Hale przemysłowe to obiekty bardzo wymagające pod kątem doboru oświetlenia. Różnorodność stanowisk pracy, czy wysokość budynku to nie jedyne wyzwania stojące przed dostawcą opraw. W przypadku hal produkcyjnych parametrami, na które należy zwrócić szczególną uwagę są natężenie i barwa światła.

jaka barwa światła na hali produkcyjnej

Barwa światła to cecha charakterystyczna opraw oświetleniowych

Zarówno intensywność światła jak i jego temperatura barwowa odpowiadają za jakość postrzegania otoczenia. Dzięki odpowiedniemu natężeniu oświetlenia widzimy przedmioty z odpowiednią ostrością, natomiast kolor światła wpływa na komfort oraz produktywność.

Kelvin K

Cechą charakterystyczną każdej oprawy jest jej barwa światła. Definiuje się ją za pośrednictwem temperatury barwowej wyrażonej w Kelwinach (K). Do tej wartości można również  przypisać efekt wizualny, który ze sobą niesie. Wyróżnia się trzy główne barwy oświetlenia: światło ciepłe, neutralne oraz chłodne. Każde z nich opisane jest innym zakresem temperatury barwowej.

jak wybrać prawidłową barwę światła na halę produkcyjną

W jaki sposób barwa światła na hali produkcyjnej może wpływać na pracowników?

Podczas doboru barwy światła instalacji oświetleniowej danej inwestycji należy mieć na uwadze jej istotny wpływ na organizm człowieka. Kolor oświetlenia może pozytywnie oddziaływać na efektywność oraz samopoczucie. Ciepłe światło nie sprzyja skupieniu, lecz doskonale sprawdza się w miejscach wypoczynku. Natomiast w przypadku zastosowania ziemnej barwy oświetlenia zauważalny jest wzrost koncentracji pracowników. Neutralny kolor oświetlenia, podobnie jak barwa chłodna, pobudza organizm do efektywnego działania.

Modernizacja oświetlenia w hali Arix - producenta środków czystości

Jaka barwa światła na hali produkcyjnej będzie najlepszym wyborem?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Projektując instalację oświetlenia led na hali produkcyjnej, barwę światła powinniśmy dobierać w zależności od potrzeb oraz charakterystyki stanowisk pracy.

Instalacja nowoczesnych opraw oświetleniowych LED

W przypadku oświetlenia ogólnego zalecaną temperaturą barwową jest temperatura neutralna o wartości około 4000K. Dzięki temu, że jest ona bliska naturalnemu, dziennemu kolorowi światła jest najbardziej uniwersalna i sprzyja większości zadań produkcyjnych.

jaka barwa światła led na hali produkcyjnej

Natomiast jaka barwa światła led jest zalecana do oświetlenia stanowiskowego na hali produkcyjnej? Osoby pracujące w tych miejscach wykonują zazwyczaj prace manualne, więc ich wydajność wzrokowa musi być wysoka. Co za tym idzie zakres temperatury barwowej między 4500K a 5000K będzie najbardziej odpowiedni.

Od zastosowania powyższych zaleceń są wyjątki. Na uwadze powinniśmy mieć przede wszystkim specyfikę danego stanowiska pracy oraz wewnętrzne wytyczne organizacji, które zazwyczaj określają ten parametr.

Nie wiesz jaką temperaturę barwową wybrać do swoich obiektów i stanowisk pracy? Nasi projektanci dopasują odpowiednie parametry światła do zadań wykonywanych w danym miejscu.

Zapraszamy do kontaktu!

Masz dodatkowe pytania?

Zapytaj naszego eksperta

audyt

Zobacz pozostałe artykuły


Modernizacja Luxon dla Swiss Krono najlepszą inwestycją oświetleniową 2023

Już drugi rok z rzędu zgarniamy nagrodę na Najlepszą Inwestycję Oświetleniową. W tym roku do konkursu zgłosiliśmy modernizację oświetlenia, którą zrealizowaliśmy dla zakładu produkcyjnego  Swiss Krono.

Więcej Info

Olśnienie przykre co to jest

Czym jest olśnienie przykre?

Każdy z nas niejednokrotnie doświadczył rażącego światła, które w praktyce nazywane jest olśnieniem przykrym. Nazywany potocznie efekt olśnienia wpływa niekorzystnie na narząd wzroku ograniczając stopień widzenia i zdolności rozpoznawania.

Więcej Info


Luxon kontakt

Masz dodatkowe pytania?

Zapytaj naszego eksperta

Zapytanie z artykułu SEO
Zgody