Firma Zott od lat 90. ubiegłego wieku zajmuje się produkcją wyrobów mlecznych, jak jogurty, desery, sery, śmietany oraz twarogi. Jest właścicielem m.in. takich marek, jak Monte, Jogobella i Smakija. Jej zakład produkcyjny znajduje się w Opolu, z którego produkty dostarczane są do ponad 75 krajów na całym świecie. Wraz z rozwojem producenta, a także wzrostem świadomości coraz większych możliwości oszczędności zużycia energii w zakładach produkcyjnych pojawiła się chęć wymiany opraw na bardziej efektywne, wydajne oraz generujące większe oszczędności.  Są to pomieszczenia o szczególnych wymogach, w których istnieje konieczność nieustannego utrzymywania odpowiednio niskiej temperatury dla zachowania świeżości produktów oraz stosowania oświetlenia spełniającego bezkompromisowych norm i standardów. Projekt oświetlenia dla chłodni, mroźni i pomieszczeń wyładowczych dla dostaw towarów został opracowany i zrealizowany w 2013 roku.

Co osiągnęła firma Zott dzięki modernizacji oświetlenia?

Znaczek oszczędności 50% - Luxon LED

Oszczędności energii elektrycznej po modernizacji

Ikona Network - Luxon LED

Bezprzewodowy system sterowania oświetleniem

Ikona 5 lat gwarancji na oświetlenie - Luxon LED

60 miesięcy gwarancji

cytat

Magazyn w firmie Zott pracuje codziennie przez wiele godzin, co generuje ogromne koszty. Dzięki zastąpieniu metalohalogenków oprawami przemysłowymi Highbay:LED, oszczędzamy ponad 50% energii elektrycznej. Dlatego też, mamy w planach coraz szerzej stosować oświetlenie LED.

Robert Szymczak
Zott Polska Sp. z o.o.

Wyzwanie

Jakie oprawy będą dostosowane do pracy w niskich temperaturach?

Produkcja wyrobów mlecznych wymaga stworzenia odpowiednich warunków do ich przechowywania, co dotyczy przede wszystkim niskiej temperatury w pomieszczeniach – chłodniach i mroźniach. Oprawy musiały być odporne na temperaturę w zakresie od 0 do 10 stopni Celsjusza, a jednocześnie spełniać standardy i normy PZH. Priorytetem klienta było wyraźne ograniczenie kosztów zużycia energii, wzrost jakości światła i bezawaryjna praca całego systemu oświetleniowego. Zastosowane oprawy Highbay:LED musiały więc wykazywać się ponadprzeciętną szczelnością, wysokim IP i zimną temperaturą barwową na poziomie 4000 – 6500 K. Kolejnym założeniem projektu było zautomatyzowanie oświetlenia w pomieszczeniach wyładowczych dla dostaw towarów. Zakład produkcyjny Zott był jednym z pierwszych w Polsce, który zdecydował się na bezprzewodowe sterowanie oświetleniem.

Przebieg realizacji oraz rozwiązania

Oprawy o wysokim IP i efektywności pracy oraz bezprzewodowy system sterowania

Dostosowanie oświetlenia do potrzeb i oczekiwań klienta oraz norm obowiązujących w zakładach produkcyjnych z branży spożywczej wymagał przeprowadzenia audytu i rzetelnego zapoznania się z możliwościami, jakie zapewnia budynek i istniejąca już instalacja. W chłodniach i mroźniach zdecydowaliśmy się na wymianę 27 tradycyjnych opraw typu High-Bay 400W i 250W na High-Bay 120W LED 120W i High-Bay LED 180W w temperaturze barwowej 6500K oraz z CRI>70. Dodatkowo w kompleksowym oświetleniu hali zastosowaliśmy oprawy Industrial LED z diodami OSRAM Duris E5 w temperaturze barwowej 4000K i CRI>85. Ograniczając koszty inwestycji i jednocześnie nie tracąc na jakości nowego oświetlenia, skorzystaliśmy z istniejącego już okablowania, instalacja w ówczesnym czasie miała zaledwie 13 lat i była w bardzo dobrym stanie. Wszystkie oprawy spełniały wymagania Klienta dotyczące długiej żywotności przy ROI na poziomie <5 lat.

Co więcej, dokonaliśmy wymiany 46 sztuk świetlówek 2×58, uzupełniając je o bezprzewodowe sterowanie. Oprawy Industrial podłączyliśmy do sterowników i z wykorzystaniem konwerterów i jednostki centralnej zostały przygotowane do zarządzania we współpracy z czujnikiem światła dziennego i ruchu. Zainstalowaliśmy je w pomieszczeniu, gdzie rozładowywano ciężarówki z dostawami.

Co zyskał klient?

Spełniliśmy wszystkie założenia klienta

  • Wzrost oszczędności energii elektrycznej na poziomie 50%
  • Ponadprzeciętna żywotność opraw
  • Oświetlenie o wysokiej szczelności oraz odporności na niskie temperatury
  • Inteligentny system bezprzewodowego sterowania
  • 5-letnia gwarancja na oprawy

Podsumowanie Realizacji

50% oszczędności energii elektrycznej

Wykres oszczędności w oświetleniu dla firmy Zott - Luxon LED
Pobierz Case Study w formie PDF

Galeria Realizacji


Zobacz pozostałe Case Study


Modernizacja oświetlenia w halach firmy Arix, producenta środków czystości i higieny osobistej

Firma ARIX specjalizuje się w produkcji środków czystości. Jej siedziba znajduje się w gminie Kleszczów, gdzie znajdują się dwie hale produkcyjne o powierzchni 8 tys. m2. Producent po kilkunastu latach działalności zdecydował się na modernizację oświetlenia na halach produkcyjnych i pomieszczeniach socjalnych. Celem była poprawa warunków pracy oraz aspektów ekologicznych.

Więcej Info

Oświetlenie na drodze ekspresowej

Nowe oświetlenie ze sterowaniem na drodze ekspresowej S6 na odcinku Kołobrzeg-Ustronie Morskie

Oświetlenie dla drogi ekspresowej S6 to kolejny projekt, który realizowaliśmy we współpracy z firmą Apanet, dostarczającą innowacyjne systemy sterowania oświetleniem. Z jej polecenia podwykonawca projektu, firma Arkowar z Warszawy, specjalizująca się w realizacji przedsięwzięć z zakresu projektowania, budowy i rozbudowy, a także specjalistycznych robót elektrycznych, nawiązała z nami kontakt.

Więcej Info


Potrzebujesz pomocy
w wyborze oświetlenia?

Skontaktuj się z nami

+48 505 383 653

9.00 – 16.00

biuro@luxon.pl

napisz do nas