Organizm każdego człowieka potrzebuje odpowiedniej ilości światła do funkcjonowania. W przypadku braku dostępu promieniowania słonecznego uzupełniamy je, bądź zastępujemy oświetleniem sztucznym np. oprawami LED. Oddziałuje ono na nasze samopoczucie oraz ma znaczenie na jakość wykonywanej pracy. Widoczny i istotny jest także wpływ oświetlenia na koncentrację.

Jaki wpływ na koncentrację ma jakość światła?

wpływ oświetlenia na koncentrację

Warto mieć na uwadze to jak działa organizm każdego człowieka. Badania dowodzą, że zbyt mała ilość światła może powodować senność. Ma to związek z poziomem kortyzolu oraz melatoniny, które wówczas zostają zachwiane. Poprzez to nasza zdolność do koncentracji się obniża. W tym przypadku należy pamiętać, żeby oświetlenie, którym się otaczamy dostosowane było do naszych potrzeb. Mianowicie, źródła światła o innych parametrach sprawdzą się w biurze a inne np. w magazynie czy hali produkcyjnej.

jakość światła w miejscu pracy a wpływ na koncentrację

Wpływ oświetlenia w miejscu pracy na koncentrację, czyli jakie właściwości lamp są najistotniejsze?

Dwoma podstawowymi parametrami oświetlenia są jego barwa oraz natężenie.

Kelvin K

Światło o neutralnej temperaturze barwowej bliskiej 4000K będzie sprawdzać się w większości obszarów. Chłodniejsza barwa światła sugerowana jest do przestrzeni produkcyjnych, projektowych i innych, w których wykonywane czynności wymagają większej precyzji oraz skupienia pracowników.

jaki panel led do biura

Wpływ natężenia światła na koncentrację został już dawno udowodniony. Wydajność wzrokowa uzależniona jest od intensywności oświetlenia stanowiskowego, a także ogólnego. Niewielkie kontrasty sprzyjają pracy, w której wykonywane zadania wymagają dużej uwagi.

Dlatego stosując koncentrację strumienia świetlnego np. za pośrednictwem produktów Ultima Mini lub Industrial, należy pamiętać o doświetleniu pozostałych przestrzeni. Do oświetlenia generalnego najczęściej wykorzystywane są oprawy High Bay LED.

jaki panel led do biura wybrać

Ponadto warto zwrócić uwagę na aspekty światła, które mogą zaburzyć koncentrację. Należą do nich flickering oraz współczynnik olśnienia (UGR). W przypadku zastosowania opraw led, by zminimalizować efekt migotania niezbędne jest wyposażenie lamp led w wysokiej jakości zasilacze. Wpływ jakości światła, a w szczególności jego olśnienie, na koncentrację jest bardzo znaczący. Wysoki UGR oddziałuje na ograniczenie zdolności widzenia. Dlatego warto zainwestować w oświetlenie charakteryzujące się odpowiednio zaprojektowanym układem optycznym, w którym współczynnik olśnienia jest zminimalizowany.

Zmodernizowana hala produkcyjna firmy LG Electronics z oprawami Industrial - Luxon LED

Nowoczesne rozwiązania w technologii LED mające wpływ na komfort pracy

Sterowanie oświetleniem jest jedną z funkcjonalności opraw LED, która nie tylko generuje dodatkowe oszczędności, ale także może zwiększyć jakość wykonywanych prac oraz rzutuje na wydajność pracowników. Kontrolowanie natężenia światła może następować w sposób ustalony w harmonogramie czasowym, bądź w przypadku zastosowania dodatkowych czujników będzie podążać za zmianami oświetlenia zewnętrznego.

Jeśli zastanawiasz się jakie oprawy LED będą najlepsze do Twojego przedsiębiorstwa, jakimi parametrami powinny się charakteryzować – skontaktuj się z nami! Odpowiemy na wszystkie pytania i pomożemy w doborze.

Zapraszamy do kontaktu!

Hej,

Jeżeli masz dodatkowe pytania, wypełnij formularz i zadaj je naszym specjalistom.

Pomożemy Ci w doborze optymalnych rozwiązań.

Zapytanie z artykułu SEO
Zgody

Zobacz pozostałe artykuły


Olśnienie przykre co to jest

Czym jest olśnienie przykre?

Każdy z nas niejednokrotnie doświadczył rażącego światła, które w praktyce nazywane jest olśnieniem przykrym. Nazywany potocznie efekt olśnienia wpływa niekorzystnie na narząd wzroku ograniczając stopień widzenia i zdolności rozpoznawania.

Więcej Info

jak przeliczyć lumeny na waty

Lumeny na waty – jak przeliczyć strumień świetlny?

Strumień świetlny oświetlenia LED podawany jest w lumenach. Natomiast w przypadku tradycyjnych źródeł światła zazwyczaj jasność świecenia była określana za pośrednictwem pobieranej przez nie mocy w watach. Żeby móc choć w pewnym stopniu porównać oba źródła niezbędny jest przelicznik lumeny na waty. Dlatego w tym artykule poruszamy tą kwestie.

Więcej Info


Potrzebujesz pomocy
w wyborze oświetlenia?

Skontaktuj się z nami

+48 71 733 60 50

9.00 – 16.00

Wypełnij formularz

Napisz do nas