Geberit to przedsiębiorstwo specjalizujące się w technologii sanitarnej. Aktualnie dysponuje aż 29 fabrykami na całym świecie oraz siecią magazynów, zlokalizowanych również w Polsce, w których zamontowaliśmy nowe oprawy oświetleniowe z inteligentnym sterowaniem. Jedną z głównych wartości firmy jest zrównoważony rozwój. Realizuje ją, proponując rozwiązania obniżające zużycie wody, energooszczędne instalacje oraz nowoczesne systemy logistyczne. Geberit poszukiwał sposobu na obniżenie zużycia prądu w swoich magazynach we Włocławku, które jednocześnie wyraźnie podniosą komfort pracy pracowników. Po przeprowadzonym audycie i wywiadzie z osobami decyzyjnymi, zaproponowaliśmy dostosowane do potrzeb firmy oprawy oświetleniowe oraz dokonaliśmy ich montażu w magazynach, crossdocku i magazynie technicznym.
Co osiągnęła firma Geberit, dzięki modernizacji oświetlenia?

Redukcja zużycia energii świetlnej

Inteligentny system sterowania DALI

Redukcja emisji CO2 o 91%

Projekt zakończył się dużym sukcesem, ze względu na dopasowanie rozwiązań pod potrzeby klienta. Firma Geberit jest Naszym strategicznym partnerem od lat i dzięki zaufaniu i partnerskim relacjom, wspólne projekty są dużo bardziej efektywne.

Kamil Frątczak
Key Account Manager
Wyzwania
Ekologiczne i ekonomiczne oświetlenie. Jakie oprawy zapewnią szeroki rozsył i podwyższone natężenie?
Założeniem klienta była wymiana opraw na bardziej ekologiczne, energooszczędne i z możliwością zdalnego sterowania. Klient miał konkretne oczekiwania i wizję zmian, do których dostosowaliśmy oprawy oświetleniowe. Musiały spełniać one normę PN-EN, a także cechować się wysoką mocą, aby odpowiednio doświetlić dużą powierzchnię z wysokości. Jednym z pomieszczeń był magazyn wysokiego składowania z podwyższoną temperaturą, a zatem zastosowane oprawy musiały wykazywać się odpornością na ciepło. Wyzwaniem okazały się również długie alejki o wysokości 5 metrów i skład z wysokością montażu 12 m. W crossdocku natomiast konieczne było zastosowanie oświetlenia, które miało szeroki rozsył światła i wyższe natężenie na poziomie 300 lx.


Przebieg realizacji oraz rozwiązania
Oprawy o szerokim rozsyle światła, dużej mocy i niskich kosztach montażu
W magazynach, crossdocku i magazynie technicznym Luxon LED przeprowadził szczegółowy audyt oświetlenia oraz kalkulację oszczędności. Na tej podstawie dokonano wyboru odpowiednich opraw oświetleniowych, które spełniałyby założenia klienta – obniżyłyby koszty zużycia energii, zwiększyły natężenie i ograniczyły zużycie CO2. Przed modernizacją klient zużywał 24 kWh energii. W celu zmniejszenia tej wartości w pomieszczeniach zamontowano oprawy Ultima 2.0 o wysokiej skuteczności świetlnej 140 lm/W i możliwości pracy w temperaturze do 65°. Dodatkowo, zastosowano oprawy INDUSTRIAL 4.0 o różnorodnej optyce kształtującej rozsył oraz Highbay LED 3.0 z układem optycznym, pozwalającym na zastosowanie na dużych wysokościach. Oprawy zaprojektowaliśmy z uwzględnieniem obecnych tras kablowych, uzupełniając je o system sterowania DALI, który w połączeniu z czujnikami ruchu automatycznie dostosowuje natężenie światła przy wykryciu obecności pracowników. Modernizacja została przeprowadzona podczas pracy zakładu, co pozwoliło na realizację bieżących projektów.

Na samym początku projektu przedstawiciel firmy Luxon pomógł nam sprawnie i profesjonalnie określić obszary, które wymagają doświetlenia. Wszystkie sugestie okazały się być bardzo trafne. Dzięki zmianie systemu oświetlenia otrzymaliśmy trzy bardzo ważne wskaźniki: komfort, bezpieczeństwo pracy i ekonomia.

Roman Budny
Distribution Supervisor, Geberit
Korzyści dla klienta z wykorzystania oświetlenia z inteligentnym sterowaniem
Spełniliśmy wszystkie założenia klienta
- Obniżenie dziennego zużycia energii z 24 kWh do ok. 2 kWh
- 3-krotnie wyższe natężenie światła zgodne z normą do pracy w magazynach wysokiego składowania
- Wsparcie po realizacji projektu na wypadek awarii
- Inteligentne sterowanie światłem
- Mniejsza emisja C02, pozwalająca na realizację założenia firmy, dotyczącą zrównoważonego rozwoju
Podsumowanie Realizacji
91% oszczędności energii elektrycznej w skali roku
Zobacz pozostałe Case Study
Kościół przy ul. Borowskiej we Wrocławiu
Oświetlenie obiektów sakralnych nadal często wymaga modernizacji. Na wymianę źródeł światła na energooszczędne zdecydowali się opiekunowie kościoła pw św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu.
Kompleksowe wykonanie oświetlenia wraz z usługą montażu dla PRETTL Electronics GmbH
Wzrost efektywności wykonywanych prac oraz redukcja generowanego CO2 to najważniejsze założenia postawione przez inwestora. Nasze rozwiązanie oparte było na obniżeniu poboru energii zużywanej na oświetlenie przy jednoczesnym zwiększeniu komfortu pracowników. Zrealizowaliśmy to poprzez równomierne oświetlenie powierzchni roboczych.

+48 71 733 60 50
9.00 – 16.00