Projektanci dobierając nowe źródła światła kierują się wieloma wytycznymi. Dlatego w tym artykule skupiliśmy się na tym, o czym pamiętać przy projektowaniu oświetlenia. Zapisy znajdujące się w normach to główny, ale nie jedyny wyznacznik bezawaryjnego i funkcjonalnego użytkowania instalacji. Kompleksowe podejście gwarantuje najlepsze efekty.
W treści znajduje się krótkie omówienie:
- projektowania zgodnie z aktualnymi zaleceniami,
- doboru oświetlenia do charakterystyki pracy,
- sterowania lampami LED,
- istotności zakupu opraw od sprawdzonego producenta,
- opłacalności inwestycji.
Na co zwracać uwagę projektując oświetlenie zgodnie z aktualnymi zaleceniami
Uwzględnienie norm i wytycznych zawartych w innych źródłach branżowych to najważniejsze aspekty tego, czym należy się kierować przy projektowaniu oświetlenia. W przypadku stanowisk pracy to rozporządzenie ministra w sprawie ogólnych przepisów bhp (Dz.U.2003.169.1650) jest nadrzędnym aktem prawnym, który obliguje pracodawcę do zapewnienia światła o odpowiedniej ilości i jakości. Natomiast bazą dla projektantów do opracowania koncepcji nowej instalacji jest przeze wszystkim norma PN-EN 12 464-1. Określone zostały w niej parametry światła z uwzględnieniem jakościowych i ilościowych jej cech, np.:
- natężenie oświetlenia,
- rozkład luminancji,
- aspekty barwne źródeł światła.
W normie znajdują się w niej zalecenia i dobre praktyki oświetleniowe dla większości pomieszczeń pracy we wnętrzach budynków. Jednak należy pamiętać, że w dokument nie określa wymagań dla całego wnętrza, lecz rozgranicza na oświetlenie miejscowe i główne.
W przypadku oświetleniowej infrastruktury ulicznej, projekt musi opierać się na normie PN-EN 13201. Natomiast oświetlenie zewnętrzne powinno uwzględniać szereg norm, w tym m.in. PN-EN 12 464-2.
Oświetlenie ogólne i oświetlenie punktowe dobrane do charakterystyki pracy
Właściwy dobór opraw do miejsc ich zastosowania to jest to, na co warto zwrócić uwagę przy projektowaniu oświetlenia. Takie działanie gwarantuje długotrwałe użytkowanie opraw. W tym celu jeszcze przed stworzeniem koncepcji powinno wykonać się audyt oświetlenia. Wskaże on m.in.. miejsca z wymaganiami wyższego natężenia światła. Na halach produkcyjnych mogą być to np. obszary spawania, natomiast w magazynach miejsca pakowania, gdzie zalecane natężenie to minimum 300 lx. Niejednokrotnie takie obszary pracy muszą być związane z oświetleniem miejscowym, które będzie uzupełnieniem systemu generalnego. Natomiast, w celu zmniejszenia zmęczenia wzroku pracowników oprawy instalacji ogólnej powinny generować rozproszone światło.
Wizja lokalna może także ukazać obszary, gdzie w procesach produkcyjnych wykorzystuje się specyficzne związki chemiczne. W takim przypadku lampy ledowe należy dobrać z materiału odpornego na czynniki, z którymi mogą mieć styczność. W szczególności dotyczy to obudowy, jej szczelności oraz odporności diod na korozję.
System sterowania oświetleniem zwiększający funkcjonalność
Podczas projektowania warto zwrócić uwagę na inteligentne oświetlenie. Ma ono duże znaczenie w kwestii komfortu użytkowania, dodatkowych funkcjonalności jak i generowania oszczędności. Taki system można wyposażyć w czujniki, czy połączyć z systemem BMS. Przykładowo, poprzez czujniki ruchu, moc źródeł światła będzie mogła być automatycznie regulowana w przypadku wykrycia aktywności. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie czujników światła wpadającego. Wyposażony w nie system ma za zadanie utrzymać średnie natężenie oświetlenia na powierzchni roboczej na stałym poziomie, ale regulować mocą opraw na podstawie ilości światła słonecznego docierającego do pomieszczenia.
Oświetlenie LED od sprawdzonego producenta
Istotnym aspektem na etapie projektowania jest także dobór zaufanego partnera. Producent posiadający różne rodzaje oświetlenia np. lampy wiszące czy oprawy wpuszczane oraz systemy sterowania, będzie mógł zaproponować ciekawe rozwiązania. Ponadto przedsiębiorstwo oświetleniowe dysponujące referencjami będzie mogło pomóc w wyborze systemu, który sprawdził się w obiektach o podobnym charakterze pracy.
Aspekt oszczędnościowy, czyli krótki zwrot z inwestycji
Koncepcja nowego oświetlenia powinna także uwzględniać koszty instalacji w odniesieniu do oszczędności, które będzie generowała. Jest to często najistotniejszy element podczas realizacji projektu, który określa się na podstawie ROI wyrażonego w latach, czyli wskaźnika opisującego czas zwrotu z inwestycji.
To główne zagadnienia związane z tym, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu oświetlenia. Zainteresował Cię ten temat? Poszukujesz partnera do realizacji inwestycji? Odpowiemy na Twoje pytania, skontaktuj się z nami poprzez poniższy formularz.
Zobacz pozostałe artykuły
Oświetlenie hali produkcyjnej – normy i wymagania
Projektowanie oświetlenia hali produkcyjnej to złożony proces, który musi spełniać określone normy i wymagania, a także uwzględniać specyficzne potrzeby danej przestrzeni produkcyjnej. Jednak warto poświęcić mu trochę czasu. Dlatego też w tym artykule przedstawimy Ci kluczowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę przy projektowaniu oświetlenia hali produkcyjnej.
Jak czytać parametry LxBy?
Diody LED naturalnie się zużywają, a więc wraz z upływem czasu ich natężenie się zmniejsza. Nie oznacza to jednak, że ulegają one uszkodzeniu. Trwałość opraw producenci określają za pomocą parametru LxBy, który informuje nas, kiedy wygasną oprawy LED, uwzględniając użytkowanie ich w określonym przedziale czasowym. Co one właściwie oznaczają i jak powinno się je prawidłowo interpretować?
Masz dodatkowe pytania?
Zapytaj naszego eksperta