W obiektach przemysłowych sporą część kosztów związanych z utrzymaniem obiektu stanowi zużycie energii elektrycznej przeznaczonej na oświetlenie. Dzieje się tak, gdyż w zakładach przemysłowych niezbędne jest utrzymanie komfortowych warunków pracy, które wpływają na jakość oraz efektywność wykonywanej działalności. Jednym ze sposobów obniżenia energochłonności instalacji oświetlenia jest wykonanie modernizacji i wymiana przestarzałych opraw na przemysłowe lampy LED.

 

jak obliczyć czy modernizacja oświetlenia na led się opłaci

W jakim celu wykonuje się obliczenia zwrotu z inwestycji?

Prace modernizacyjne zazwyczaj są związane ze sporymi nakładami pieniężnymi. Natomiast racjonalizacja zużycia energii przeznaczonej na oświetlenie bezpośrednio przenosi się na redukcję kosztów eksploatacyjnych. Dlatego podejmując decyzję o wymianie opraw przemysłowych, należy mieć na uwadze wynikające z tego potencjalne oszczędności.

Jak obliczyć zwrot z inwestycji z wymiany oświetlenia na LED?

Przede wszystkim należy określić energię zużywaną na cele oświetlenia i wydatki na nią przeznaczone, a także określić stopień modernizacji oraz obliczyć jej koszt.

jak obliczyć zwrot z inwestycji z wymiany oświetlenia na LED

Kosztochłonność istniejącego oświetlenia

Na początku niezbędne jest określenie aktualnego stanu instalacji oświetlenia oraz towarzyszącej jej instalacji elektrycznej. Prace te obejmują:

  • zliczenie zainstalowanych opraw,
  • określenie mocy istniejących lamp,
  • kondycję oświetlenia.

Na podstawie powyższych danych następuje określenie energochłonności opraw. To z kolei jest daną wejściową do obliczenia kosztów ponoszonych na działanie instalacji oświetlenia oraz informacją dotyczącą stopnia planowanej modernizacji.

Analiza potrzeb i wycena inwestycji

Podstawą do doboru odpowiednich opraw przemysłowych jest profil działania danego przedsiębiorstwa. W każdym z nich znajdują się stanowiska pracy, w których wymagania dotyczące oświetlenia są różne. Odpowiednio dobrane oświetlenie jest podstawą efektywnego działania pracowników. W tym celu wykonuje się wstępny projekt oświetleniowy uwzględniający potrzeby obiektu. Powinien on zawierać zestawienie dobranych opraw oraz wykonanych czynności związanych z modernizacją. Na tej podstawie wyznacza się zużycie energii i jej cenę po wdrożeniu nowego rozwiązania oraz koszt inwestycji oświetlenia.

Kalkulacje oszczędności i wskaźnik rentowności przedsięwzięcia

W kolejnym etapie następuje wyliczenie rocznych zysków z przyjętego rozwiązania. Są one różnicą między kosztami generowanymi przez istniejącą instalację oświetleniową a wartością zużywanej energii wyrażoną w złotówkach przez przyszłą inwestycję.


Zwrot z inwestycji określa się natomiast uwzględniając roczne zyski jak i nakład planowanego przedsięwzięcia. Ich stosunek wyznacza stopę zwrotu z inwestycji, czyli ROI (Return on Investment).


Wszystkie powyższe czynności są realizowane podczas wykonywania audytu oświetlenia.

modernizacja oświetlenia na led jak obliczyć zwrot z inwestycji
jak obliczyć zwrot z inwestycji przy modernizacji oświetlenia na led

Jak obliczyć czy modernizacja oświetlenia na LED się opłaci?

Wykonując modernizację oświetlenia na LED wiadomo już jak obliczyć zwrot z takiej inwestycji. Istotnym aspektem jest także jego analiza. Wynik ROI, jest tak naprawdę finansowym potencjałem inwestycji, który ukazuje, po jakim okresie czasu dane działania przyniosą już tylko zyski. Zatem im jest on niższy, tym lepiej.

Jeśli zastanawiasz się, czy warto zainwestować w modernizację oświetlenia — skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści wykonają audyt i pokażą Ci potencjał inwestycji w Twoim przedsiębiorstwie.

Zapraszamy do kontaktu!

Hej,

Jeżeli masz dodatkowe pytania, wypełnij formularz i zadaj je naszym specjalistom.

Pomożemy Ci w doborze optymalnych rozwiązań.

Zapytanie z artykułu SEO
Zgody

Zobacz pozostałe artykuły


Olśnienie przykre co to jest

Czym jest olśnienie przykre?

Każdy z nas niejednokrotnie doświadczył rażącego światła, które w praktyce nazywane jest olśnieniem przykrym. Nazywany potocznie efekt olśnienia wpływa niekorzystnie na narząd wzroku ograniczając stopień widzenia i zdolności rozpoznawania.

Więcej Info

jak przeliczyć lumeny na waty

Lumeny na waty – jak przeliczyć strumień świetlny?

Strumień świetlny oświetlenia LED podawany jest w lumenach. Natomiast w przypadku tradycyjnych źródeł światła zazwyczaj jasność świecenia była określana za pośrednictwem pobieranej przez nie mocy w watach. Żeby móc choć w pewnym stopniu porównać oba źródła niezbędny jest przelicznik lumeny na waty. Dlatego w tym artykule poruszamy tą kwestie.

Więcej Info


Potrzebujesz pomocy
w wyborze oświetlenia?

Skontaktuj się z nami

+48 71 733 60 50

9.00 – 16.00

Wypełnij formularz

Napisz do nas