Drugim w Europie oraz jedynym w Polsce producentem sody kalcynowanej ciężkiej i lekkiej jest Ciech Soda Polska. Spółka obsługuje wiele segmentów rynku. Należą do nich m.in. przemysł chemiczny, szklarski, spożywczy i paszowy, a także farmaceutyka czy sektor uzdatniania wody. Zwracając uwagę na rozwój i jednocześnie troszcząc się o pracowników oraz środowisko grupa CIECH realizuje strategię ESG. W myśl niej zakłady w Inowrocławiu oraz Janikowie otrzymały nowe energooszczędne oświetlenie LED.

Wideo z realizacji

Obejrzyj wideo, które przygotował nasz Dyrektor Handlowy  – Michał Wyborski

Korzyści z zastosowanego oświetlenia LED w hali produkcyjnej

zainstalowanych opraw LED

zaoszczędzonej energii elektrycznej w ciągu roku

wymiana oświetlenia na led czy się opłaca

10-letnia gwarancja na oprawy oświetleniowe

cytat

Modernizacja oświetlenia przede wszystkim miała
wpłynąć na oszczędność, dzięki oprawom LED, które wpisują się w szeroko
zakrojony plan działania Grupy CIECH. Związane jest to z ograniczeniem w sposób
pośredni emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a w sposób bezpośredni
związany jest z naszą strategią ESG, która ma za zadanie zmniejszenie
emisji gazów cieplarnianych.

Tomasz Molenda CIECH

Tomasz Molenda Prezes Zarządu CIECH Soda Polska

Cele wymiany systemu oświetlenia w zakładach przemysłowych CIECH

Strategia ESG grupy CIECH opiera się na filarach stanowiących podstawy działania przedsiębiorstwa. Mają one na celu m.in. ograniczenie niekorzystnego oddziaływania na środowisko oraz dbałość o ludzi, w tym także o pracowników. Modernizacja oświetlenia na lampy przemysłowe LED miała wpłynąć na osiągnięcie celu związanego z oszczędnością energii elektrycznej zużywanej w obiektach Spółki. Celem Grupy CIECH było także ograniczenie emisji CO2, co doskonale wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju. Inwestycja w nowoczesne oświetlenie LED miała także za zadanie poprawić warunki pracy w obiektach. Bezpieczeństwo oraz komfort pracowników poprawiły zarówno oprawy przemysłowe znajdujące się w obszarach produkcyjnych, jak i źródła światła w biurach objęte modernizacją.

Ponadto jednym z oczekiwań inwestora była realizacja modernizacji oświetlenia w trakcie działania obiektów. Znaczenie miało również wsparcie na całym etapie inwestycji, podczas audytowania, projektowania oraz instalacji systemu oświetlenia. Natomiast proces montażu miał przebiec w możliwe najkrótszym czasie.

Modernizacja oświetlenia LED w obszarach przemysłowych i biurowych – zalety

 • Zmniejszenie śladu węglowego,
 • energooszczędność, czyli obniżenie zużycia energii elektrycznej,
 • wysoka efektywność źródeł światła,
 • poprawa warunków panujących w obiektach,
 • wzrost bezpieczeństwa pracowników,
 • obniżenie awaryjności systemu oświetlenia,
 • pozyskanie białych certyfikatów.

Wyzwania oraz projekt modernizacji oświetlenia przemysłowego i biurowego

W halach przemysłowych CIECH Soda Polska dominuje produkcja produktów chemicznych. Są one obszarami wymagającymi. Występują w nich m.in. wysokie temperatury, zapylenie czy unoszące się opary substancji chemicznych, które stanowiły wyzwanie podczas projektowania nowego systemu oświetlenia. Nowe lampy LED musiały być na nie odporne. W tym celu, jeszcze przed koncepcją zrealizowaliśmy szczegółowy audyt, który uwzględniał wszystkie istotne aspekty związane z modernizacją oświetlenia. Na tej podstawie wspólnie z inwestorem stworzyliśmy harmonogram prac, który uwzględniał również najbardziej wymagające obszary działań produkcyjnych.

Oświetlenie przemysłowe w halach w Janikowie i Inowrocławiu musiało zostać zainstalowane podczas nieprzerwanej pracy zakładów. Przy współpracy z firmą ControlTec Sp. z o.o. w ten sposób zamontowaliśmy ponad 14 000 opraw opartych o technologię LED. Niektóre z nich wymagały niestandardowego modelu instalacji. W tym celu monterzy wykorzystywali m.in. techniki alpinistyczne oraz wyposażeni byli w maski pełnotwarzowe z filtrami chemicznymi. Wszystko to oparte było na wszelkich zasadach bezpieczeństwa uwzględniających zarówno instalatorów, jak i pracowników hal produkcyjnych. Ważnym aspektem podczas inwestycji była także terminowość realizowanych działań. Dlatego modernizacja oświetlenia przebiegała zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. W ramach weryfikacji postępów prac i rozwiązywania bieżących problemów technicznych na obiekcie codziennie był podpisywany protokół odbioru prac oraz sporządzany raport ilościowy zamontowanych opraw.

Modernizację oświetlenia zrealizowaliśmy również w obiektach biurowych zakładów oraz w ich obszarach zewnętrznych. Nowe źródła światła miały za zadanie zoptymalizować zużywaną energię elektryczną, jak i poprawić komfort pracowników. Dlatego w poszczególnych pomieszczeniach zainstalowaliśmy oprawy biurowe LED dostosowane do potrzeb tych obszarów.

Jakie korzyści niosą ze sobą lampy przemysłowe LED zainstalowane w Inowrocławiu i Janikowie?

 • 10 000 MWh zaoszczędzonej energii elektrycznej w ciągu roku,
 • mniejsza emisja o 8 tys. ton CO2 rocznie,
 • szybki zwrot z inwestycji,
 • redukcja kosztów związanych z awariami systemu oświetlenia,
 • realizacja strategii ESG i idei zrównoważonego rozwoju,
 • kolejny krok do uzyskania neutralności klimatycznej,
 • uzyskanie dodatkowych środków z tytułu sprzedaży białych certyfikatów.
cytat

Do końca 2021 roku zrealizowaliśmy ponad 9 000 projektów modernizacji oświetlenia w Polsce i Europie. Bez wątpienia modernizacja zakładów Ciech Soda Polska w Janikowie i Inowrocławiu była najbardziej imponującą inwestycją, nie tylko ze względu na skalę wyzwania, ale również efekty. Wymieniliśmy ponad 14 000 opraw na dwóch czynnych zakładach w 6 miesięcy, co przyniosło ok. 10 000 MWh rocznej oszczędności i ok. 8 000 ton redukcji emisji CO2. Inwestycja była elementem strategii ESG grupy Ciech i realizuje jej cele zrównoważonego rozwoju, ale przy obecnych cenach energii była też strzałem w dziesiątkę w zakresie optymalizacji kosztów. #swiecprzykładem

Ikona zdjęcia dyrektora sprzedaży w Luxon LED - Michała Wyborskiego

Michał Wyborski Dyrektor Handlowy Luxon LED

Inwestycja w nowe oświetlenie LED w liczbach

Ten, jeden z największych projektów modernizacji oświetlenia w przemyśle na obszarze Polski objął wymianę ponad 14 000 opraw. Inwestycja ta objęła zarówno wymianę oświetlenia w halach produkcyjnych, jak i nowe źródła światła w biurach oraz obszarach zewnętrznych obu zakładów. W tym celu zainstalowaliśmy wiele rodzajów opraw LED m.in. Industrial LED, Edge LED oraz Cordoba LED. Nad realizacją czuwali 4 kierownicy robót, którzy współpracowali z 16 ekipami monterskimi. Mniejsze zużycie energii elektrycznej, większe bezpieczeństwo i warunki pracy gwarantuje odpowiednio zaprojektowane oświetlenie przemysłowe LED poprzedzone audytem. Lampy ledowe to dobry krok w przyszłość, jeśli chcesz obniżyć rachunki za oświetlenie.

Masz jakieś pytania? Zadaj je naszym specjalistom poprzez wypełnienie poniższego formularza.

Daniela Bicz

Doradca ds. efektywności energetycznej

Masz pytania?

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji

Wybierz dogodny termin kontaktu

Galeria Realizacji


Zobacz pozostałe Case Study


Oświetlenie z inteligentnym sterowaniem

Oświetlenie z inteligentnym sterowaniem dla europejskiego pioniera na rynku produktów sanitarnych Geberit

Geberit to przedsiębiorstwo specjalizujące się w technologii sanitarnej. Aktualnie dysponuje aż 29 fabrykami na całym świecie oraz siecią magazynów, zlokalizowanych również w Polsce, w których zamontowaliśmy nowe oprawy oświetleniowe z inteligentnym sterowaniem. Sprawdź efekt naszej w pracy!

Więcej Info

Zmodernizowany magazyn firmy LG Electronics z oprawami Industrial - Luxon LED

Kompleksowa modernizacja dla LG Electronics – Dong Yang

Koreańska firma Dong Yang Electronics, założona w 1989 roku, jedną ze swoich siedzib posiada na terenie Polski. Jest to producent podzespołów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do odbiorników TV. Specjalizuje się w wytwarzaniu plastikowych obudów, a głównym odbiorcą firmy jest LG Electronics Polska.

Więcej Info