymiana oświetlenia

Tuby LED a oprawy LED. Różnice
i korzyści z wymiany

W halach produkcyjnych i przestrzeni biurowej świetlówki są obecne już od wielu lat. Z czasem zmieniła się jednak technologia i konwencjonalne lampy fluorescencyjne zastąpione zostały przez nowoczesne, bardziej energooszczędne świetlówki LED, nazywane też tubami LED. Wydaje się więc, że ich wymiana może okazać się bardzo korzystna dla klienta zarówno pod względem oszczędności, jak też jakości światła. Innym rozwiązaniem jest jednak dedykowana oprawa LED, rozwiązanie droższe, ale może zdecydowanie bardziej opłacalne. Sprawdźmy!

Więcej Info