XXI wiek wiąże się z nieuniknionym postępem technologii, za którym stara się podążać większość właścicieli firm. Oświetlenie z inteligentnym sterowaniem jest udogodnieniem, które niesie ze sobą wzrost komfortu pracowników przy jednoczesnej oszczędności energii elektrycznej, której ceny stale rosną.

Sprawdź, jakie zalety posiada to rozwiązanie oraz poznaj zasadę jego działania!

System sterowania oświetleniem DALI

DALI, a inteligentne zarządzanie budynkiem

DALI (Digital Addressable Lighting Interface) to protokół, który umożliwia sprawną komunikację. Działa między pojedynczymi oprawami oświetleniowymi lub grupami opraw a systemem sterującym za pośrednictwem urządzeń peryferyjnych, bądź innych posiadających aplikację mobilną. Stanowi on część cyfrowego systemu sterowania oświetleniem, które jest alternatywą dla tradycyjnych układów opierających się na standardzie 1-10V. Jakie zalety inteligentnych systemów oświetleniowych możemy wyróżnić?

Luxon System control

Zyskaj oszczędności. bezpieczeństwo. komfort.

Zalety nowoczesnych systemów sterowania oświetleniem

Mniejsze zużycie energii

Zastosowanie inteligentnego sterowania oświetleniem LED to doskonały sposób na jeszcze większe obniżenie kosztów działalności Twojego przedsiębiorstwa. Za pośrednictwem tego rozwiązania możesz zaoszczędzić nawet ponad 90% kosztów związanych z oświetleniem, a dodatkowo zyskasz miano przedsiębiorstwa przyjaznego środowisku. Jak to jest możliwe? Dzięki systemowi DALI masz możliwość np. zmniejszenia natężenia światła w niektórych obszarach pracy, które aktualnie nie są użytkowane, bądź mają wystarczającą ilość światła dziennego, co pozwala na obniżenie kosztów utrzymania obiektu.

Stare oprawy oświetleniowe
Pobór energii obniżony o około 91% dzięki zastosowaniu czujników ruchu i światła

Bezpieczeństwo i komfort

Zalety inteligentnych systemów sterowania oświetleniem to jednak nie tylko obniżenie kosztów eksploatacyjnych, ale również zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i komfortu pracy pracowników. Będziesz mógł elastycznie dostosowywać parametry oświetlenia w danym miejscu, bądź obszarze do charakteru wykonywanej pracy. Dzięki temu możesz zyskać również wzrost jakości zadań realizowanych przez pracowników na ich stanowiskach.

Łatwa obsługa, instalacja i modernizacja

Warto wspomnieć także o intuicyjnej obsłudze. Za pośrednictwem DALI możesz regulować pracę poszczególnych opraw lub ich grup za pośrednictwem aplikacji mobilnej albo urządzeń peryferyjnych. Sterowanie oświetleniem złożonym z wielu lamp jeszcze nigdy nie było takie proste.

Korzyścią inteligentnych systemów sterowania oświetleniem jest możliwość ich integracji i komunikacji z innymi elementami systemu jak np. wykrywające ruch czy czujniki natężenia światła, co pozwala na szybką i łatwą przebudowę oraz rozbudowę. Oprócz tego, wykorzystując protokół DALI, podczas zmiany aranżacji przedsiębiorstwa nie będziesz musiał wykonywać pełnej modernizacji oświetlenia.

Zasada działania protokołu DALI

System oświetlenia składa się z wielu elementów. Warto zaznaczyć, że w przypadku zastosowania tego protokołu, każda z opraw oświetleniowych będzie posiadała swój indywidualny adres. Jest to ogromnym atutem tego systemu, ponieważ na tej podstawie mamy możliwość odwołania się oddzielnie do każdej lampy oświetleniowej i dowolnie możemy zmienić jej parametry. Co ważne, w tym układzie przepływ informacji działa dwukierunkowo, tzn. że mamy możliwość regulowania pracy oświetlenia poprzez sterownik, który może także zbierać i analizować informacje pozyskane z dodatkowych czujników umieszczonych przy lampach.

Ponadto, w ramach jednej magistrali, a może być ich przynajmniej kilka, DALI daje możliwość grupowania opraw w zależności od potrzeb oświetleniowych danego obszaru. Jak to działa? Przykładowo, potrzebujesz oświetlić przestrzeń biurową światłem o wyższym natężeniu, a obszar związany z komunikacją zrealizować na bazie czujników ruchu i obecności – w przypadku tego protokołu jest to możliwe i jednocześnie bardzo proste.

 

Warto wiedzieć!

W przypadku zastosowania DALI, oprawy oświetleniowe muszą być z nim kompatybilne, tzn. powinny posiadać zasilacz, który umożliwiał będzie komunikację po interfejsie DALI.

System sterowania oświetleniem LED Dali

Rysunek przedstawia halę magazynową wysokiego składowania. Dolna część magazynu została doświetlona światłem naturalnym poprzez świetliki. W takiej sytuacji rekomendujemy wykorzystanie czujników obecności i światła.

Po wykryciu ruchu oprawy rozświetlają się do zadanej wartości i dostosowują natężenie oświetlenia względem światła dziennego. Po opuszczeniu pola detekcji czujniki wygaszają oprawy i przechodzą w stan czuwania. W górnej części magazynu, gdzie jest wyłącznie światło sztuczne zostały zastosowane czujniki obecności. Po wykryciu ruchu w alejce, czujniki rozświetlają oprawy do zadanej wartości i utrzymują poziom świecenia przez określony czas.

System sterowania oświetleniem DALI

Możliwości protokołu DALI

Istnieje szereg zalet systemów sterowania oświetleniem, które wpływają na zwiększenie efektywności przedsiębiorstw i poprawę bezpieczeństwa pracy. Jeśli i Ty chcesz stworzyć idealne miejsce do działania dla swoich pracowników, jednocześnie osiągając dodatkowe zyski z oszczędności energii, to już dziś zapoznaj się z naszą ofertą sterowania oświetleniem i zastosowania technologii LED.

Skontaktuj się z nami!

notatki

Hej,

Wykonamy bezpłatny audyt i projekt Twojego oświetlenia.
Zostaw tylko kontakt do siebie.

Zostaw Kontakt 2
Zgody

Zobacz pozostałe artykuły


Olśnienie przykre co to jest

Czym jest olśnienie przykre?

Każdy z nas niejednokrotnie doświadczył rażącego światła, które w praktyce nazywane jest olśnieniem przykrym. Nazywany potocznie efekt olśnienia wpływa niekorzystnie na narząd wzroku ograniczając stopień widzenia i zdolności rozpoznawania.

Więcej Info

jak przeliczyć lumeny na waty

Lumeny na waty – jak przeliczyć strumień świetlny?

Strumień świetlny oświetlenia LED podawany jest w lumenach. Natomiast w przypadku tradycyjnych źródeł światła zazwyczaj jasność świecenia była określana za pośrednictwem pobieranej przez nie mocy w watach. Żeby móc choć w pewnym stopniu porównać oba źródła niezbędny jest przelicznik lumeny na waty. Dlatego w tym artykule poruszamy tą kwestie.

Więcej Info


Potrzebujesz pomocy
w wyborze oświetlenia?

Skontaktuj się z nami

+48 71 733 60 50

9.00 – 16.00

Wypełnij formularz

Napisz do nas