Zaniki energii elektrycznej, czy awarie i odłączanie podstawowego oświetlenia są znacznym problemem dla użytkowników budynków. Mogą powodować trudności w obiektach przemysłowych, użyteczności publicznej oraz zamieszkania zbiorowego. Rola sztucznego światła nie kończy się na zapewnieniu odpowiednich warunków pracy, ale jego zadaniem jest także zwiększenie bezpieczeństwa w przypadku braku dostępu do światła dziennego oraz podczas przerw napięcia w sieci elektrycznej.
Przepisy a konieczność instalacji opraw oświetlenia awaryjnego

Zapisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które opierają się na normie PN-EN 1838 precyzują miejsca, gdzie wykorzystanie systemu oświetlenia awaryjnego jest konieczne. Przede wszystkim należy mieć na uwadze to, że oświetlenie awaryjne jest pojęciem ogólnym, a ewakuacyjne jest tylko jego częścią. System awaryjny powinien uruchamiać się samoczynnie. Podłącza się go do drugiego niezależnego źródła energii i instaluje, kiedy występujący możliwy brak zasilania energią elektryczną mógłby spowodować zagrożenie życia, zdrowia, bądź mienia oraz w przypadku prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożenia dla środowiska.

Po co stosować oświetlenie ewakuacyjne, a w jakim celu awaryjne?
Oświetlenie awaryjne stosuje się, by zapewnić osobom znajdującym się w budynku jak najszybsze i najbezpieczniejsze wydostanie się z obiektu podczas potencjalnie niebezpiecznej sytuacji czy w trakcie trwania niebezpiecznego procesu. Ma też on za zadanie umożliwić sprawne zakończenie działań, bądź ich kontynuację podczas zaniku oświetlenia podstawowego.

Natomiast zastosowanie oświetlenia ewakuacyjnego wiąże się stricte ze wskazaniem i oświetleniem szybkiej oraz bezpiecznej drogi ewakuacyjnej, kiedy jest on zagrożony sytuacją krytyczną np. pożarem.

Oświetleniem awaryjne a ewakuacyjne – różnice

Zauważalną różnicą między oświetleniem awaryjnym a ewakuacyjnym jest czas ich działania. Dłuższym 2-godzinnym działaniem od chwili zaniku oświetlenia podstawowego powinno charakteryzować się oświetlenie ewakuacyjne. W przypadku oświetlenia awaryjnego wymagany czas świecenia wynosi przynajmniej 1 godzinę.
Jeżeli nie jesteś pewny, czy oświetlenie w Twojej organizacji spełnia wszystkie normy i zapewnia bezpieczeństwo dla pracowników, skonsultuj się z naszymi ekspertami.
Zapraszamy do kontaktu!

Hej,
Jeżeli masz dodatkowe pytania, wypełnij formularz i zadaj je naszym specjalistom.
Pomożemy Ci w doborze optymalnych rozwiązań.
Zobacz pozostałe artykuły
Czym jest olśnienie przykre?
Każdy z nas niejednokrotnie doświadczył rażącego światła, które w praktyce nazywane jest olśnieniem przykrym. Nazywany potocznie efekt olśnienia wpływa niekorzystnie na narząd wzroku ograniczając stopień widzenia i zdolności rozpoznawania.
Lumeny na waty – jak przeliczyć strumień świetlny?
Strumień świetlny oświetlenia LED podawany jest w lumenach. Natomiast w przypadku tradycyjnych źródeł światła zazwyczaj jasność świecenia była określana za pośrednictwem pobieranej przez nie mocy w watach. Żeby móc choć w pewnym stopniu porównać oba źródła niezbędny jest przelicznik lumeny na waty. Dlatego w tym artykule poruszamy tą kwestie.

+48 71 733 60 50
9.00 – 16.00