Bezpieczeństwo i komfort korzystania z infrastruktury drogowej jest szczególnie ważne. Lampy uliczne stanowią jej podstawową część. Zapewniają doskonałą widoczność, zarówno dla pieszych, jak i kierowców oświetlając ulice i chodniki. Dlatego tak ważne jest, by spełniały szereg wymagań, które zostały sprecyzowane w przepisach prawa oraz standardach.
Jeśli jako inwestor zastanawiasz się jakie oświetlenie wybrać skorzystaj z naszego krótkiego poradnika.
Na co zwracać uwagę wybierając lampy drogowe?
Bezpieczeństwo
Wymogi prawne
Oszczędności
Wymogi prawne i standardy opraw ulicznych
Istnieje wiele regulacji prawnych określających wymogi drogowego sprzętu oświetleniowego. Różne obszary przestrzeni publicznej zostały objęte zróżnicowanymi przepisami. Zależy to od wymagań danego elementu infrastruktury. Inne oświetlenie będzie mogło być zastosowane na chodniku a inne w alejce parkowej, stąd też odnaleźć można wiele regulacji dotyczących właśnie tego rodzaju produktów.
Europejski Komitet Normalizacyjny
Tak naprawdę nie ma jednej głównej wytycznej, którą należałoby się kierować przy projektowaniu opraw drogowych. W ich przypadku należy odnieść się m.in. do Ustawy o efektywności energetycznej (Dz.U. 2016 poz. 831), czy szeregu przepisów regulowanych przez prawo europejskie sporządzonych przez Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN).
Deklaracja zgodności CE
Każdy sprzęt, powinien posiadać deklarację zgodności CE, gdzie uwzględnione są normy i regulacje, które spełnione są przez dany produkt. W przypadku oświetlenia ulicznego określone zostały standardy min. dyrektywy (2014/35/WE) ws. harmonizacji sprzętu elektrycznego przewidzianego do stosowania w określonych granicach napięcia, kompatybilności elektromagnetycznej (2014/30/WE), czy normy także dotyczące bezpieczeństwa fotobiologicznego lamp i systemów lampowych (PN-EN 62471), a również te, które informują o posiadanym stopniu ochrony przed zewnętrznymi uderzeniami mechanicznymi (PN-EN 62262), a także przed wnikaniem pyłu i wody.
Charakterystyka oświetlenia ulicznego
Obowiązujące przepisy prawne regulują kwestie oświetlenia publicznego. Mowa tu oczywiście o drogach, chodnikach, placach, czy alejkach w parku. Czym jednak powinny się charakteryzować lampy uliczne? Przede wszystkim ich parametry powinny wpływać na komfort widzenia oraz na wydolność wzrokową każdego kierowcy. Znajomość parametrów dot. poziomu i równomierności luminancji jest tutaj punktem kluczowym – określa bowiem poziom jaskrawości konkretnej powierzchni. Dodatkowo powinniśmy dokonać wyboru klasy oświetleniowej (zależnej od kilku czynników, jak np. geometria drogi czy intensywność ruchu drogowego, w oparciu o określenie tego, kto z danego elementu infrastruktury drogowej będzie korzystał, a kto zostanie z niego wykluczony oraz prędkości, jakie będą na danej drodze panowały) oraz wielu innych, dodatkowych parametrów.
Warto też zwrócić uwagę na certyfikaty, jakimi dane oprawy oświetleniowe zostały opatrzone. Wśród tych najlepiej widzianych są oczywiście ENEC, deklaracja zgodności CE, informacja o zasilaniu oraz klasie ochronności i stopniu szczelności lampy.
Redukcja zużycia energii elektrycznej
Należy także pamiętać o tym, że uliczne źródła światła działają przez dużą część doby, w związku z tym zużywają sporą ilość energii elektrycznej. Dlatego istotne jest, by zastosowane oświetlenie było energooszczędne, dzięki czemu koszty utrzymania oświetleniowej infrastruktury drogowej będą niższe. W tym celu idealnie sprawdzają się oprawy oświetleniowe w nowoczesnej technologii LED wraz z systemami sterowania.
Lampy uliczne w technologii LED – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Oświetlenie uliczne staje się jednym z ważniejszych elementów przestrzeni, które wpływa na zachowanie ładu przestrzennego. Wybór opraw oświetlenia ulicznego z racji dużej konkurencji i szerokiego wyboru rodzajów lamp ulicznych nie jest prosty i oczywisty. Zatem, jakimi parametrami należy się kierować przy ich wyborze?
Możemy podzielić je na trzy grupy:
1. Mechaniczno-elektryczne
2. Optyczne
3. Funkcjonalne
Do pierwszej z nich zaliczamy odporność na uderzenia. Tego rodzaju źródło światła powinno posiadać wytrzymałość na urazy mechaniczne IK09. Ponadto z uwagi na warunki atmosferyczne lampy drogowe muszą być odporne na wnikanie wody i pyłów, o czym mówi szczelność, której minimalna wartość powinna wynosić IP66. Ponadto, istotnym elementem z punktu widzenia eksploatacji i serwisu oświetlenia drogowego jest beznarzędziowy i prosty sposób dotarcia do komory układu zasilania.
Należy mieć też na uwadze, że oświetlenie uliczne jest jednym ze źródeł zanieczyszczenia światłem miast. Z tego powodu rozwiązania opraw oświetleniowych powinny charakteryzować się górnym strumieniem ULOR wynoszącym 0, co w szczególe oznacza, że strumień świetlny nie jest kierowany ponad horyzont. Nowoczesne oprawy oświetlenia drogowego powinny umożliwiać konfigurację z wieloma układami optycznymi, ze względu na dopasowanie lamp oświetleniowych do różnych sytuacji w ruchu ulicznym: rozjazdy, przęsła, przejścia dla pieszych, skrzyżowania i różne klasy dróg, itd.
Pewną cechą charakterystyczną źródeł światła LED jest zjawisko starzenia się. Oznacza to, że z czasem spada natężenie światła, które generuje oprawa. Dlatego, już na etapie wyboru warto zwrócić uwagę na parametr L80 lub L90. Kolejnym, ale równie istotnym aspektem przy doborze ulicznych lap oświetleniowych jest współczynnik mocy. Należy zwrócić uwagę, by cechował się wysoką jego wartością, co spowoduje, że zminimalizowane zostaną dodatkowe koszty związane z wykorzystaniem mocy biernej.
Podsumowanie
Nowoczesne oraz technologicznie zaawansowane systemy oświetlenia ulicznego np. Cordoba LED 3.0, dostarczają rozwiązania, dzięki którym oświetlić można bardzo złożone układy drogowe, a także miejsca codziennego użytku tj. alejki w parku, parkingi, czy węzły komunikacyjne. Jednocześnie spełnione zostają wyśrubowane normy oświetleniowe, przez co jakość oświetlenia ulicznego wchodzi na nowy wysoki poziom.
Przede wszystkim jednak pamiętajmy, że decyzja jak dobrać oświetlenie uliczne powinna być wynikiem szczegółowej analizy wymienionych w poprzednich akapitach parametrów. Dzięki temu efektem ich zastosowania będzie doskonała widoczność drogi, pobocza i wszystkich użytkowników ruchu, a także energooszczędność.
Czy już wiesz jakie oświetlenie wybrać?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy pomogą Ci podjąć decyzję.
Doskonała widoczność i troska o bezpieczeństwo.
7 lat
Gwarancji i spełnienie wszystkich wymogów GDDKiA
Masz dodatkowe pytania?
Zadaj je naszemu ekspertowi
Zobacz pozostałe artykuły
Czym jest protokół DALI? Zalety inteligentnych systemów oświetleniowych
XXI wiek wiąże się z nieuniknionym postępem technologii, za którym stara się podążać większość właścicieli firm. Oświetlenie z inteligentnym sterowaniem jest udogodnieniem, które niesie ze sobą wzrost komfortu pracowników przy jednoczesnej oszczędności energii elektrycznej, której ceny stale rosną.
Modernizacja Luxon dla Swiss Krono najlepszą inwestycją oświetleniową 2023
Już drugi rok z rzędu zgarniamy nagrodę na Najlepszą Inwestycję Oświetleniową. W tym roku do konkursu zgłosiliśmy modernizację oświetlenia, którą zrealizowaliśmy dla zakładu produkcyjnego Swiss Krono.
Masz dodatkowe pytania?
Zapytaj naszego eksperta