Źródła światła w miejscach pracy, mają za zadanie poprawić komfort i jakość widzenia pracowników. Dlatego coraz więcej pracodawców inwestuje w wymianę lamp. Zastanawiasz się w jaki sposób realizowana jest modernizacja oświetlenia w hali produkcyjnej na LED? Na co zwrócić uwagę, by przebiegła ona prawidłowo? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Oświetlenie hali produkcyjnej – zaczynamy od oceny stanu istniejącego

Etap ten obejmuje czynności przygotowawcze, czyli audyt oświetlenia, przed docelową wymianą opraw. Niezbędne jest zliczenie źródeł światła znajdujących się na obiekcie oraz oszacowanie ich sumarycznej mocy. Należy także ocenić stan istniejącej instalacji elektrycznej. Więcej o nim przeczytasz w artykule „Audyt oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego. Przebieg krok po kroku”.

 

Wiemy że każdy obiekt i firma ma swoją specyfikę, dlatego kluczowym elementem przy doborze rozwiązania oświetleniowego jest wizja lokalna i wywiad, czyli audyt zero. Podczas audytu ekspert oświetlenia zapoznaje się z warunkami szczególnymi panującymi w Twoim obiekcie oraz bieżącą infrastrukturą. Sprawia to, że otrzymasz optymalnie rozwiązanie oświetleniowe, które jest energooszczędna i równocześnie poprawia warunki pracy i bezpieczeństwo.

audyt oświetlenia wewnętrznego

Cel modernizacji oświetlenie w hali produkcyjnej

Kolejnym zadaniem, po wykonaniu inwentaryzacji obiektów przemysłowych, jest określenie wymagań związanych z doświetleniem przestrzeni w poszczególnych pomieszczeniach. Na tym etapie modernizacji ustala się czas świecenia instalacji oraz zbiera informacje dotyczące czynności wykonywanych na stanowiskach pracy. Wynikiem analizy potrzeb, są dane, które stanowią podstawę do doboru nowych opraw oświetleniowych. Celem może być np. zwiększenie poziomu natężenia oświetlenia.

jak prawidłowo zmodernizować oświetlenie w firmie

Zastosowane rozwiązania w hali produkcyjnej – projekt oświetlenia

W tym kroku, gdy realizowana jest kompleksowa modernizacja oświetlenia, wykonuje się symulacje i dobiera optymalne oprawy LED. Projekt oświetlenia hali produkcyjnej, salonu, sklepu, czy biura oparty jest na wiedzy i doświadczeniu projektantów. Uwzględniając barwę i natężenie światła oraz optykę lamp dobiera się rozsyły dostosowane do obszaru, w którym nowe oprawy zostaną zastosowane. Instalację można także wyposażyć w dodatkowe funkcjonalności np. sterowanie DALI, które także wpłyną na wzrost komfortu i efektywności pracowników. W projekcie powinny znaleźć się też informacje dotyczące zużycia energii przed i po wymianie oświetlenia. Zawartość projektu oświetleniowego to też informacje dotyczące zużycia przed i po wymianie oświetlenia oraz oszczędności energii elektrycznej.

Jak zmodernizować oświetlenie w hali produkcyjnej? Montaż opraw

Instalacja nowych źródeł światła musi przebiegać, nie zaburzając procesów produkcyjnych zakładów, ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa. Wymianę lamp powinny wykonywać osoby z doświadczeniem, a sam proces najlepiej, aby był szczegółowo opisany w planie montażowym.


To krótka instrukcja do tego, jak zmodernizować oświetlenie w hali produkcyjnej. Współpraca i zawarcie umowy z firmą oferującą kompleksowe rozwiązanie pozwala zdecydowanie zaoszczędzić czas i niweluje problemy związane z inwestycją.

Jak zmodernizować oświetlenie w przemyśle?

Pobierz kompletny, praktyczny poradnik, który przygotuje

Cię do modernizacji oświetlenia.

Pobierz darmowy poradnik


Zobacz jako pomogliśmy innym firmom w modernizacji oświetlenia


SWISS KRONO

Wymiana ponad 5 000 opraw bez przerywania prac. Case study SWISS KRONO

Dzięki przeprowadzonej przez nas modernizacji oświetlenia firma SWISS KRONO udało się zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, zredukować emisję CO2 do środowiska, a także poprawić komfort pracy w zakładzie.

Więcej Info

Modernizacja oświetlenia w branży chemicznej - case study CIECH

Nowe oświetlenie LED dla zakładów CIECH Soda Polska w Janikowie oraz Inowrocławiu

Drugim w Europie oraz jedynym w Polsce producentem sody kalcynowanej ciężkiej i lekkiej jest Ciech Soda Polska. Spółka obsługuje wiele segmentów rynku.

Więcej Info