Pierwszym krokiem podczas modernizacji oświetlenia, w przypadku istniejącej infrastruktury drogowej, jest audyt oświetlenia ulicznego. Jego realizacja obejmuje wiele aspektów, których celem jest ukazanie potencjalnych rozwiązań oraz generowanych, dzięki nim, oszczędności energii. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje, czyli:
- kto może go wykonać?
- jakie czynności obejmuje audyt?
Audyt energetyczny oświetlenia – kto może go wykonać?
Koncepcja i instalacja nowego systemu oświetlenia infrastrukturalnego wymaga wielu działań. Zazwyczaj, ich wykonanie zleca się przedsiębiorstwom zewnętrznym, które przeprowadzają kompleksową modernizację oświetlenia. Mogą być nimi też firmy projektowe, jak i producenci oświetlenia LED, którzy w swojej ofercie posiadają wykonanie audytu.
Etapy audytu oświetlenia ulicznego
Czynności poprzedzające instalację nowych energooszczędnych źródeł światła obejmują szeroki zakres prac. W tym celu dobrze jest postawić pytanie, w jaki sposób przeprowadzić audyt oświetlenia ulicznego?
Na wstępie analizowany jest stan aktualnych, tradycyjnych źródeł światła oraz pozostałej infrastruktury. Sprawdzane są parametry techniczne oraz zużycie energii istniejącej instalacji oświetleniowej. Na tej podstawie wykonuje się wyliczenia kosztów energii elektrycznej generowanych przez uliczne źródła światła.
Audyt oświetlenia ulicznego, kolejny jego etap, obejmuje wykonanie projektu. Jest on bazą do określenia oszczędności, które może wygenerować modernizacja oświetlenia. Wartość inwestycji i zmniejszenie zużycia energii przez oprawy LED pozwalają wyznaczyć wskaźnik rentowności przedsięwzięcia (ROI, return on investment).
W ramach audytu efektywności energetycznej wylicza się także redukcję emisji CO2. Dzięki temu możliwe jest określenie, jaki wpływ na ochronę środowiska ma oświetlenie LED. Ponadto, żeby jeszcze bardziej przyczynić się do redukcji energii, w audycie oświetlenia ulicznego zamieszcza się propozycję sterowania lampami ulicznymi.
Czy audyt oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego zawiera to samo, co w przypadku ulicznego?
Wiedząc, jak wykonać audyt oświetlenia ulicznego, można analogicznie postępować, realizując audyt oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego. Wszystkie dążą do zastosowania opraw LED mających na celu wzrost efektywności energetycznej oraz obniżenie kosztów związanych z utrzymaniem oświetlenia ulicznego.
Przeczytaj: Audyt oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego. Przebieg krok po kroku
Jeśli myślisz o modernizacji w obszarze oświetlenia ulicznego, napisz do nas! Wykonamy dla Ciebie audyt i pomożemy w wyborze najlepszych źródeł światła.
Zobacz pozostałe artykuły
Oświetlenie hali produkcyjnej – normy i wymagania
Projektowanie oświetlenia hali produkcyjnej to złożony proces, który musi spełniać określone normy i wymagania, a także uwzględniać specyficzne potrzeby danej przestrzeni produkcyjnej. Jednak warto poświęcić mu trochę czasu. Dlatego też w tym artykule przedstawimy Ci kluczowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę przy projektowaniu oświetlenia hali produkcyjnej.
Jak czytać parametry LxBy?
Diody LED naturalnie się zużywają, a więc wraz z upływem czasu ich natężenie się zmniejsza. Nie oznacza to jednak, że ulegają one uszkodzeniu. Trwałość opraw producenci określają za pomocą parametru LxBy, który informuje nas, kiedy wygasną oprawy LED, uwzględniając użytkowanie ich w określonym przedziale czasowym. Co one właściwie oznaczają i jak powinno się je prawidłowo interpretować?
Masz pytania dotyczące naszych rozwiązań LED?
Zadaj je ekspertowi teraz
Twój Specjalista ds. oświetlenia skontaktuje się z Tobą w ciągu 1h, aby omówić szczegóły i odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania.