Ważnym krokiem podczas wymiany oraz wyposażenia obiektu w oprawy LED jest podjęcie decyzji – lampy z hurtowni czy od producenta oświetlenia? Każdy z inwestorów, projektantów oraz wykonawców nieraz staje przed takim wyborem. Dlatego chcąc wesprzeć każdego w podjęciu decyzji, w tym artykule przedstawiamy plusy i minusy zakupu lamp u ich wytwórcy i u pośrednika, jakim jest hurtownia.
Zestawiamy informacje dotyczące:
- rodzaju i dostępności produktów u producenta i hurtowni,
- różnic w terminach dostaw i płatnościach,
- dopasowania rozwiązań do charakteru inwestycji,
- funkcjonalności, czyli systemu sterowania oświetleniem,
- różnic między gwarancją u wytwórcy opraw LED a u pośrednika sprzedaży,
- obsługi inwestycji.
Szeroki wybór lamp w hurtowni czy u producenta oświetlenia?
Oświetlenie zewnętrzne, lampy wiszące, lampy podłogowe, lampy sufitowe i inne
Hurtownicy oraz producenci oświetlenia mają do zaproponowania zainteresowanym wiele produktów. Jedni i drudzy w swojej ofercie posiadają szeroki asortyment opraw. W przypadku hurtowni, zazwyczaj wybór lamp oświetleniowych jest większy i a oferowany przez nie asortyment taki sam na terenie kraju. Należy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach związanych z ich zakupem w tym miejscu.
Pośrednicy sprzedaży posiadają w swojej ofercie lampy wielu wytwórców. Są to produkty polskich producentów, ale także oprawy z rynków zagranicznych np. z Chin, dlatego ceny lamp mogą być bardzo zróżnicowane. Niestety może się z tym również wiązać niewystarczająca jakość produktów, która w przypadku oświetlenia do obiektów przemysłowych, biurowych i handlowych, a także oświetlenia ulicznego jest bardzo istotna. Natomiast koszt zakupu tych samych opraw bezpośrednio od producenta będzie niższy niż w przypadku ich nabycia w hurtowni.
Zakup oświetlenia od producenta – dostawa i płatność
Do różnic płynących z zakupu opraw LED u producenta i w hurtowni zaliczyć można także czas dostawy oraz termin płatności. Termin realizacji zamówienia wiąże się z dostępnością produktów, dlatego w tym przypadku przewagę mają hurtownie. Zwykle oferują one oprawy, które posiadają “na stanie”, dlatego czas dostawy jest krótki. Natomiast producenci lamp LED zazwyczaj realizują ich produkcję dopiero po potwierdzeniu zamówienia, skąd wynika dłuższy okres realizacji. Z powyższym procesem powiązane są również terminy płatności. W przypadku zakupu u producenta są one krótsze niż w hurtowni.
Dopasowanie lamp LED do potrzeb inwestycji w hurtowni i u producenta
Nowe lampy o niestandardowych parametrach np. mocy, temperaturze barwowej czy strumieniu świetlnym często są niedostępne w ofercie hurtowni. Natomiast zakup opraw wprost od polskiego producenta oświetlenia LED umożliwia personalizację produktów i daje możliwość dobrania ich praktycznie do każdego wnętrza. Ponadto, wytwórcy posiadają w swoim zespole najlepszych specjalistów, a wsparcie merytoryczne przy dopasowaniu nowych źródeł światła do panujących w obiekcie warunków jest nieocenione.
Oprawy LED a system oświetlenia – sterowanie
Na korzyści te wpływają dodatkowe elementy jak np. czujniki światła, detektory ruchu i obecności, czy oświetlenie wyposażone w system sterowania bezprzewodowego. W przypadku zakupu w hurtowni, zaproponowane rozwiązania mogą być mniej funkcjonalne, z uwagi na brak elastycznego podejścia i ograniczone możliwości płynące z modyfikacji opraw. Natomiast, dzięki bezpośredniemu kontaktowi z producentem, możliwe jest zaprogramowanie działania źródeł światła LED do charakteru pracy danego obiektu. Wpływa na to doskonała znajomość oferowanego produktu oraz posiadania przez taką firmę zespołu specjalistów w dziedzinie sterowania oświetleniem.
Na korzyści te wpływają dodatkowe elementy jak np. czujniki światła, detektory ruchu i obecności, czy oświetlenie wyposażone w system sterowania bezprzewodowego. W przypadku zakupu w hurtowni, zaproponowane rozwiązania mogą być mniej funkcjonalne, z uwagi na brak elastycznego podejścia i ograniczone możliwości płynące z modyfikacji opraw. Natomiast, dzięki bezpośredniemu kontaktowi z producentem, możliwe jest zaprogramowanie działania źródeł światła LED do charakteru pracy danego obiektu. Wpływa na to doskonała znajomość oferowanego produktu oraz posiadania przez taką firmę zespołu specjalistów w dziedzinie sterowania oświetleniem.
Kupno lamp w hurtowni czy u producenta oświetlenia a gwarancja
Lampy LED charakteryzują się dużo mniejszą usterkowością niż tradycyjne źródła światła. Jednak prawdopodobieństwo ich uszkodzenia nadal występuje, co wpływa na bezpieczeństwo użytkowników. Do różnic kupna lamp pomiędzy hurtownią a producentem oświetlenia zaliczyć można sposób ich reklamacji. Zaletą jest bezpośredni kontakt z wytwórcą opraw, który zazwyczaj szybko reaguje na zgłoszenia oraz analizuje powody reklamacji. Dzięki temu możliwe jest wykrycie ewentualnego większego problemu z systemem oświetleniowym. Natomiast w hurtowni reklamacje są realizowane w łatwiejszy sposób, bo posiadają one szereg zamienników oraz mają ustalone warunki serwisu z producentami i firmami zewnętrznymi. W tym przypadku jednak, przyczyna usterki np. wynikająca z wadliwej instalacji, może nie być wykryta, co generować będzie dalsze problemy.
Równie istotny jest czas reakcji na wezwanie do usterki, dlatego należy pamiętać i weryfikować warunki gwarancji na dany produkt, zarówno zakupiony w hurtowni jak i u wytwórcy. W tym przypadku przewagę mają producenci oświetlenia, ponieważ z uwagi na to, że ścieżka gwarancyjna jest zdecydowanie krótsza, to reakcja na wezwania, naprawa lub wymiana oprawy jest szybsza. Ponadto zakup opraw LED w hurtowni związany jest zazwyczaj z 2-3 letnią gwarancją na produkt. Inaczej jest w przypadku bezpośredniego kontaktu z ich producentem, wówczas taka gwarancja może być dłuższa i osiągać nawet 10 lat.
Obsługa inwestycji – producent oświetlenia a hurtownia
Na modernizację oraz wyposażanie obiektu w system oświetlenia składa się wiele elementów. W tym przypadku przewagą producenta opraw nad hurtownią jest możliwość przeprowadzenia procesu w sposób kompleksowy. Oznacza to, że współpraca inwestora z wytwórcą lamp LED może rozpocząć się przedstawieniem oferty i wykonaniem audytu. Kolejny krok to przygotowanie projektu, czyli dobór najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań. Taka współpraca może także być oparta na pomocy w finansowaniu przedsięwzięcia. Również serwis gwarancyjny, jak i pogwarancyjny jest zapewniany przez producenta. Dzięki temu, że wszystkie te etapy są realizowane przez wytwórcę opraw, a obsługa inwestycji związanej z oświetleniem przynosi oszczędność czasu i kosztów.
Jeśli masz jeszcze wątpliwości, gdzie lepiej kupić lampy w hurtowni czy u producenta oświetlenia – służymy pomocą. Pomożemy Ci je rozwiać, odpowiemy na wszystkie pytania i dobierzemy najlepsze rozwiązanie!
Zobacz pozostałe artykuły
Jak czytać parametry LxBy?
Diody LED naturalnie się zużywają, a więc wraz z upływem czasu ich natężenie się zmniejsza. Nie oznacza to jednak, że ulegają one uszkodzeniu. Trwałość opraw producenci określają za pomocą parametru LxBy, który informuje nas, kiedy wygasną oprawy LED, uwzględniając użytkowanie ich w określonym przedziale czasowym. Co one właściwie oznaczają i jak powinno się je prawidłowo interpretować?
Czym jest protokół DALI? Zalety inteligentnych systemów oświetleniowych
XXI wiek wiąże się z nieuniknionym postępem technologii, za którym stara się podążać większość właścicieli firm. Oświetlenie z inteligentnym sterowaniem jest udogodnieniem, które niesie ze sobą wzrost komfortu pracowników przy jednoczesnej oszczędności energii elektrycznej, której ceny stale rosną.
Masz dodatkowe pytania?
Zapytaj naszego eksperta