BMS to skrót, którego rozwinięciem jest Building Management System, czyli system zarządzania budynkiem. Dzięki niemu możliwe jest sterowanie wieloma funkcjami technicznymi obiektu oraz jego najbliższego otoczenia.

W poniższym opracowaniu znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Co oznacza system BMS?
  • Jakie są rodzaje wzajemnej komunikacji?
  • System automatyki budynkowej a BMS – co je różni?
  • Jakie są korzyści i zadania Building Management System?

BMS – co to jest?

Czym zatem jest wspomniany system BMS? Z definicji jest to system zarządzania systemami. Jest on niczym innym jak nadrzędnym rozwiązaniem integrującym rozproszone elementy automatyki przemysłowej (budynkowej) w jedną całość. Nowoczesne systemy BMS pozwalają monitorować, archiwizować oraz sterować zintegrowanymi układami. Zyski płynące  z zastosowania Building Management System nie zawsze są oczywiste, jednak korzystne praktycznie dla każdego przedsiębiorcy.

Priorytetami systemów BMS są wszystkie główne zadania istniejących podsystemów oraz szereg podrzędnych. Są nimi między innymi:

  • monitorowanie oraz informowanie o nieprawidłowościach,
  • rejestrowanie parametrów poszczególnych urządzeń,
  • zbieranie oraz archiwizowanie parametrów pracujących systemów,
  • sterownie oraz nadrzędne zarządzanie wszystkimi zintegrowanymi podsystemami.
biały certyfikat a modernizacja oświetlenia

Building Management System – rodzaje wzajemnej komunikacji

Jednym z najistotniejszych elementów systemów BMS jest możliwość ich integracji z wieloma komponentami sterowania. Dzięki temu będą one pracować w ramach zintegrowanego systemu. Przykładowe z nich to:

  • BACnet – standardowy system kontroli systemów automatyki przemysłowej,
  • KNX – system sterowania systemami automatyki budynkowej,
  • DALI – cyfrowy system odpowiadający za sterowanie oświetleniem.

Obecnie BMS spotkany jest nie tylko w obiektach przemysłowych, ale stanowi integralną część obiektów takich jak m.in.: centra handlowe, placówki oświaty oraz obiekty użyteczności publicznej czy szpitale, hotele, lotniska, a nawet używany jest w domach jednorodzinnych. Stosowany jest w celu zapewnienia bezpieczeństwa w kontekście oświetlenia, ogrzewania oraz innych niezbędnych funkcji, jakie spełniać powinien nowoczesny obiekt. Budynek zaopatrzony w Building Management System, często nazywany jest także jako budynek inteligentny, w którym realizowana jest komunikacja pomiędzy poszczególnymi urządzeniami pracującymi w instalacji.

jak sterować oświetleniem przez wifi
korzyści ze sterowania oświetleniem

System automatyki budynkowej a BMS

Obecnie każdy obiekt, ten istniejący jak i nowopowstały, posiada elementy automatyki budynkowej. Zaliczamy do nich między innymi:

  • automatyczne sterowanie wentylacją,
  • pomiar parametrów napięcia sieciowego,
  • zautomatyzowane systemy kompensacji mocy biernej,
  • układy kontroli dostępu, alarmy i inne zabezpieczenia,
  • rozwiązania telewizji przemysłowej CCTV,
  • system zarządzania układem akumulatorów oraz ich ładowania, dotyczy to magazynów energii i rozwiązań w samochodach elektrycznych,
  • podsystemy poprawiające optymalizację zużycia energii,
  • systemy ogrzewania, automatycznych rolet.

Natomiast wymienionych powyżej systemów nie można nazwać BMS (building management system), są one niezintegrowanymi ze sobą komponentami obiektu przemysłowego. Ich wykorzystanie przynosi przedsiębiorstwom znaczne korzyści oraz oszczędności. Wiele z nich wyposażonych jest szereg czujników, które zapewniają bezpieczeństwo pracy i elastyczność systemu, podnoszą bezawaryjność, a także pozwalają na monitoring oraz zdalną kontrolę urządzeń i instalacji. Natomiast posiadają jedną istotną wadę, czyli brak możliwości centralnej kontroli oraz wyciągania wniosków z ich pracy, oraz powiązań pomiędzy poszczególnymi elementami. Generuje to dodatkowe koszty związane z częstymi inspekcjami, a także zmusza do ciągłego nadzoru nad poprawnością realizowanych funkcji.

Korzyści ze stosowania systemu BMS

Niepodważalne są korzyści płynące z automatyzacji nawet drobnych procesów w obrębie przedsiębiorstwa. Każdy system zarządzania budynkiem, czy nawet jego częścią wpływa na poprawę komfortu użytkowania obiektu. Klasyczne systemy oferujące podstawowe funkcje sterowania oraz zdalną kontrolę nad układami automatyki są już poniekąd standardowym wyposażeniem nowoczesnego miejsca pracy. Jakie są zaletystosowania BMS ?

typy lamp do stanowiska sprzedażowego

Obecnie jesteśmy świadkami, jak w dynamiczny sposób rozwijają się systemy BMS pracujące w budynkach inteligentnych. Oprócz tego, że mierzone są parametry poszczególnych urządzeń, nowoczesne systemy BMS poszukują zależności pomiędzy komponentami poszczególnych systemów, aby je następnie zoptymalizować. Przekłada się to na kolejne oszczędności, w tym efektywne wykorzystanie czasu pracy osób odpowiedzialnych za utrzymanie infrastruktury budynków, jak i mniejsze zużycie energii elektrycznej oraz cieplnej w obiektach.

Korzyścią wynikającą z implementacji systemu zarządzania budynkiem z całą pewnością jest monitorowanie, jak i prognozowanie zużycia zasobów budynku. Obserwacjami oraz analizą objęte mogą być instalacje takie jak ogrzewanie, oświetlenie czy wentylacja i klimatyzacja, w których czynnikami są m.in. woda, prąd, ścieki, sprężone powietrze, gazy techniczne. Ponadto działanie niektórych z nich można uzależnić od aktualnej pogody. Możliwe jest definiowanie harmonogramów, a także scenariuszy pracy danych instalacji oraz jej poszczególnych elementów.

jaki panel led wybrać do biura

Należy pamiętać również o zalecie BMS, jaką jest elastyczność systemu oraz możliwość rekonfiguracji. Dzięki temu działanie poszczególnych jego elementów może być dopasowane do zmieniającego się otoczenia przemysłowego.

Czy BMS sprawdzi się w Twoim obiekcie? Skontaktuj się z nami – odpowiemy na wszystkie pytania i rozwiejemy wątpliwości.

Dowiedz się także na co zwrócić uwagę przy projektowaniu oświetlenia.

Masz dodatkowe pytania?

Zapytaj naszego eksperta

audyt

Zobacz pozostałe artykuły


Modernizacja Luxon dla Swiss Krono najlepszą inwestycją oświetleniową 2023

Już drugi rok z rzędu zgarniamy nagrodę na Najlepszą Inwestycję Oświetleniową. W tym roku do konkursu zgłosiliśmy modernizację oświetlenia, którą zrealizowaliśmy dla zakładu produkcyjnego  Swiss Krono.

Więcej Info

Olśnienie przykre co to jest

Czym jest olśnienie przykre?

Każdy z nas niejednokrotnie doświadczył rażącego światła, które w praktyce nazywane jest olśnieniem przykrym. Nazywany potocznie efekt olśnienia wpływa niekorzystnie na narząd wzroku ograniczając stopień widzenia i zdolności rozpoznawania.

Więcej Info


Luxon kontakt

Masz dodatkowe pytania?

Zapytaj naszego eksperta

Zapytanie z artykułu SEO
Zgody