Oświetlenie drogowe wyposażone w interoperacyjny system sterowania

Miasto nowoczesne to miasto bezpieczne, a bezpieczeństwo na drodze ściśle związane jest z zastosowaniem na nim właściwego oświetlenia. Władze Wrocławia inwestują w nowe rozwiązania zgodne z ideą Smart City, które podnoszą komfort zarówno kierowców jak i pieszych. Stąd też wynikła potrzeba zainstalowania opraw drogowych wraz z systemem sterowania na przebudowanej ulicy Jordanowskiej. Projekt zrealizowany został zgodnie z wytycznymi Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, charakteryzujących się w szczególności bezpieczeństwem użytkowania lamp ulicznych, ich energooszczędnością oraz integracyjnością z innymi systemami.

 

Projekt został zrealizowany w ramach długoletniej współpracy w obszarze aglomeracji wrocławskiej w zakresie oświetlenia ulicznego z zarządcami, właścicielami oraz wykonawcami.

Wideo z realizacji

Obejrzyj krótki materiał wideo w którym to Marcin Oleszowski wyjaśnia funkcjonalności zamontowanego systemu Smart City Lighting.

Miasto zyskało:

System sterowania oświetleniem DALI

Interoperacyjny i bezprzewodowy system sterowania oświetleniem DALI

Zwiększenie bezpieczeństwa w obszarze drogi

Oświetlenie LED zgodne z obowiązującymi normami

Porównaj efekt w dzień i w nocy – przesuń linię na środku zdjęcia

Z jakimi wyzwaniami spotkaliśmy się podczas realizacji oświetlenia ulicznego?

Bezpieczeństwo na drodze w połączeniu z elastycznym systemem sterowania

Wrocław jest piątym pod względem zajmowanej powierzchni miastem w Polsce, co sprawia, że jego infrastruktura uliczna jest bardzo rozległa i do oświetlania ulic zostały zaimplementowane różne rozwiązania. Dlatego najważniejszym założeniem podczas realizacji tego projektu było zapewnienie pełnej integralności nowego systemu oświetlenia z już istniejącymi, znajdującymi się w różnych częściach miasta. Także elastyczność rozwiązania i możliwość rozbudowywania go w inne funkcjonalności w późniejszym czasie było warunkami podjęcia współpracy.

Wykonaliśmy kompleksowe prace i zastosowaliśmy szereg ciekawych rozwiązań

LUXON SMART CITY PLATFORM – innowacyjne sterowanie oświetleniem dla infrastruktury ulicznej

Projekt zrealizowaliśmy przy wykorzystaniu opraw Cordoba LED z 10-letnią gwarancja, które mogą być stosowane na ulicach każdego typu. Barwa światła jest neutralna, dzięki czemu widoczność na drodze i w jej otoczeniu jest wyższa. Ponadto oprawy zostały wyposażone w kontrolery, które ukryliśmy w ich obudowie przez co są one niewidoczne z zewnątrz i nie wpływają niekorzystnie na efekt wizualny inwestycji. Istotnym aspektem jest także wykorzystanie pasma 868 MHz, dzięki czemu roślinność nie wpływa w tak dużym stopniu na przesyłanie informacji między lampami, a ich zasięg komunikacji jest zdecydowanie większy.

Zarządzanie poszczególnymi oprawami i ich grupami jest istotnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo użytkowania oraz energooszczędność infrastruktury ulicznej. Dlatego też zastosowaliśmy tu LUXON SMART CITY PLATFORM, czyli system sterowania pozwalający obsługiwać nawet 16 tysięcy opraw ulicznych jednocześnie. Natomiast połączone systemy mogą tworzyć rozległe sieci zarządzające nawet 4 milionami lamp ulicznych. Każde z urządzeń może łączyć się z systemem wykorzystując czujniki, bądź inne elementy wyposażone w protokół komunikacyjny  DALI. Dzięki temu realizowane są działania Smart Lighting w idei Smart City, czyli efektywniejsze, oszczędne i harmonijne zarządzanie zasobami oświetleniowymi w mieście.

Końcowym punktem realizacji projektu była pomoc w uruchomieniu instalacji oraz ukazanie jej wszystkich funkcjonalności.

Jakie są korzyści płynące z zastosowania oświetlenia ulicznego z systemem sterowania?

  • Wzrost bezpieczeństwa na drodze i w jej otoczeniu
  • Energooszczędne oświetlenie o neutralnej barwie
  • Długa, 10-letnia gwarancja na oprawy
  • Interoperacyjny system sterowania
  • Możliwość zdalnego elastycznego zarządzania lampami
  • Komunikaty o stanie opraw i ich awariach
cytat

Zaprojektowaliśmy i opracowaliśmy bezprzewodowy system sterowania w taki sposób, aby był on uniwersalnym i dostępnym nie tylko dla rozwiązań miejskich, ale również dla systemów zarządzania ruchem i transportem, jak i oświetleniem na drogach krajowych, ekspresowych, autostradach.

Marcin Oleszowski
Manager rynku oświetlenia ulicznego

Galeria Realizacji


Zobacz pozostałe Case Study


Luxon LED rozświetli SWISS KRONO. Nowe ekologiczne i energooszczędne rozwiązanie dla żarskiego producenta materiałów drewnopochodnych.

Luxon LED wygrał przetarg na poprawę efektywności energetycznej w zakładzie SWISS KRONO sp. z o.o., spółki wchodzącej w skład szwajcarskiego holdingu SWISS KRONO Group, jednego z wiodących producentów materiałów drewnopochodnych na świecie. Wymienionych zostanie blisko 4’500 opraw oświetleniowych w zakładzie w Żarach, co przełoży się na zmniejszenie zużycia energii o 5.435 MWh rocznie rocznie.

Więcej Info

Oświetlenie wraz ze sterowaniem i kompleksowym wykonaniem dla hali produkcyjnej NEU-JKF Sp. z o.o.

NEU-JKF Sp. z o.o. to firma, która działa od 1997 roku. Jej specjalnością jest dostarczanie kompletnych instalacji odpylania i transportu pneumatycznego dla różnych gałęzi przemysłu. Spółka stawia na sprawdzone i nowoczesne systemy oczyszczania powietrza, z których mogą skorzystać zarówno duże zakłady, jak i małe firmy rzemieślnicze.

Więcej Info


Potrzebujesz pomocy
w wyborze oświetlenia?

Skontaktuj się z nami

+48 505 383 653

9.00 – 16.00

Wypełnij formularz

Napisz do nas