Pierwszym krokiem podczas modernizacji oświetlenia, w przypadku istniejącej infrastruktury drogowej, jest audyt oświetlenia ulicznego. Jego realizacja obejmuje wiele aspektów, których celem jest ukazanie potencjalnych rozwiązań oraz generowanych, dzięki nim, oszczędności energii. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje, czyli:

  • kto może go wykonać?
  • jakie czynności obejmuje audyt?

Audyt energetyczny oświetlenia – kto może go wykonać?

Koncepcja i instalacja nowego systemu oświetlenia infrastrukturalnego wymaga wielu działań. Zazwyczaj, ich wykonanie zleca się przedsiębiorstwom zewnętrznym, które przeprowadzają kompleksową modernizację oświetlenia. Mogą być nimi też firmy projektowe, jak i producenci oświetlenia LED, którzy w swojej ofercie posiadają wykonanie audytu.

w jaki sposób przeprowadzić audyt oświetlenia ulicznego

Etapy audytu oświetlenia ulicznego

Czynności poprzedzające instalację nowych energooszczędnych źródeł światła obejmują szeroki zakres prac. W tym celu dobrze jest postawić pytanie, w jaki sposób przeprowadzić audyt oświetlenia ulicznego?

wymiana oświetlenia dofinansowanie

Na wstępie analizowany jest stan aktualnych, tradycyjnych źródeł światła oraz pozostałej infrastruktury. Sprawdzane są parametry techniczne oraz zużycie energii istniejącej instalacji oświetleniowej. Na tej podstawie wykonuje się wyliczenia kosztów energii elektrycznej generowanych przez uliczne źródła światła.

wymiana oświetlenia na led dofinansowanie

Audyt oświetlenia ulicznego, kolejny jego etap, obejmuje wykonanie projektu. Jest on bazą do określenia oszczędności, które może wygenerować modernizacja oświetlenia. Wartość inwestycji i zmniejszenie zużycia energii przez oprawy LED pozwalają wyznaczyć wskaźnik rentowności przedsięwzięcia (ROI, return on investment).

dofinansowanie na oświetlenie led

W ramach audytu efektywności energetycznej wylicza się także redukcję emisji CO2. Dzięki temu możliwe jest określenie, jaki wpływ na ochronę środowiska ma oświetlenie LED. Ponadto, żeby jeszcze bardziej przyczynić się do redukcji energii, w audycie oświetlenia ulicznego zamieszcza się propozycję sterowania lampami ulicznymi.

jak przeprowadzić audyt oświetlenia ulicznego

Czy audyt oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego zawiera to samo, co w przypadku ulicznego?

Wiedząc, jak wykonać audyt oświetlenia ulicznego, można analogicznie postępować, realizując audyt oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego. Wszystkie dążą do zastosowania opraw LED mających na celu wzrost efektywności energetycznej oraz obniżenie kosztów związanych z utrzymaniem oświetlenia ulicznego.

Jeśli myślisz o modernizacji w obszarze oświetlenia ulicznego, napisz do nas! Wykonamy dla Ciebie audyt i pomożemy w wyborze najlepszych źródeł światła.

Hej,

Jeżeli masz dodatkowe pytania, wypełnij formularz i zadaj je naszym specjalistom.

Pomożemy Ci w doborze optymalnych rozwiązań.

Zapytanie z artykułu SEO
Zgody

Zobacz pozostałe artykuły


Olśnienie przykre co to jest

Czym jest olśnienie przykre?

Każdy z nas niejednokrotnie doświadczył rażącego światła, które w praktyce nazywane jest olśnieniem przykrym. Nazywany potocznie efekt olśnienia wpływa niekorzystnie na narząd wzroku ograniczając stopień widzenia i zdolności rozpoznawania.

Więcej Info

jak przeliczyć lumeny na waty

Lumeny na waty – jak przeliczyć strumień świetlny?

Strumień świetlny oświetlenia LED podawany jest w lumenach. Natomiast w przypadku tradycyjnych źródeł światła zazwyczaj jasność świecenia była określana za pośrednictwem pobieranej przez nie mocy w watach. Żeby móc choć w pewnym stopniu porównać oba źródła niezbędny jest przelicznik lumeny na waty. Dlatego w tym artykule poruszamy tą kwestie.

Więcej Info


Potrzebujesz pomocy
w wyborze oświetlenia?

Skontaktuj się z nami

+48 71 733 60 50

9.00 – 16.00

Wypełnij formularz

Napisz do nas