Przeprowadzenie modernizacji oświetlenia na autostradzie to przedsięwzięcie wpływające pozytywnie na bezpieczeństwo użytkowników. W tym celu, i z uwagi na obniżenie kosztów eksploatacyjnych, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu zdecydowała się na nowe oprawy LED. Jest to jeden z pierwszych oddziałów decydujących się na modernizację oświetlenia na wszystkich zarządzanych przez nią odcinkach autostrady.

Przy współpracy z firmą ZABERD wyposażyliśmy odcinek autostrady A4 znajdującej się w województwie opolskim w nowe oświetlenie LED. Kooperacja z partnerem, który kompleksowo zajmuje się utrzymaniem oraz budową infrastruktury drogowej, zaowocowała modernizacją oświetlenia LED i wzrostem bezpieczeństwa na drodze szybkiego ruchu z wysokim odsetkiem wypadków.

Wideo z realizacji

Obejrzyj wideo, które przygotował nasz  Manager Rynku Oświetlenia Ulicznego – Marcin Oleszowski

Korzyści z modernizacji oświetlenia LED na autostradzie

Zredukowanie emisji CO2 do atmosfery

Ikona 5 lat gwarancji na oświetlenie - Luxon LED

5-letnia gwarancja
na oprawy

Zmniejszenie kosztów operacyjnych - certyfikaty i produkty

Obniżenie kosztów energii przeznaczonej na oświetlenie

cytat

Dzięki modernizacji oświetlenia ulicznego LED zredukowaliśmy przynajmniej trzykrotnie zużywaną energię na każdym węźle autostradowym.

Marcin Oleszowski - Manager Luxon Street

Marcin Oleszowski
Manager Rynku Oświetlenia Ulicznego
Luxon LED

Poprawa widoczności na drodze i głównych węzłach komunikacyjnych poprzez zastosowane oświetlenie LED

Najdłuższą i najbardziej uczęszczaną autostradą w Polsce jest autostrada A4. Z uwagi na to co roku dochodzi do niej do znacznej liczby wypadków. W 2021 roku zginęły na niej aż 34 osoby, a ponad 200 zostało rannych. To niestety niekorzystny bilans biorąc pod uwagę wypadkogenność na innych trasach szybkiego ruchu.

Na zlecenie GDDKiA Opole wraz z firmą ZABERD wykonaliśmy modernizację oświetlenia na autostradzie stosując lampy LED. Wymiana źródeł światła pozwoliła uzyskać wiele korzyści m.in.:

 • poprawę widoczności na drodze i w jej obszarach oraz punktach newralgicznych,
 • wzrost komfortu i bezpieczeństwa uczestników ruchu poprzez odpowiednie równomierność i natężenie światła,
 • mniejsze zużycie energii przeznaczonej na oświetlenie,
  redukcję kosztów utrzymania związanych z bezawaryjnością oświetlenia LED na autostradzie,
 • gwarancją bezobsługowości zastosowanych opraw i zminimalizowanie kosztów eksploatacji.

Korzyści płynące ze współpracy z Luxon LED przy modernizacji oświetlenia ulicznego LED

Modernizację oświetlenia ulicznego LED zrealizowaliśmy z powodzeniem już niejednokrotnie. Doceniła to także firma ZABERD, dla której byliśmy na opolskim odcinku autostrady A4. Zostaliśmy zaproszeni do współpracy, dzięki spełnieniu wymagań GDDKiA dotyczących oświetlenia LED na autostradzie, referencyjności oraz ceny naszych opraw i usług.

Wyzwania i zastosowane rozwiązania podczas modernizacji oświetlenia LED na autostradzie A4

Liczba punktów świetlnych na całej długości dróg ekspresowych i autostrad jest naprawdę pokaźna. Największe ich zagęszczenie ma miejsce w obszarach, gdzie znajdują się skrzyżowania z innymi drogami czy parkingi i MOP-y (Miejsca Obsługi Podróżnych). Związane jest to ze wzrostem ryzyka wypadków. Dlatego szczególnie istotne jest zwiększenie natężenia i równomierności światła w tych strefach i stosowanie się do wytycznych projektowych GDDKiA.


Realizując modernizację oświetlenia ulicznego LED na opolskim odcinku autostrady spotkaliśmy się z kilkoma wyzwaniami. Na początku zwróciliśmy uwagę na stan istniejącej infrastruktury oświetleniowej. Wnioski płynące z inwentaryzacji skłoniły nas do wykorzystania istniejących słupów i wymianę opraw 1:1. W tym celu sprawdziły się oprawy Cordoba wykonane w technologii LED.


Ruch obecny podczas montażu w tego rodzaju modernizacji oświetlenia ulicznego jest dodatkową trudnością. Dlatego firma ZABERD szczególną uwagę zwróciła na bezpieczeństwo podróżujących, jak i warunki pracy monterów. Instalacja oświetlenia LED na autostradzie odbyła się po wcześniej dokładnie ustalonym planie montażu oraz z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Jakie pozytywne aspekty dała modernizacja oświetlenia LED?

Na opolskim odcinku autostrady A4, jednej z najbardziej uczęszczanych dróg w Polsce inwestycja w modernizację oświetlenia ulicznego LED dała szereg korzyści:

 • bardziej komfortowe zwiększające bezpieczeństwo kierowców oświetlenie, 
 • podniosła bezawaryjność instalacji, 
 • obniżyła koszty energii przeznaczonej na oświetlenie, 
 • zredukowała emisję CO2 do atmosfery poprzez niższy pobór prądu, 
 • zmniejszyła koszty związane z serwisem, 
 • 5-letnią gwarancję na oprawy.

Jeśli Ty, bądź Twoja firma także poszukujecie rozwiązań oświetlenia ulicznego to świetnie trafiłeś! Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.

Dowiedz się także jak wybrać oświetlenie uliczne.

Obniż koszty energii nawet o 91%

Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić dzięki wymianie oświetlenia na LED

audyt

Galeria Realizacji


Zobacz pozostałe Case Study


Aktywne oświetlenie przejść dla pieszych dla miasta Dąbrowa Górnicza

Odpowiednie oświetlenie przejścia dla pieszych jest istotnym elementem infrastruktury drogowej służącym zarówno samym pieszym jak i kierowcom. Ten obszar drogi jest jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc, na których co roku dochodzi w całej Polsce do kilkunastu tysięcy wypadków.

Więcej Info

Oświetlenie drogowe z interoperacyjnym systemem sterowania

Nowe oświetlenie drogowe wyposażone w interoperacyjny system sterowania dla ulicy Jordanowskiej we Wrocławiu

Przebudowa ulicy Jordanowskiej we Wrocławiu spowodowała potrzebę zainstalowania nowej oprawy oświetleniowej, która byłaby zgodna z wytycznymi miejskiego Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. Jest to kolejny projekt, który zrealizowaliśmy wraz z zastosowaniem systemu sterowania.

Więcej Info