Jednym z nieodłącznych elementów infrastruktury ulicznej jest oświetlenie. Zapewnia ono bezpieczeństwo i komfort użytkowania dróg oraz przyległych do niej obszarów. Oświetlane są także parki, osiedla czy ścieżki spacerowe i rowerowe. Co za tym idzie, lampy możemy spotkać praktycznie na każdym kroku. W celu łatwiejszej ich obsługi, a także z myślą o obniżeniu zużywanej na oświetlenie energii, wykorzystuje się sterowanie oświetleniem ulicznym.

w jaki sposób sterować oświetleniem ulicznym

Rodzaje systemów sterowania oświetleniem ulicznym

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że systemy sterowania oświetleniem ulicznym sprawdzają się na dużych jak i małych instalacjach. W tym przypadku kluczem jest odpowiednie dopasowanie systemu do założeń stawianych zespołowi lamp ulicznych. Możemy wyróżnić:

    • autonomiczną redukcję mocy,
    • scentralizowany system zarządzania, 
    • inteligentne oświetlenie. 

Każde z rozwiązań charakteryzuje się innymi zaletami.

Na czym polega sterowanie oświetleniem ulicznym?

W zależności od zaawansowania systemu oświetlenia ulicznego. Lampy można wyposażać w dodatkowe funkcjonalności. Mogą być to harmonogramy czasowe, czujniki zmierzchu czy detektory ruchu, a także indywidualne sterowniki.

Najprostszy system sterowania polega na czasowym obniżaniu, bądź zwiększaniu intensywności świecenia lamp. Dotyczyć to może całego oświetlonego obszaru, ale także jego poszczególnych części. Autonomiczna redukcja mocy zdefiniowana jest na podstawie zadanego wcześniej programu ustalonego z zarządcą drogi.

Istotny jest fakt, iż sterowanie może odbywać się w sposób scentralizowany bezprzewodowy jak i przewodowy. Łączność zdalna realizowana jest poprzez pasmo radiowe, natomiast komunikacja przewodowa wykorzystuje istniejącą infrastrukturę energetyczną. Nie można jednoznacznie stwierdzić, które z rozwiązań administrowania jest lepsze, oba posiadają pewne ograniczenia jak i zalety.

jak działają systemy sterowania oświetleniem ulicznym

To, w jaki sposób sterować oświetleniem ulicznym uzależnione jest od obszaru, na jakim zostało zastosowane. Inaczej będzie wyglądała obsługa lamp na drodze szybkiego ruchu, a inaczej w przypadku przejść dla pieszych. Decyzja o zastosowaniu danego rozwiązania powinna być uzależniona od potrzeb wynikających z danej przestrzeni. Luxon w swojej ofercie posiada certyfikowane rozwiązanie Cordoba LED do oświetlania każdego rodzaju dróg. Ponadto oferujemy dedykowane oświetlenie do parków Madrid LED.

Madrid LED A

Madrid LED A

Cordoba 3 Thumbnail

Cordoba LED

Jak działają systemy sterowania oświetleniem ulicznym?

Zarządzenie systemem oświetlenia ulicznego polega na komunikowaniu się między oprawami, bądź w mniej zaawansowanym rozwiązaniu – jednostronnym wysyłaniu informacji.

Inteligentne sterowanie jest najbardziej złożonym rozwiązaniem, gdyż pozwala na dwustronną komunikację. W tym przypadku oprawy mogą porozumiewać się ze sobą, a informacje o ich stanie gromadzone są w koncentratorze. Na podstawie danych przesłanych do centralnego kontrolera algorytm sterownika decyduje o sposobie sterowania oprawami.

W przypadku regularnych okresowych obniżeń intensywności świecenia opraw np. wynikających z określonych pór dnia czy danych obszarów, najlepiej sprawdzają się harmonogramy czasowe. Na ich podstawie w ustalonych godzinach natężenie światła jest zwiększane, bądź zmniejszane.

na czym polega sterowanie oświetleniem ulicznym

Jeśli nadal nurtuje Cię pytanie jak działają systemy sterowania oświetleniem ulicznym i chciałbyś uzyskać więcej informacji na ten temat, napisz do nas.

Luxon Professional

Masz pytania dotyczące naszych rozwiązań LED?

Zadaj je ekspertowi teraz!


Zobacz pozostałe artykuły


Modernizacja Luxon dla Swiss Krono najlepszą inwestycją oświetleniową 2023

Już drugi rok z rzędu zgarniamy nagrodę na Najlepszą Inwestycję Oświetleniową. W tym roku do konkursu zgłosiliśmy modernizację oświetlenia, którą zrealizowaliśmy dla zakładu produkcyjnego  Swiss Krono.

Więcej Info

Olśnienie przykre co to jest

Czym jest olśnienie przykre?

Każdy z nas niejednokrotnie doświadczył rażącego światła, które w praktyce nazywane jest olśnieniem przykrym. Nazywany potocznie efekt olśnienia wpływa niekorzystnie na narząd wzroku ograniczając stopień widzenia i zdolności rozpoznawania.

Więcej Info


Masz pytania dotyczące naszych rozwiązań LED?

Zadaj je ekspertowi teraz

Twój Specjalista ds. oświetlenia skontaktuje się z Tobą w ciągu 1h, aby omówić szczegóły i odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania.

Formularz - Zapytanie blog oświetlenie uliczne
Zgody