Bezprzewodowe sterowanie lampami w hali produkcyjnej jest rozwiązaniem poprawiającym komfort i bezpieczeństwo pracowników przy jednoczesnej minimalizacji zużycia energii. Coraz częściej, budowa oraz modernizacja obiektu wiąże się z montażem nowoczesnych rozwiązań. Dlatego warto zgłębić wiedzę na temat:

  • rodzajów sterowania wykorzystywanych z oprawami LED,
  • możliwości zastosowania sterowania oświetleniem podczas modernizacji,
  • co w praktyce oznacza sterowanie lampami w hali produkcyjnej,
  • jaki jest potencjał sterowania LED,

o czym piszemy poniżej.

Sterowanie oświetleniem – rodzaje

Efektywne zarządzanie światłem w obiektach przemysłowych jest nie lada wyzwaniem. W tym celu wykorzystanie źródeł światła w technologii LED i wyposażenie ich w system sterowania jest niemalże niezbędne. Warto pamiętać, że hale produkcyjne najczęściej zaopatrywane są w oprawy typu high bay, które w prosty sposób mogą zostać podłączone do systemu zarządzania lampami. Natomiast sterowanie oprawami może odbywać się w różny sposób.

Może być to system:

  • przewodowy, za pośrednictwem szafy sterowniczej znajdującej się w obiekcie,
  • bezprzewodowy, z dowolnego miejsca poprzez urządzenia peryferyjne połączone z siecią

oraz

  • manualny, gdy użytkownik samodzielnie zmienia parametry opraw,
  • automatyczny, kiedy źródła światła działają w sposób np. ustalony w harmonogramie.

W zależności od tego jaka metoda zostanie zastosowana, włączanie i wyłączanie oświetlenia, a także regulacja natężenia mogą być realizowane różnymi metodami.

Możliwości instalacji systemu sterowania podczas modernizacji oświetlenia hali

Montaż nowego systemu oświetlenia na obiekcie istniejącym musi być poprzedzony sprawdzeniem stanu instalacji, również wtedy, gdy planowane jest wyposażenie go w sterowanie. Modernizacja oświetlenia hali produkcyjnej najczęściej wykonywana jest przez zastosowanie nowych źródeł światła LED, które wyposażone w dodatkowy moduł, będą mogły być regulowane zdalnie.

System sterowania bezprzewodowego ma wiele zalet. Należą do nich przede wszystkim uniwersalność, łatwość montażu oraz możliwość rozszerzania o kolejne oprawy, bądź grupy opraw. Warto także mieć na uwadze to, że w przypadku sterowania bezprzewodowego nie jest konieczne dodatkowe okablowanie. Dzięki temu, jego instalację można przeprowadzić bardzo szybko, a wymiana opraw może następować w stosunku 1:1.

Gdzie sprawdzi się dany bezprzewodowy system sterowania oprawami?

Obszar objęty sterowaniem Sposób sterowania
Bluetooth WiFi
Hala produkcyjna v v
Stanowisko pracy v
Hala magazynowa v v
Komunikacja v

Bezprzewodowe sterowanie lampami w hali produkcyjnej – co oznacza w praktyce?

O tym, jak sterować lampami w hali produkcyjnej decyduje zainstalowany system. Oświetlenie LED, zastosowane w zakładzie produkcyjnym, wyposażone w bezprzewodowe sterowanie jest wygodnym rozwiązaniem. Taka regulacja realizowana jest za pośrednictwem koncentratora połączonego z siecią. System ten daje możliwość zarządzania oświetleniem obiektu praktycznie z każdego miejsca na świecie.

Ponadto, wykorzystanie bezprzewodowej technologii daje możliwość łączenia opraw w grupy i sterowanie nimi zbiorowo. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zmiany natężenia oświetlenia np. w obszarze przejść i ciągów komunikacyjnych, a także wtedy gdy w grę wchodzi oświetlenie hali magazynowej.

Niewątpliwą korzyścią wynikającą z zastosowania systemu sterowania oświetleniem na hali produkcyjnej jest energooszczędność. W oparciu o dane uzyskiwane z czujników światła dziennego, w zależności od pory roku czy pory dnia, natężenie światła sztucznego może być regulowane w sposób automatyczny. Natomiast poziom intensywności oświetlenia, które ma panować w hali możliwy jest do określenia bezprzewodowo np. w aplikacji przez osobę za to odpowiedzialną.

Potencjał sterowania oświetleniem LED

System oświetlenia zaopatrzony w czujniki, to sposobność uzyskiwania wielu dodatkowych funkcjonalności. Natomiast bezprzewodowe sterowanie lampami w hali produkcyjnej, pozwala na nieograniczony dostęp do nich przez każdego zarządzającego. Jakie to funkcjonalności?

Przede wszystkim, opcja ściemniania, czyli zmienne natężenie – wykonywana może być także w przypadku wyposażenia systemu w odpowiednie czujniki mierzące ilość naturalnego światła słonecznego wpadającego do pomieszczenia.

Układ wyposażony w czujniki ruchu i obecności pozwala na włączanie i wyłączanie oświetlenia w przestrzeniach, gdzie pracownicy nie przebywają cały czas. Dzięki temu, zużycie energii elektrycznej może być znacznie mniejsze. Warto zauważyć, że to działanie nie wpływa niekorzystnie na komfort pracy.

Bezprzewodowe sterowanie oświetleniem pozwala także na pomiar charakterystycznych parametrów oprawy. Należą do nich m.in. pomiar temperatury, czasu działania, czy mocy pobieranej przez oprawę LED. Na podstawie uzyskanych danych możliwe jest utrzymanie gwarancji bazującej na realnym czasie pracy lampy. Dzięki temu łatwiejsze staje się analizowanie działania czy wykrywanie usterek w obiekcie.

Oświetlenie LED na hali produkcyjnej wyposażone w źródła świata powiązane z systemem sterowania może stać się elementem budynku inteligentnego. Integracja z systemem BMS (Building Management System) pozwoli na efektywne oraz oszczędne zarządzanie oprawami.

Zastanawiasz się jak jeszcze realizuje się bezprzewodowe sterowanie lampami w hali produkcyjnej? Skontaktuj się z nami, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Masz dodatkowe pytania?

Zapytaj naszego eksperta

audyt

Zobacz pozostałe artykuły


Modernizacja Luxon dla Swiss Krono najlepszą inwestycją oświetleniową 2023

Już drugi rok z rzędu zgarniamy nagrodę na Najlepszą Inwestycję Oświetleniową. W tym roku do konkursu zgłosiliśmy modernizację oświetlenia, którą zrealizowaliśmy dla zakładu produkcyjnego  Swiss Krono.

Więcej Info

Olśnienie przykre co to jest

Czym jest olśnienie przykre?

Każdy z nas niejednokrotnie doświadczył rażącego światła, które w praktyce nazywane jest olśnieniem przykrym. Nazywany potocznie efekt olśnienia wpływa niekorzystnie na narząd wzroku ograniczając stopień widzenia i zdolności rozpoznawania.

Więcej Info


Luxon kontakt

Masz dodatkowe pytania?

Zapytaj naszego eksperta

Zapytanie z artykułu SEO
Zgody