Firma Zott od lat 90. ubiegłego wieku zajmuje się produkcją wyrobów mlecznych, jak jogurty, desery, sery, śmietany oraz twarogi. Jest właścicielem m.in. takich marek, jak Monte, Jogobella i Smakija. Jej zakład produkcyjny znajduje się w Opolu, z którego produkty dostarczane są do ponad 75 krajów na całym świecie. Wraz z rozwojem producenta, a także wzrostem świadomości coraz większych możliwości oszczędności zużycia energii w zakładach produkcyjnych pojawiła się chęć wymiany opraw na bardziej efektywne, wydajne oraz generujące większe oszczędności. Są to pomieszczenia o szczególnych wymogach, w których istnieje konieczność nieustannego utrzymywania odpowiednio niskiej temperatury dla zachowania świeżości produktów oraz stosowania oświetlenia spełniającego bezkompromisowych norm i standardów. Projekt oświetlenia dla chłodni, mroźni i pomieszczeń wyładowczych dla dostaw towarów został opracowany i zrealizowany w 2013 roku.

Korzyści z modernizacji oświetlenia w hali produkcyjnej

Znaczek oszczędności 50% - Luxon LED

Oszczędności energii elektrycznej po modernizacji

System Dali

Bezprzewodowy system sterowania oświetleniem

Ikona 5 lat gwarancji na oświetlenie - Luxon LED

60 miesięcy gwarancji

cytat

Magazyn w firmie Zott pracuje codziennie przez wiele godzin, co generuje ogromne koszty. Dzięki zastąpieniu metalohalogenków oprawami przemysłowymi Highbay LED, oszczędzamy ponad 50% energii elektrycznej. Dlatego też, mamy w planach coraz szerzej stosować oświetlenie LED.

Robert Szymczak
Zott Polska Sp. z o.o.

Wyzwanie w modernizacji oświetlenia w chłodni, mroźni i magazynie

Jakie oprawy będą dostosowane do pracy w niskich temperaturach?

Produkcja wyrobów mlecznych wymaga stworzenia odpowiednich warunków do ich przechowywania, co dotyczy przede wszystkim niskiej temperatury w pomieszczeniach – chłodniach i mroźniach. Modernizacja oświetlenia w branży spożywczej musi być dostosowana do konkretnych norm. Oprawy musiały być odporne na temperaturę w zakresie od 0 do 10 stopni Celsjusza, a jednocześnie spełniać standardy i normy PZH. Priorytetem klienta było wyraźne ograniczenie kosztów zużycia energii, wzrost jakości światła i bezawaryjna praca całego systemu oświetleniowego. Zastosowane oprawy Highbay LED musiały więc wykazywać się ponadprzeciętną szczelnością, wysokim IP i zimną temperaturą barwową na poziomie 4000 – 6500 K. Kolejnym założeniem projektu było zautomatyzowanie oświetlenia w pomieszczeniach wyładowczych dla dostaw towarów. Zakład produkcyjny Zott był jednym z pierwszych w Polsce, który zdecydował się na bezprzewodowe sterowanie oświetleniem. 

Oświetlenie hali produkcyjnej – normy oraz rozwiązania

Oprawy o wysokim IP i efektywności pracy oraz bezprzewodowy system sterowania

Modernizacja oświetlenia w hali produkcyjnej przebiegła zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami klienta, zgodnie z normami obowiązujących w branży spożywczej. Projekt wymagał przeprowadzenia audytu i rzetelnego zapoznania się z możliwościami, jakie zapewnia budynek i istniejąca już instalacja. Oświetlenie do chłodni i mroźni zostało wykonane z 27 tradycyjnych opraw typu High-Bay 400W i 250W na High-Bay 120W LED 120W i High-Bay LED 180W w temperaturze barwowej 6500K oraz z CRI>70. Dodatkowo w kompleksowym oświetleniu hali zastosowaliśmy oprawy Industrial LED z diodami OSRAM Duris E5 w temperaturze barwowej 4000K i CRI>85. Ograniczając koszty inwestycji i jednocześnie nie tracąc na jakości nowego oświetlenia, skorzystaliśmy z istniejącego już okablowania, instalacja w ówczesnym czasie miała zaledwie 13 lat i była w bardzo dobrym stanie. Wszystkie oprawy spełniały wymagania Klienta dotyczące długiej żywotności przy ROI na poziomie <5 lat.

Co więcej, dokonaliśmy wymiany 46 sztuk świetlówek 2×58, uzupełniając je o bezprzewodowe sterowanie. Oprawy Industrial podłączyliśmy do sterowników i z wykorzystaniem konwerterów i jednostki centralnej zostały przygotowane do zarządzania we współpracy z czujnikiem światła dziennego i ruchu. Zainstalowaliśmy je w pomieszczeniu, gdzie rozładowywano ciężarówki z dostawami.

Co zyskał klient z branży spożywczej?

Spełniliśmy wszystkie założenia klienta:

  • Wzrost oszczędności energii elektrycznej na poziomie 50%
  • Ponadprzeciętna żywotność opraw
  • Oświetlenie o wysokiej szczelności oraz odporności na niskie temperatury
  • Inteligentny system bezprzewodowego sterowania
  • 5-letnia gwarancja na oprawy

Podsumowanie Realizacji

50% oszczędności energii elektrycznej

Wykres oszczędności w oświetleniu dla firmy Zott - Luxon LED
Pobierz Case Study w formie PDF

Galeria Realizacji


Zobacz pozostałe Case Study


Luxon LED rozświetli SWISS KRONO. Nowe ekologiczne i energooszczędne rozwiązanie dla żarskiego producenta materiałów drewnopochodnych.

Luxon LED wygrał przetarg na poprawę efektywności energetycznej w zakładzie SWISS KRONO sp. z o.o., spółki wchodzącej w skład szwajcarskiego holdingu SWISS KRONO Group, jednego z wiodących producentów materiałów drewnopochodnych na świecie. Wymienionych zostanie blisko 4’500 opraw oświetleniowych w zakładzie w Żarach, co przełoży się na zmniejszenie zużycia energii o 5.435 MWh rocznie rocznie.

Więcej Info

Oświetlenie wraz ze sterowaniem i kompleksowym wykonaniem dla hali produkcyjnej NEU-JKF Sp. z o.o.

NEU-JKF Sp. z o.o. to firma, która działa od 1997 roku. Jej specjalnością jest dostarczanie kompletnych instalacji odpylania i transportu pneumatycznego dla różnych gałęzi przemysłu. Spółka stawia na sprawdzone i nowoczesne systemy oczyszczania powietrza, z których mogą skorzystać zarówno duże zakłady, jak i małe firmy rzemieślnicze.

Więcej Info


Potrzebujesz pomocy
w wyborze oświetlenia?

Skontaktuj się z nami

+48 505 383 653

9.00 – 16.00

Wypełnij formularz

Napisz do nas