Przedstawiamy naszą realizację, która wygrała w konkursie na Najlepszą Inwestycję Oświetleniową 2022 roku. Jego organizatorem był Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego. Komisja doceniła ten projekt zarówno za zakres inwestycji, jak i osiągnięty rezultat oświetleniowy.

Wideo z realizacji

Obejrzyj wideo, które przygotował nasz Dyrektor Handlowy  – Michał Wyborski

Korzyści z zastosowanego oświetlenia LED w hali produkcyjnej

zainstalowanych opraw LED

zaoszczędzonej energii elektrycznej w ciągu roku

wymiana oświetlenia na led czy się opłaca

10-letnia gwarancja na oprawy oświetleniowe

cytat

Modernizacja oświetlenia przede wszystkim miała
wpłynąć na oszczędność, dzięki oprawom LED, które wpisują się w szeroko
zakrojony plan działania Grupy CIECH. Związane jest to z ograniczeniem w sposób
pośredni emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a w sposób bezpośredni
związany jest z naszą strategią ESG, która ma za zadanie zmniejszenie
emisji gazów cieplarnianych.

Tomasz Molenda CIECH

Tomasz Molenda Prezes Zarządu CIECH Soda Polska

O naszym kliencie

Ciech Soda Polska jest drugim w Europie oraz jedynym w Polsce producentem sody kalcynowanej ciężkiej i lekkiej. Spółka obsługuje wiele segmentów rynku. Należą do nich m.in. przemysł chemiczny, szklarski, spożywczy i paszowy, a także farmaceutyka czy sektor uzdatniania wody. Zwracając uwagę na rozwój i jednocześnie troszcząc się o pracowników oraz środowisko grupa CIECH realizuje strategię ESG. W myśl niej zakłady w Inowrocławiu oraz Janikowie otrzymały nowe energooszczędne oświetlenie LED.

Cele wymiany opraw oświetleniowych w branży chemicznej na przykładzie zakładów przemysłowych CIECH

Strategia ESG grupy CIECH opiera się na filarach stanowiących podstawy działania przedsiębiorstwa. Mają one na celu m.in. ograniczenie niekorzystnego oddziaływania na środowisko oraz dbałość o ludzi, w tym także o pracowników. Modernizacja opraw oświetleniowych w branży chemicznej na lampy przemysłowe LED miała wpłynąć na osiągnięcie celu związanego z oszczędnością energii elektrycznej zużywanej w obiektach Spółki. Celem Grupy CIECH było także ograniczenie emisji CO2, co doskonale wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju. Inwestycja w nowoczesne oświetlenie LED miała także za zadanie poprawić warunki pracy w obiektach. Bezpieczeństwo oraz komfort pracowników poprawiły zarówno oprawy przemysłowe znajdujące się w obszarach produkcyjnych, jak i źródła światła w biurach objęte modernizacją.

Ponadto jednym z oczekiwań inwestora była realizacja modernizacji oświetlenia w branży chemicznej w trakcie działania obiektów. Znaczenie miało również wsparcie na całym etapie inwestycji, podczas audytowania, projektowania oraz instalacji systemu oświetlenia. Natomiast proces montażu miał przebiec w możliwe najkrótszym czasie.

Modernizacja oświetlenia LED w branży chemicznej – zalety

 • Zmniejszenie śladu węglowego,
 • energooszczędność, czyli obniżenie zużycia energii elektrycznej,
 • wysoka efektywność źródeł światła,
 • poprawa warunków panujących w obiektach,
 • wzrost bezpieczeństwa pracowników,
 • obniżenie awaryjności systemu oświetlenia,
 • pozyskanie białych certyfikatów.

Wyzwania oraz projekt modernizacji oświetlenia przemysłowego i biurowego

W halach przemysłowych CIECH Soda Polska dominuje produkcja produktów chemicznych. Są one obszarami wymagającymi. Występują w nich m.in. wysokie temperatury, zapylenie czy unoszące się opary substancji chemicznych, które stanowiły wyzwanie podczas projektowania nowego systemu oświetlenia. Nowe lampy LED musiały być na nie odporne. W tym celu, jeszcze przed koncepcją zrealizowaliśmy szczegółowy audyt, który uwzględniał wszystkie istotne aspekty związane z modernizacją oświetlenia. Na tej podstawie wspólnie z inwestorem stworzyliśmy harmonogram prac, który uwzględniał również najbardziej wymagające obszary działań produkcyjnych.

Oświetlenie przemysłowe w halach w Janikowie i Inowrocławiu, jako oprawy oświetleniowe w branży chemicznej, musiało zostać zainstalowane podczas nieprzerwanej pracy zakładów. Przy współpracy z firmą ControlTec Sp. z o.o. w ten sposób zamontowaliśmy ponad 14 000 opraw opartych o technologię LED. Niektóre z nich wymagały niestandardowego modelu instalacji. W tym celu monterzy wykorzystywali m.in. techniki alpinistyczne oraz wyposażeni byli w maski pełnotwarzowe z filtrami chemicznymi. Wszystko to oparte było na wszelkich zasadach bezpieczeństwa uwzględniających zarówno instalatorów, jak i pracowników hal produkcyjnych. Ważnym aspektem podczas inwestycji była także terminowość realizowanych działań. Dlatego modernizacja oświetlenia przebiegała zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. W ramach weryfikacji postępów prac i rozwiązywania bieżących problemów technicznych na obiekcie codziennie był podpisywany protokół odbioru prac oraz sporządzany raport ilościowy zamontowanych opraw.

Modernizację oświetlenia w branży chemicznej zrealizowaliśmy również w obiektach biurowych zakładów oraz w ich obszarach zewnętrznych. Nowe źródła światła miały za zadanie zoptymalizować zużywaną energię elektryczną, jak i poprawić komfort pracowników. Dlatego w poszczególnych pomieszczeniach zainstalowaliśmy oprawy biurowe LED dostosowane do potrzeb tych obszarów.

Jakie korzyści niosą ze sobą lampy przemysłowe LED zainstalowane w Inowrocławiu i Janikowie?

 • 10 000 MWh zaoszczędzonej energii elektrycznej w ciągu roku,
 • mniejsza emisja o 8 tys. ton CO2 rocznie,
 • szybki zwrot z inwestycji,
 • redukcja kosztów związanych z awariami systemu oświetlenia,
 • realizacja strategii ESG i idei zrównoważonego rozwoju,
 • kolejny krok do uzyskania neutralności klimatycznej,
 • uzyskanie dodatkowych środków z tytułu sprzedaży białych certyfikatów.
cytat

Do początku 2022 roku zrealizowaliśmy ponad 9 000 projektów modernizacji oświetlenia w Polsce i Europie. Bez wątpienia modernizacja zakładów Ciech Soda Polska w Janikowie i Inowrocławiu była najbardziej imponującą inwestycją, nie tylko ze względu na skalę wyzwania, ale również efekty. Wymieniliśmy ponad 14 000 opraw na dwóch czynnych zakładach w 6 miesięcy, co przyniosło ok. 10 000 MWh rocznej oszczędności i ok. 8 000 ton redukcji emisji CO2. Inwestycja była elementem strategii ESG grupy Ciech i realizuje jej cele zrównoważonego rozwoju, ale przy obecnych cenach energii była też strzałem w dziesiątkę w zakresie optymalizacji kosztów. #swiecprzykładem

Ikona zdjęcia dyrektora sprzedaży w Luxon LED - Michała Wyborskiego

Michał Wyborski Dyrektor Handlowy Luxon LED

Inwestycja w nowe oświetlenie LED w liczbach

Ten, jeden z największych projektów modernizacji oświetlenia w branży chemicznej na obszarze Polski objął wymianę ponad 14 000 opraw. Inwestycja ta objęła zarówno wymianę oświetlenia w halach produkcyjnych, jak i nowe źródła światła w biurach oraz obszarach zewnętrznych obu zakładów. W tym celu zainstalowaliśmy wiele rodzajów opraw LED m.in. Industrial LED, Edge LED oraz Cordoba LED. Nad realizacją czuwali 4 kierownicy robót, którzy współpracowali z 16 ekipami monterskimi. Mniejsze zużycie energii elektrycznej, większe bezpieczeństwo i warunki pracy gwarantuje odpowiednio zaprojektowane oświetlenie przemysłowe LED poprzedzone audytem. Lampy ledowe to dobry krok w przyszłość, jeśli chcesz obniżyć rachunki za oświetlenie.

Masz jakieś pytania? Zadaj je naszym specjalistom poprzez wypełnienie poniższego formularza.

Obniż koszty energii nawet o 91%

Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić dzięki wymianie oświetlenia na LED

audyt

Galeria Realizacji


Zobacz pozostałe Case Study


Grolsch oświetlenie

Case study Luxon i Indulux dla browaru Grolsch w Holandii

Firma Indulux nawiązała z nami współpracę, która polegała m.in. na dostarczeniu opraw LED do obiektów należących do Grolsch w Holandii. Obniżenie zużycia energii elektrycznej, dbanie o środowisko i pracowników oraz konieczność wyłączenia z użytku świetlówek były głównymi powodami, dla których przedsiębiorstwo zdecydowało się na wymianę źródeł światła.

Więcej Info

SWISS KRONO

Wymiana ponad 5 000 opraw bez przerywania prac. Case study SWISS KRONO

Dzięki przeprowadzonej przez nas modernizacji oświetlenia firma SWISS KRONO udało się zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, zredukować emisję CO2 do środowiska, a także poprawić komfort pracy w zakładzie.

Więcej Info