Firma Zott od lat 90. ubiegłego wieku zajmuje się produkcją wyrobów mlecznych, jak jogurty, desery, sery, śmietany oraz twarogi. Jest właścicielem m.in. takich marek, jak Monte, Jogobella i Smakija. Jej zakład produkcyjny znajduje się w Opolu, z którego produkty dostarczane są do ponad 75 krajów na całym świecie. Wraz z rozwojem producenta, a także wzrostem świadomości coraz większych możliwości oszczędności zużycia energii w zakładach produkcyjnych pojawiła się chęć wymiany opraw na bardziej efektywne, wydajne oraz generujące większe oszczędności. Są to pomieszczenia o szczególnych wymogach, w których istnieje konieczność nieustannego utrzymywania odpowiednio niskiej temperatury dla zachowania świeżości produktów oraz stosowania oświetlenia spełniającego bezkompromisowych norm i standardów. Projekt oświetlenia dla chłodni, mroźni i pomieszczeń wyładowczych dla dostaw towarów został opracowany i zrealizowany w 2013 roku.
Co osiągnęła firma Zott dzięki modernizacji oświetlenia?

Oszczędności energii elektrycznej po modernizacji

Bezprzewodowy system sterowania oświetleniem

60 miesięcy gwarancji

Magazyn w firmie Zott pracuje codziennie przez wiele godzin, co generuje ogromne koszty. Dzięki zastąpieniu metalohalogenków oprawami przemysłowymi Highbay:LED, oszczędzamy ponad 50% energii elektrycznej. Dlatego też, mamy w planach coraz szerzej stosować oświetlenie LED.

Robert Szymczak
Zott Polska Sp. z o.o.
Wyzwanie
Jakie oprawy będą dostosowane do pracy w niskich temperaturach?
Produkcja wyrobów mlecznych wymaga stworzenia odpowiednich warunków do ich przechowywania, co dotyczy przede wszystkim niskiej temperatury w pomieszczeniach – chłodniach i mroźniach. Oprawy musiały być odporne na temperaturę w zakresie od 0 do 10 stopni Celsjusza, a jednocześnie spełniać standardy i normy PZH. Priorytetem klienta było wyraźne ograniczenie kosztów zużycia energii, wzrost jakości światła i bezawaryjna praca całego systemu oświetleniowego. Zastosowane oprawy Highbay:LED musiały więc wykazywać się ponadprzeciętną szczelnością, wysokim IP i zimną temperaturą barwową na poziomie 4000 – 6500 K. Kolejnym założeniem projektu było zautomatyzowanie oświetlenia w pomieszczeniach wyładowczych dla dostaw towarów. Zakład produkcyjny Zott był jednym z pierwszych w Polsce, który zdecydował się na bezprzewodowe sterowanie oświetleniem.
Przebieg realizacji oraz rozwiązania
Oprawy o wysokim IP i efektywności pracy oraz bezprzewodowy system sterowania
Dostosowanie oświetlenia do potrzeb i oczekiwań klienta oraz norm obowiązujących w zakładach produkcyjnych z branży spożywczej wymagał przeprowadzenia audytu i rzetelnego zapoznania się z możliwościami, jakie zapewnia budynek i istniejąca już instalacja. W chłodniach i mroźniach zdecydowaliśmy się na wymianę 27 tradycyjnych opraw typu High-Bay 400W i 250W na High-Bay 120W LED 120W i High-Bay LED 180W w temperaturze barwowej 6500K oraz z CRI>70. Dodatkowo w kompleksowym oświetleniu hali zastosowaliśmy oprawy Industrial LED z diodami OSRAM Duris E5 w temperaturze barwowej 4000K i CRI>85. Ograniczając koszty inwestycji i jednocześnie nie tracąc na jakości nowego oświetlenia, skorzystaliśmy z istniejącego już okablowania, instalacja w ówczesnym czasie miała zaledwie 13 lat i była w bardzo dobrym stanie. Wszystkie oprawy spełniały wymagania Klienta dotyczące długiej żywotności przy ROI na poziomie <5 lat.
Co więcej, dokonaliśmy wymiany 46 sztuk świetlówek 2×58, uzupełniając je o bezprzewodowe sterowanie. Oprawy Industrial podłączyliśmy do sterowników i z wykorzystaniem konwerterów i jednostki centralnej zostały przygotowane do zarządzania we współpracy z czujnikiem światła dziennego i ruchu. Zainstalowaliśmy je w pomieszczeniu, gdzie rozładowywano ciężarówki z dostawami.
Co zyskał klient?
Spełniliśmy wszystkie założenia klienta
- Wzrost oszczędności energii elektrycznej na poziomie 50%
- Ponadprzeciętna żywotność opraw
- Oświetlenie o wysokiej szczelności oraz odporności na niskie temperatury
- Inteligentny system bezprzewodowego sterowania
- 5-letnia gwarancja na oprawy
Podsumowanie Realizacji
50% oszczędności energii elektrycznej
Galeria Realizacji
Zobacz pozostałe Case Study
Oświetlenie wraz ze sterowaniem i kompleksowym wykonaniem dla hali produkcyjnej NEU-JKF Sp. z o.o.
NEU-JKF Sp. z o.o. to firma, która działa od 1997 roku. Jej specjalnością jest dostarczanie kompletnych instalacji odpylania i transportu pneumatycznego dla różnych gałęzi przemysłu. Spółka stawia na sprawdzone i nowoczesne systemy oczyszczania powietrza, z których mogą skorzystać zarówno duże zakłady, jak i małe firmy rzemieślnicze.
Nowe oświetlenie w Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnym “Szansa” w Piotrkowie Trybunalskim
Oświetlenie, które nie będzie ciągle ulegać awariom - takie wymagania przedstawiło nam Centrum Edukacyjne - Rehabilitacyjne “SZANSA” z Piotrkowa Trybunalskiego, które specjalizuje się w rehabilitacji i pomocy dzieciom oraz osobom z różnymi stopniami zaburzeń. Zaproponowaliśmy im rozwiązania, które pozwoliły na stworzenie komfortowych warunków i pozwoliły na oszczędności w wydatkach. Jakie oprawy zastosowaliśmy w tym projekcie? Możesz się tego dowiedzieć po zapoznaniu z naszym nowym case study!

+48 505 383 653
9.00 – 16.00

biuro@luxon.pl
napisz do nas