Jednym z nieodłącznych elementów infrastruktury ulicznej jest oświetlenie. Zapewnia ono bezpieczeństwo i komfort użytkowania dróg oraz przyległych do niej obszarów. Oświetlane są także parki, osiedla czy ścieżki spacerowe i rowerowe. Co za tym idzie, lampy możemy spotkać praktycznie na każdym kroku. W celu łatwiejszej ich obsługi, a także z myślą o obniżeniu zużywanej na oświetlenie energii, wykorzystuje się sterowanie oświetleniem ulicznym.

w jaki sposób sterować oświetleniem ulicznym

Rodzaje systemów sterowania oświetleniem ulicznym

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że systemy sterowania oświetleniem ulicznym sprawdzają się na dużych jak i małych instalacjach. W tym przypadku kluczem jest odpowiednie dopasowanie systemu do założeń stawianych zespołowi lamp ulicznych. Możemy wyróżnić:

    • autonomiczną redukcję mocy,
    • scentralizowany system zarządzania, 
    • inteligentne oświetlenie. 

Każde z rozwiązań charakteryzuje się innymi zaletami.

Na czym polega sterowanie oświetleniem ulicznym?

W zależności od zaawansowania systemu oświetlenia ulicznego. Lampy można wyposażać w dodatkowe funkcjonalności. Mogą być to harmonogramy czasowe, czujniki zmierzchu czy detektory ruchu, a także indywidualne sterowniki.

Najprostszy system sterowania polega na czasowym obniżaniu, bądź zwiększaniu intensywności świecenia lamp. Dotyczyć to może całego oświetlonego obszaru, ale także jego poszczególnych części. Autonomiczna redukcja mocy zdefiniowana jest na podstawie zadanego wcześniej programu ustalonego z zarządcą drogi.

Istotny jest fakt, iż sterowanie może odbywać się w sposób scentralizowany bezprzewodowy jak i przewodowy. Łączność zdalna realizowana jest poprzez pasmo radiowe, natomiast komunikacja przewodowa wykorzystuje istniejącą infrastrukturę energetyczną. Nie można jednoznacznie stwierdzić, które z rozwiązań administrowania jest lepsze, oba posiadają pewne ograniczenia jak i zalety.

jak działają systemy sterowania oświetleniem ulicznym

To, w jaki sposób sterować oświetleniem ulicznym uzależnione jest od obszaru, na jakim zostało zastosowane. Inaczej będzie wyglądała obsługa lamp na drodze szybkiego ruchu, a inaczej w przypadku przejść dla pieszych. Decyzja o zastosowaniu danego rozwiązania powinna być uzależniona od potrzeb wynikających z danej przestrzeni. Luxon w swojej ofercie posiada certyfikowane rozwiązanie Cordoba LED do oświetlania każdego rodzaju dróg. Ponadto oferujemy dedykowane oświetlenie do parków Madrid LED.

Madrid LED

Madrid LED

Cordoba 3 Thumbnail

Cordoba LED

Jak działają systemy sterowania oświetleniem ulicznym?

Zarządzenie systemem oświetlenia ulicznego polega na komunikowaniu się między oprawami, bądź w mniej zaawansowanym rozwiązaniu – jednostronnym wysyłaniu informacji.

Inteligentne sterowanie jest najbardziej złożonym rozwiązaniem, gdyż pozwala na dwustronną komunikację. W tym przypadku oprawy mogą porozumiewać się ze sobą, a informacje o ich stanie gromadzone są w koncentratorze. Na podstawie danych przesłanych do centralnego kontrolera algorytm sterownika decyduje o sposobie sterowania oprawami.

W przypadku regularnych okresowych obniżeń intensywności świecenia opraw np. wynikających z określonych pór dnia czy danych obszarów, najlepiej sprawdzają się harmonogramy czasowe. Na ich podstawie w ustalonych godzinach natężenie światła jest zwiększane, bądź zmniejszane.

na czym polega sterowanie oświetleniem ulicznym

Jeśli nadal nurtuje Cię pytanie jak działają systemy sterowania oświetleniem ulicznym i chciałbyś uzyskać więcej informacji na ten temat, napisz do nas.

Hej,

Jeżeli masz dodatkowe pytania, wypełnij formularz i zadaj je naszym specjalistom.

Pomożemy Ci w doborze optymalnych rozwiązań.

Zapytanie z artykułu SEO
Zgody

Zobacz pozostałe artykuły


oświetlenie do przymierzalni

Jak oświetlić przymierzalnie? Najczęstsze błędy

Oświetlenie przymierzalni jest jednym z aspektów rzutujących na dochód sklepów odzieżowych. Źródła światła tworzą atmosferę panującą w ich przestrzeni oraz oddziałują na decyzje zakupowe klientów. Właściwie dopasowane oprawy LED mogą wpłynąć na zmniejszenie liczby zwrotów artykułów.

Więcej Info

Sposoby na oszczędzanie energii w przemyśle.

Metody na oszczędności energii w przemyśle

Rosnące ceny energii, a co za tym idzie, coraz wyższe koszty utrzymania nie są sytuacją korzystną dla przedsiębiorców. W tym roku rachunki dla małych i średnich przedsiębiorstw wzrosły o około 280%, w stosunku do roku poprzedniego. Zmusza to przedsiębiorców do optymalizacji zużycia prądu i poszukiwania źródeł oszczędności.

Więcej Info


Potrzebujesz pomocy
w wyborze oświetlenia?

Skontaktuj się z nami

+48 71 733 60 50

9.00 – 16.00

Wypełnij formularz

Napisz do nas