Koszty energii elektrycznej stale rosną, a z nimi wydatki związane z utrzymaniem obiektu, w tym z oświetleniem. Dlatego przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na modernizację oświetlenia. Proces ten obejmuje wiele etapów. Przed docelową wymianą instalacji, bądź jej części należy na początku przeprowadzić audyt energetyczny oświetlenia. Jest on podstawą i wsparciem do dalszych prac związanych z wykonaniem projektu i wymianą istniejących źródeł światła.
Na czym polega audyt energetyczny oświetlenia?
Jest to szereg czynności przygotowawczych do modernizacji oświetlenia. Jego głównym celem jest ocena aktualnego stanu instalacji oraz określenie potencjału związanego z możliwością zaoszczędzenia energii elektrycznej. Ukazuje także, które działania przyniosą największe korzyści. Audytor, czyli osoba przeprowadzająca audyt, pod uwagę bierze m.in.:
-
- wymianę źródeł światła na bardziej efektywne,
- redukcję bądź zwiększenie ilości oraz mocy lamp,
- zmianę lokalizacji opraw oświetleniowych,
- wymianę instalacji elektrycznej.
W zakres audytu oświetlenia wchodzą także kalkulacje dotyczące emisji i redukcji CO2 po wdrożeniu zaproponowanych rozwiązań.
Jak wygląda audyt oświetlenia budynku?
Na wstępie audytu oświetlenia wewnętrznego wykonywana jest inwentaryzacja istniejącej instalacji oświetleniowej, w oparciu o dokumentację techniczną, jeśli takowa jest dostępna. Celem tego etapu jest uzyskanie informacji na temat ilości, typu, mocy oraz rozmieszczeniu opraw oświetleniowych.
Kolejno audytor, na podstawie działania danego przedsiębiorstwa, zobligowany jest do określenia czasu świecenia danej instalacji. Na podstawie powyższych danych wstępnie dobiera natężenia źródeł światła (wg zaleceń zawartych w PN-EN 12464-1) oraz jej barwę. W zależności od stopnia wykonywanej inwentaryzacji istnieje konieczność wykonania projektu fotometrycznego. Dodatkowym elementem może być także propozycja sterowania oświetleniem.
To wszystko staje się bazą do analizy kosztów związanych z modernizacją. Dodatkowo określa się ROI (return of investment, zwrot z inwestycji) oraz przedstawia analizę emisji CO2.
Druga częścią audytu oświetlenia budynku jest audyt oświetlenia zewnętrznego. W tym przypadku audytor musi zwrócić uwagę na możliwość stosowania danych źródeł światła w warunkach zewnętrznych i kierować się zaleceniami dotyczącymi natężeń danych obszarów.
Z czym się wiąże audyt energetyczny oświetlenia ulicznego?
Warto mieć na uwadze fakt, że audyt oświetlenia budynku różni się nieco od audytu oświetlenia ulicznego. W tym przypadku, na początku wykonywana jest inwentaryzacja geoinformatyczna, która ma na celu weryfikację istniejących źródeł światła, ale także sieci oświetleniowej. Ponadto na tym etapie pozyskiwane są informacje związane z infrastrukturą drogową (m.in. odległość między słupami, szerokość oraz klasa drogi, liczba obwodów oświetleniowych, stan szaf sterowniczych).
Efektem powyższych prac jest kompleksowy raport infrastruktury oświetleniowej wraz z cyfrowym zestawieniem obiektów. Następne etapy audytu oświetlenia ulicznego są analogiczne do tych stosowanych do budynków.
Więcej informacji na temat oświetlenia ulicznego znajdziesz w naszym e-booku.
Nasi specjaliści wykonają bezpłatny audyt oświetlenia, dzięki któremu dowiesz się, ile możesz zaoszczędzić w ciągu roku! Korzystając z naszego audytu, szybko otrzymasz wyniki i porady dedykowanego eksperta. Skorzystaj z naszej oferty, zacznij oszczędzać.
Bezpłatna
Kalkulacja oszczędności
Zastanawiasz się ile Twoja firma może zaoszczędzić
na modernizacji oświetlenia?
Zamów bezpłatną kalkulację oszczędności
- Rodzaj i liczbę dotychczasowych opraw,
- Cenę prądu,
- Wielkość obiektu,
- Plan pomieszczeń, w których planujesz modernizację.
Kolejna część to weryfikacja i inwentaryzacja obecnego oświetlenia – ilościowa i jakościowa, sprawdzamy ile jest opraw i jakiego rodzaju, sprawdzamy normy obowiązujące na stanowiskach. Dokonamy również weryfikacji specyfiki obiektu (liczby zmian, świetlików, zamaszynowienie, układ regałów) oraz weryfikacji infrastruktury (układ tras kablowych i instalacji elektrycznych).
Zobacz efekty współpracy z nami:
Case study Luxon i Indulux dla browaru Grolsch w Holandii
Firma Indulux nawiązała z nami współpracę, która polegała m.in. na dostarczeniu opraw LED do obiektów należących do Grolsch w Holandii. Obniżenie zużycia energii elektrycznej, dbanie o środowisko i pracowników oraz konieczność wyłączenia z użytku świetlówek były głównymi powodami, dla których przedsiębiorstwo zdecydowało się na wymianę źródeł światła.
Wymiana ponad 5 000 opraw bez przerywania prac. Case study SWISS KRONO
Dzięki przeprowadzonej przez nas modernizacji oświetlenia firma SWISS KRONO udało się zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, zredukować emisję CO2 do środowiska, a także poprawić komfort pracy w zakładzie.
Nowe oświetlenie LED dla zakładów CIECH Soda Polska w Janikowie oraz Inowrocławiu
Drugim w Europie oraz jedynym w Polsce producentem sody kalcynowanej ciężkiej i lekkiej jest Ciech Soda Polska. Spółka obsługuje wiele segmentów rynku.
Modernizacja oświetlenia w zakładzie produkcyjnym Schumacher Packaging
Schumacher Packaging jest jednym z największych w Europie producentów opakowań z tektury falistej i litej. Firma oferuje swoje rozwiązania dla takich sektorów rynku jak branża spożywcza, chemiczna, kosmetyczna, logistyczna oraz szeroko rozumiany e-commerce.
Nowoczesne oświetlenie LED w hali Offset firmy Werner Kenkel sp. z o.o.
Grupa Werner Kenkel jest polskim producentem opakowań tekturowych. Firma opiera swoje działania na strategii zrównoważonego rozwoju gospodarczego z poszanowaniem środowiska naturalnego.
Kompleksowe wykonanie oświetlenia wraz z usługą montażu dla PRETTL Electronics GmbH
Wzrost efektywności wykonywanych prac oraz redukcja generowanego CO2 to najważniejsze założenia postawione przez inwestora. Nasze rozwiązanie oparte było na obniżeniu poboru energii zużywanej na oświetlenie przy jednoczesnym zwiększeniu komfortu pracowników. Zrealizowaliśmy to poprzez równomierne oświetlenie powierzchni roboczych.