
Montaż oświetlenia przemysłowego często wiąże się z umieszczaniem opraw w miejscach narażonych na szereg wrażliwych dla nich czynników. W obiektach przemysłowych takim parametrem jest wysoka temperatura, często sięgająca nawet +70°C.
Jakie właściwości powinny mieć oprawy LED do wysokich temperatur?

Przede wszystkim jest nią odpowiednia gospodarka termiczna. To znaczy, że konstrukcja lampy powinna być tak zaprojektowana, by odpowiednio rozproszyć duże ilości ciepła. W takim przypadku doskonale sprawdza się obudowa wykonana z aluminium.


Układ zasilania jest jednym z najbardziej wrażliwych komponentów oprawy, która ma być przeznaczona do pomieszczeń z wysokimi temperaturami. Z tego powodu należy wykorzystywać zasilacze odporne na jej działanie. Dzięki temu zdecydowanie zwiększy się jego żywotność, a oprawa będzie mogła świecić dłużej.


Równie istotnym elementem opraw oświetleniowych przeznaczonych do wysokich temperatur jest materiał dyfuzora. Najczęściej spotykanym problemem podczas montażu standardowych opraw w miejscach podwyższonego ryzyka jest żółknięcie i zwiększenie kruchości. Dlatego dyfuzor powinien być wykonany z materiałów odpornych na ten czynnik np. ze szkła hartowanego.


Kolejnym aspektem jest zastosowanie właściwych diod. Oprawy LED do wysokich temperatur powinny zostać wyposażone w źródła światła wysokiej jakości. Świadczy o tym parametr L80 B10 podawany w godzinach. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na wartość temperatury przy której dany wskaźnik został wyznaczony – im ten czas jest dłuższy tym lepiej dla użytkownika.

Jakie mogą być dodatkowe funkcje opraw przeznaczonych do wysokich temperatur?

Taką cechą jest możliwość mechanicznej regulacji kąta świecenia. Dzięki temu lampa może zostać umieszczona zarówno na ścianie jak i suficie, a wpływ źródła wysokiej temperatury na oprawę będzie zmniejszony. Natomiast cechą, która może wpłynąć na uniwersalność rozwiązania jest opcja montażu w sposób natynkowy lub zwieszany.

Hej,
Jeżeli masz dodatkowe pytania, wypełnij formularz i zadaj je naszym specjalistom.
Pomożemy Ci w doborze optymalnych rozwiązań.
Zobacz pozostałe artykuły
Czym jest olśnienie przykre?
Każdy z nas niejednokrotnie doświadczył rażącego światła, które w praktyce nazywane jest olśnieniem przykrym. Nazywany potocznie efekt olśnienia wpływa niekorzystnie na narząd wzroku ograniczając stopień widzenia i zdolności rozpoznawania.
Lumeny na waty – jak przeliczyć strumień świetlny?
Strumień świetlny oświetlenia LED podawany jest w lumenach. Natomiast w przypadku tradycyjnych źródeł światła zazwyczaj jasność świecenia była określana za pośrednictwem pobieranej przez nie mocy w watach. Żeby móc choć w pewnym stopniu porównać oba źródła niezbędny jest przelicznik lumeny na waty. Dlatego w tym artykule poruszamy tą kwestie.

+48 71 733 60 50
9.00 – 16.00