Wprowadzenie opłaty mocowej na początku tego roku spowodowało spore zamieszanie na rynku energii elektrycznej. Wyższe kwoty na rachunkach zobaczysz zarówno w swoim przedsiębiorstwie jak i w gospodarstwie domowym. Poniżej opiszemy jakimi działaniami możesz zniwelować ten wzrost. Zapraszamy do lektury!

Czym jest opłata mocowa?

Jak wiadomo, zużycie energii elektrycznej w Naszym kraju z roku na rok rośnie, a budowa elektrowni oraz modernizacja nowych jest żmudna i kosztowna. W szczytowych okresach np. w okresie letnim, gdzie prócz normalnego użytkowania instalacji uruchamiamy m.in. klimatyzatory, które dodatkowo obciążają sieć elektroenergetyczną. W pewnym momencie tej energii może nie wystarczyć. W związku z tym wprowadzono nowy podatek jakim jest właśnie opłata mocowa. Ma ona zapewnić środki na utrzymanie, unowocześnianie istniejących elektrowni oraz na budowę nowych, także tych ze źródeł odnawialnych.

Węgiel brunatny i kamienny

Gaz

OZE

Inne

Główne źródła wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej w Polsce

15%więcej!

Średnio o tyle wzrosną rachunki za energię dla polskich przedsiębiorców przez wprowadzenie opłaty mocowej

O ile wzrosną rachunki z opłatą mocową?

Wprowadzony podatek dotyczy klientów indywidualnych jak i przedsiębiorstw. Stawki dla obu są różne ze względu na inny sposób ich naliczania. Istotne z punktu widzenia odbiorcy jest to, że Urząd Regulacji Energetyki do 31 grudnia każdego roku będzie podawał do informacji publicznej wysokość powyższej opłaty na kolejny rok.

Jako podmiot biznesowy będziesz musiał dopłacić 0,0762 zł netto do każdej zużytej kWh między 7:00 a 22:00 (od poniedziałku do piątku). Żeby zobrazować jakiej wysokości będą to wzrosty, posłużymy się przykładem. Dla uproszczenia kalkulacji przyjmiemy stawkę za kWh w wysokości 0,50 zł.

Twoja firma działa między godziną 7 a 22 w dni robocze i pobiera z sieci energetycznej rocznie około 150 MWh. Od stycznia tego roku do każdej zużytej kWh musisz doliczyć opłatę mocową. W tym roku za energię elektryczną zapłacisz około 11430 zł (netto) więcej niż w poprzednim, co stanowi wzrost kosztów o około 15%.
Jeszcze więcej zapłacisz jako przedsiębiorca większej firmy, kiedy zużywa ona energię w GWh rocznie.

Jak obniżyć zużycie energii?

Zapewne zastanawiasz się, co możesz zrobić by opłata mocowa jak najmniej wpływała na budżet Twojej firmy. Mamy na to kilka sposobów, przedstawiamy je za pośrednictwem wcześniejszego przykładu.

Krok 1 – obniżenie poboru poprzez modernizację oświetlenia 

Twoje przedsiębiorstwo zużywa około 40% energii na oświetlenie np. magazynów i innych pomieszczeń produkcyjnych, pozostała część wydatkowana jest przez wózki widłowe, komputery, systemy monitoringu itp. Aktualnie posiadasz klasyczną instalację oświetleniową. Modernizacja na nowoczesne źródła LED wraz z systemem sterowania pozwoli obniżyć zużycie energii przez oświetlenie nawet o 90%.

do 90%

Tyle energii może zaoszczędzić Twoja firma na oświetleniu dzięki modernizacji

Teraz rocznie zużywać będziesz około 96 MWh, a Twoje rachunki za energię spadną o niespełna 31 tys. zł netto w odniesieniu do poprzedniego roku z uwzględnieniem opłaty mocowej – sporo, prawda? ale możesz oszczędzić jeszcze więcej.

Krok 2 – montaż własnego źródła energii 

Instalacja systemu fotowoltaiki

Kolejnym krokiem, po tym jak obniżysz energochłonność urządzeń, jest wykonanie indywidualnego źródła energii elektrycznej. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie instalacja o mocy nominalnej 25 kWp.
Produkcja energii z tego systemu będzie w 100% zużywana na potrzeby działalności, dzięki temu jej zwrot nastąpi najszybciej.

Teraz rocznie z sieci będziesz musiał pobrać tylko 71 MWh. Dzięki optymalizacji zużycia energii oszczędzisz 45 tys zł rocznie.

Realne oszczędności co roku będą jednak jeszcze większe, ze względu na ciągle rosnące ceny energii elektrycznej.

Co dalej?

Zastanawiasz się nad zdobyciem środków na powyższe przedsięwzięcia? Nasi specjaliści pomogą Ci również w zdobyciu finansowania na całość inwestycji. Poprowadzimy Cię przez audyt energetyczny, modernizację nowoczesnego systemu oświetleniowego oraz dobór i montaż własnej elektrowni fotowoltaicznej.

notatki

Hej,

Wykonamy bezpłatny audyt i projekt Twojego oświetlenia.
Zostaw tylko kontakt do siebie.

1 Step 1
Imię i NazwiskoTwoje imię i nazwisko
Numer telefonu
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Zobacz pozostałe artykuły


Jak wybrać oświetlenie uliczne? Skorzystaj z naszego krótkiego poradnika

Bezpieczeństwo i komfort korzystania z infrastruktury drogowej jest szczególnie ważne. Lampy uliczne stanowią jej podstawową część. Zapewniają doskonałą widoczność, zarówno dla pieszych, jak i kierowców oświetlając ulice i chodniki. Dlatego tak ważne jest, by spełniały szereg wymagań, które zostały sprecyzowane w przepisach prawa oraz standardach.

Więcej Info

Oświetlenie LED dla hodowli zwierząt i rolnictwa

Jak dobrać oświetlenie w hodowli zwierząt i innych obiektach rolnych?

Światło w hodowli jest szczególnie ważne, kiedy chcesz utrzymać prawidłową równowagę pomiędzy efektywnym rolnictwem, a komfortem zwierząt gospodarczych. Kiedy je odpowiednio dobierzesz przyniesie Tobie oraz zwierzętom wiele korzyści, a w przypadku zastosowania opraw LED – także oszczędności.

Więcej Info


Potrzebujesz pomocy
w wyborze oświetlenia?

Skontaktuj się z nami

+48 505 383 653

9.00 – 16.00

biuro@luxon.pl

napisz do nas