Coraz wyższe opłaty za energię elektryczną są przesłanką do zmian i modyfikacji w przedsiębiorstwach. Ich właściciele coraz częściej decydują się na nowe inwestycje związane z redukcją kosztów utrzymania działalności. Jednym z działań realizowanych w myśl tej idei jest modernizacja oświetlenia na LED. W poniższym artykule przedstawiamy opłacalność tego rodzaju przedsięwzięcia. Temat poruszył nasz Ekspert efektywności eneregetycznej-Maciej Szott, angażując w napisanie tego artykułu całe swoje doświadczenie.

 • Co w zasadzie składa się na opłacalność inwestycji?
 • Kiedy są przesłanki, że czas na modernizację oświetlenia?
 • I jaką w zasadzie rolę powinno pełnić oświetlenie w firmach?
 • Czym jest remont a czym modernizacja?

Rola oświetlenia w dzisiejszych przedsiębiorstwach

Zacznijmy dość przewrotnie i na początek wspólnie odpowiedzmy sobie na pytanie: jaką właściwie rolę odgrywa oświetlenie w firmach?

Pytanie może i śmieszne 😉, ale podstawą jest zapewnienie dobrych warunków pracy. To naprawdę najważniejszy punkt, a paradoksalnie jest on najmniej doceniany.

Podam przykład z codziennej pracy z klientami.

Jak myślisz, co mówią zaraz po przeprowadzonej modernizacji oświetlenia? „Panie Macieju, już nie możemy się doczekać zwrotu z inwestycji” albo „Panie Macieju, ten zwrot to tak za 2 lata, nie?”.

Otóż nie – pierwsze co mówią to przede wszystkim: co za komfort pracy, co za jakość oświetlenia!. Klienci sami przyznają, że gdyby wiedzieli, jak modernizacja systemu oświetlenia zmieni miejsce pracy (dosłownie zmieni to miejsce!), to by nie poświęcali tak dużo czasu na same kalkulacje ROI.

Zatem to, że chcemy, aby było taniej to jedno. Ale z oświetleniem pracują przede wszystkim pracownicy. Warto pamiętać, że ich produktywność przekłada się na jakość pracy. A więc również na zysk. To nasz zysk jako właścicieli.

cytat

Klienci sami przyznają, że gdyby wiedzieli, jak modernizacja systemu oświetlenia zmieni miejsce pracy (dosłownie zmieni to miejsce!), to by nie poświęcali tak dużo czasu na same kalkulacje ROI.

Maciej Szott
Ekspert ds. Efektywności energetycznej

Dobrze, nieformalnie już było 😉, to teraz pomówmy o formalnej roli oświetlenia w przemyśle.

Każdy projekt oświetlenia powinien spełniać normy i standardy. To po prostu gwarancja bezpieczeństwa i w pewnym sensie kwestia etyczna. Jako pracodawca powinieneś zatroszczyć się o zdrowie swoich pracowników.

 

Rolą oświetlenia w przemyśle może być również redukcja CO2. Taka wartość jest szczególnie istotna, gdy spółka realizuje cele ESG.

 

Oszczędności – wymieniam na końcu, bo z pewnością pomyślałeś o nich na samym początku 😉. Tym sposobem chciałem Ci pokazać, że tak – są ważne. Ale są po prostu ważniejsze aspekty, którymi warto kierować się od samego początku. Oszczędności w Luxon LED generujemy zawsze, a ROI jest widoczny nawet po roku, od przeprowadzenia inwestycji.

Wyzwania związane z rosnącymi opłatamii zużycie energii elektrycznej

Sposoby na oszczędzanie energii w przemyśle.

Mówiliśmy o poszukiwaniu oszczędności poprzez wymianę starego oświetlenia. Ale to nie tylko rosnące koszty energii są utrudnieniem. Rynek staje się coraz to bardziej konkurencyjny.

Firmy stale szukają oszczędności dla uzyskania przewagi. Gdzie ich szukają? Tam, gdzie:

 • inwestycje capex nie są tak wysokie,
 • skala oszczędności jest duża,
 • a ryzyko przeprowadzenia takiej inwestycji nie wpłynie negatywnie na płynność produkcji.

 

Na domiar złego narzucane są coraz to nowe bariery w postaci wymagań i opłat związanych z CO2, co jest oczywiście słuszne dla środowiska, ale dla wielu przedsiębiorstw jest kolejnym kamyczkiem, który ciągnie zyskowność w dół. W końcu kto i w jaki sposób powinien się tym zająć?

Do czego wszystkie te wyzwania się sprowadzają? Oczywiście – do tematu tego wpisu 😉 Instalacja oświetlenia LED jest odpowiedzią na powyższe wyzwania.

Firmy stale szukają oszczędności dla uzyskania przewagi. Gdzie ich szukają? Tam, gdzie:Coraz wyższe opłaty za energię elektryczną są przesłanką do zmian i modyfikacji w przedsiębiorstwach. Ich właściciele coraz częściej decydują się na nowe inwestycje związane z redukcją kosztów utrzymania działalności. Jednym z działań realizowanych w myśl tej idei jest modernizacja oświetlenia na LED. W poniższym artykule przedstawiamy opłacalność tego rodzaju przedsięwzięcia.

Oświetlenie LED - kiedy rozważyć wymianę?

No dobrze, wiesz już, że modernizacja systemu oświetlenia jest odpowiedzią na wiele wyzwań rynkowych. Ale kiedy tak właściwie podjąć temat wymiany źródeł światła? Wymieniłbym tutaj trzy najpilniejsze przypadki:

 • Oświetlenie starsze niż 10 lat – a więc instalowane przed 2014 rokiem, bez względu na to czy jest to oświetlenie LED, czy może wykorzystujące tradycyjne technologie (świetlówki, metalohalogeny, inne). Wymiana opraw oświetleniowych jest jeszcze bardziej pilna, gdy jako firma pracujesz na więcej niż 1 zmianę przez 5 dni w tygodniu.

WAŻNE! W takim przypadku ROI z inwestycji spełnia wymogi przedsiębiorstwa i zwykle wynosi poniżej 3 lat. Taki standard obserwujemy w firmach. Z kolei, w przypadku firm pracujących w systemie 3-4 zmianowym, 6-7 razy w tygodniu, ROI wynosi poniżej 2 lat, a nawet poniżej 1 roku.

 • Brak spełnionych norm i standardów – w tym przypadku to nie oszczędności są najważniejsze. Za niespełnione normy grozi niemała kara z urzędu.

 

WAŻNE! Natężenie światła poniżej normy zapewni duże oszczędności, z kolei wyrównanie do norm je obniży. Niemniej inwestycja i tak się zwróci, z tym że okres zwrotu wyniesie 2-5 lat (nadal w okresie gwarancji).

 • Oświetlenie powodujące zmęczenie, ból głowy czy oczu – takie sygnały ze strony pracowników to jasny znak: niezbędna jest wymiana oświetlenia led. W tym przypadku dokonujemy zmiany jakościowej (pamiętasz ten wątek z początku artykułu 😉?), wpływając na produktywność.

WAŻNE! Najczęstszym źródłem bólu głowy czy migren u pracowników były świetlówki T8 i T5 występujące w firmach.

Wymiana Oświetlenia na LED – Remont czy Modernizacja?

Dajmy na to, że kwalifikujesz się do wymiany oświetlenia tu i teraz.

Zatem pytanie – lepiej sprawdzi się remont czy modernizacja?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest obecna instalacja oświetlenia led i jakim budżetem dysponujesz. Prześledźmy te dwie opcje (remont czy modernizacja?), wyjaśniając je w prosty sposób:

montaż oświetlenia na hali produkcyjnej
   • Modernizacja
 • W świetle prawa (art. 28 ust.1 Prawa Budowlanego) modernizacja jest rozumiana jako coś, co unowocześnia, zmienia stan pierwotny środka trwałego. Zmienia jego funkcje, cechy czy zastosowanie. W dużym skórcie jest to postrzegane jako modernizacja budynku, remont modernizacyjny czy modernizacja budowlana.

  W takim przypadku modernizacja wymaga zgłoszenia do urzędu i posiadania kierownika prac budowlanych i nadzoru.

    • Remont

  Z kolei remont oznacza wydatki związane z zachowaniem pierwotnego stanu składnika majątku.
  W przypadku remontu wymagane jest posiadania kierownika prac elektrycznych i nadzoru firmy, realizującej kompleksowe modernizacje.

  Zatem czy każda modernizacja wymaga zgłoszenia do urzędu? Niekoniecznie. Występują wyjątki. W praktyce wszystkie firmy zajmujące się modernizacją oświetlenia na LED działają w ramach remontu, nawet gdy planują wymianę starego oświetlenia.

  Na jakie wsparcie możesz liczyć w Luxon?

  Wymiana 1:1 Nowa koncepcja
  To nic innego jak wymiana - stare oświetlenie na nowe oświetlenie, czyli stara oprawa na nową oprawę LED, przy zachowaniu istniejącej instalacji elektrycznej. To opcja idealna, gdy szukasz natychmiastowego wdrożenia, bądź modernizacji w okrojonym budżecie. Wybierając ten model modernizacji, zyskujesz:
  • przyspieszony proces modernizacji,
  • zminimalizowane początkowe koszty inwestycji.
  Modernizacja to nie tylko wymiana oświetlenia na LED. To ingerencja w instalację elektryczną - modernizacja instalacji. Tutaj poprzez staranne projektowanie oświetlenia, ograniczeniu ulega liczba lamp, co też przekłada się na niższe zużycie energii i bardziej przyjazne rachunki za prąd. Tworząc nową koncepcję oświetlenia, zyskujesz:
  • znaczące i wieloletnie oszczędności,
  • autorski projekt oświetlenia, dostosowany do infrastruktury.

  Modernizacja oświetlenia na LED - dlaczego warto i jakie przynosi to korzyści?

  Dobrze, idziemy dalej. Wiemy, jak może przebiegać wymiana oświetlenia na led, zatem czas konkretnie pomówić o oszczędnościach. W końcu – czy to się w ogóle opłaca?

  Aby pokazać Ci pełne profity płynące z wymiany oświetlenia na energooszczędne oprawy LED, przygotowałem tabelę, gdzie znajdziesz przykładowe realizacje Luxon LED. Jak pewnie zauważysz, pochodzą one z rozmaitych branż. I właśnie na tym polega siła Luxon – tworzymy autorskie rozwiązania (produkty, usługi), dostosowane do potrzeb rynku.

  modernizacja oświetlenia na led

  Mam nadzieję, że realizacje przejrzane, bo naprawdę robią wrażenie. I co ważniejsze – są właśnie odpowiedzią na to, że wymiana na led się po prostu opłaca. Oszczędności, to zaraz obok komfortowych warunków pracy, najwyższa korzyść.

  No, ale skąd w zasadzie biorą się te oszczędności?

  Dzieje się tak dlatego, że technologie oświetleniowe led są zdecydowanie bardziej efektywne niż tradycyjne źródła światła. Tutaj zużycie energii elektrycznej, przeznaczonej na oświetlenie, jest zdecydowanie niższe. Jak sam widziałeś redukcja zużycia energii, w przypadku przeprowadzonej modernizacji oświetlenia i wyposażenia go w systemy sterowania oświetleniem (zarządzania oświetleniem), sięgać może nawet 90%.

  czy modernizacja oświetlenia na led się opłaca
  korzyści z modernizacji oświetlenia na led korzyści z wymiany oświetlenia na led

  Porównaj efekt przed i po – przesuń linię na środku zdjęcia

  Komfortowe warunki pracy

  Na oświetlenie hali, biura, czy sklepu (w tym w szczególności na oświetlenie stanowiskowe) wpływa jakość źródeł światła. I właśnie zastosowanie lamp led wiąże się z wysokim współczynnikiem oddawania barw, a także niskim wskaźnikiem olśnienia. Natężenie oświetlenia jest tu po prostu odpowiednie.

  Dzięki temu jakość i efektywność działań wykonywanych na stanowiskach pracy jest zdecydowanie wyższa. Natomiast, wzrok pracowników nie męczy się tak szybko, a sama praca jest bardziej komfortowa.

  jaki panel led do biura wybrać
  cytat

  Do efektów naszej współpracy z Luxon, które zauważamy na co dzień należy odpowiedni współczynnik oddawania barw i natężenie światła w sklepie, które zapewnia komfort pracowników i klientów. Skutkuje to tym, że pomimo przebywania w salonie przez cały dzień, współpracownicy nie odczuwają efektu zmęczenia oczu czy przykrego olśnienia. Klienci sklepu również doceniają fakt, że ekspozycja jest bardzo dobrze oświetlona i w wysokim stopniu oddaje prawdziwe kolory produktów, co ma szczególnie duże znaczenie przy wyborze dywanów czy paneli do mieszkania.

  case study KOMFORT HOME w Komornikach - opinie

  Agnieszka Antoszczyszyn-Staszczuk
  Kierownik Sklepu KOMFORT HOME W Komornikach

  Długi czas użytkowania

  Kolejną, i ostatnią korzyścią nowych lamp LED, jaką chciałbym wymienić, jest długa żywotność. Wszystko za sprawą zastosowanych w nich diod i odpowiedniemu układowi zasilania.

  Średnia żywotność tego rodzaju oświetlenia to 100 000 godzin! Ponadto, bezawaryjność światła LED jest zdecydowanie większa, niż w przypadku klasycznego oświetlenia. Dzięki temu, okres gwarancyjny może zostać wydłużony nawet do 10-ciu lat.

  wymiana oświetlenia na led czy się opłaca

  Czy wymiana oświetlenia na LED się opłaca?

  Na sam koniec powracam do pytania i jednocześnie tematu tego artykułu – czy wymiana oświetlenia na LED się opłaca?

  Z mojego doświadczenia wynika, że tak – opłaca się. Jednak należy pamiętać, że opłacalność modernizacji związana jest z bilansem nakładów inwestycyjnych i oszczędności wynikających z wymiany oświetlenia. Wszystko zależy od tego jaki mamy budżet, jaka jest infrastruktura obiektu – ROI naprawdę jest od tego uzależniony.

  Poza tym trzeba mieć też z tyłu głowy, że na koszty zużycia energii elektrycznej wpływa także sterowanie. W końcu możliwość zarządzania oświetleniem daje dodatkowe oszczędności poprzez maksymalizowanie wykorzystania światła dziennego i regulację jasności świecenia, w zależności od potrzeb (zamontowane czujniki ruchu itp.).

  Zatem zainwestowanie w kompleksową modernizację oświetlenia staje się bardzo opłacalne. W takim przypadku zwrot z inwestycji, czyli ROI, osiągamy już w kilka lat. Oświetlenia led oferują naprawdę maksimum korzyści, jednak aby je zmaksymalizować potrzeba nie tylko nowych opraw, ale i dodatkowych usług w postaci sterowania oświetleniem.

  jak obliczyć zwrot z inwestycji przy modernizacji oświetlenia na led

  Tak naprawdę, opłacalność modernizacji związana jest z bilansem nakładów inwestycyjnych i oszczędności wynikających z wymiany oświetlenia. Na koszty zużycia energii elektrycznej wpływa także sterowanie. Daje ono dodatkowe oszczędności poprzez maksymalizowanie wykorzystania światła dziennego i regulację jasności świecenia, w zależności od potrzeb. Zainwestowanie w kompleksową modernizację oświetlenia jest bardzo opłacalne, ponieważ zwrot z inwestycji, czyli ROI, osiągamy już w kilka lat.

  Sprawdź jak szybko zwróci się modernizacja na LED w Twoim przedsiębiorstwie, zamów bezpłatną kalkulację oszczędności


  Zobacz pozostałe artykuły


  wymiana świetlówek na LED

  Obowiązkowa wymiana świetlówek na LED

  Jedno jest pewne. Czeka Cię wymiana świetlówek na LED. Unia Europejska zdecydowała o zakazie produkcji świetlówek, który wchodzi w życie w 2023 r. Sprawdź dokładnie kiedy.

  Więcej Info

  Sposoby na oszczędzanie energii w przemyśle.

  Sposoby ograniczenia zużycia energii w przemyśle

  Rosnące ceny energii, a co za tym idzie, coraz wyższe koszty utrzymania nie są sytuacją korzystną dla przedsiębiorców. W tym roku rachunki dla małych i średnich przedsiębiorstw wzrosły o około 280%, w stosunku do roku poprzedniego. Zmusza to przedsiębiorców do optymalizacji zużycia prądu i poszukiwania źródeł oszczędności.

  Więcej Info

  jak obliczyć zwrot z inwestycji przy modernizacji oświetlenia na LED

  Jak obliczyć zwrot z inwestycji przy modernizacji oświetlenia na LED?

  W obiektach przemysłowych sporą część kosztów związanych z utrzymaniem obiektu stanowi zużycie energii elektrycznej przeznaczonej na oświetlenie. Dzieje się tak, gdyż w zakładach przemysłowych niezbędne jest utrzymanie komfortowych warunków pracy, które wpływają na jakość oraz efektywność wykonywanej działalności.

  Więcej Info