Swiss Krono jest niekwestionowanym liderem wśród producentów materiałów drewnopochodnych. W szerokiej ofercie firmy znajdziemy m.in. płyty OSB, płyty meblowe, panele podłogowe oraz panele winylowe. Grupa działa w wielu krajach i zatrudnia blisko 5000 osób. Firma od samego początku istnienia przywiązuje ogromną uwagę do zrównoważonego wykorzystania zasobów W celu utrzymania zużycia surowców na jak najniższym poziomie, inwestuje w energooszczędne rozwiązania. Najnowszą z nich jest wyposażenie polskiego zakładu Grupy w nowoczesne oświetlenie LED. 

Wideo z realizacji

Obejrzyj wideo, które przygotował nasz Key Account Manager – Marcin Łukasik

Jakie korzyści dała inwestycja w modernizację oświetlenia?

Mniejsze zużycie energii elektrycznej

Poprawa warunków pracy

Redukcja emisji CO2

cytat

O wyborze firmy Luxon LED zadecydowały głównie parametry techniczne. W tym przypadku najważniejsze było dla klienta uzyskania jak najlepszej poprawy efektywności energetycznej, którą gwarantowały produkty Luxon LED.

Piotr Danielski
DB Energy

Modernizacja oświetlenia modernizacja oświetlenia w przemyśle

Porównaj efekt przed i po – przesuń linię na środku zdjęcia

Obniż koszty energii nawet o 91%

Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić dzięki wymianie oświetlenia na LED

Industrial Image

Czas na wymianę opraw oświetleniowych, czyli cele modernizacji oświetlenia zakładu Swiss Krono

Firma przekształca odnawialny surowiec jakim jest drewno, kładąc przy tym nacisk na rozwiązania technologiczne efektywne energetycznie. Strategia długookresowa zakłada m.in. minimalizację zużycia energii elektrycznej przeznaczonej na działanie przedsiębiorstwa. Dlatego modernizacja oświetlenia w całym zakładzie, w halach produkcyjnych, biurach oraz ich otoczeniu zewnętrznym, a także wyposażenie go w system sterowania, była jednym z priorytetowych projektów. 

Głównym celem modernizacji stawianym przez inwestora było zastosowanie opraw poprawiających warunki pracy. Wysoki komfort pracy oraz bezpieczeństwo jej wykonywania to  główne priorytety firmy. Dlatego modernizacja oświetlenia objęła także oświetlenie awaryjne. Ponadto konieczne było uwzględnienie wpływających na oświetlenie niekorzystnych czynników. W przetwórstwie drewna wykorzystywane są  maszyny znacznych gabarytów, które generują duże ilości energii cieplnej. W związku z tym oprawy oświetleniowe pracujące w ich otoczeniu musiały być odporne na wysokie temperatury.

Praca w zakładach Grupy SWISS KRONO odbywa się całodobowo. Dlatego, zleceniodawca wymagał, żeby montaż opraw odbywał się w bezkolizyjny sposób podczas działania zakładu. W tym celu istotny był audyt oświetlenia, który pozwolił na stworzenie precyzyjnego harmonogramu prac.

Nowe oświetlenie przemysłowe LED w zakładzie SWISS KRONO – zalety

☑ System oświetlenia odporny na wysokie temperatury i zapylenie, 

☑ zwiększony komfort pracowników,

☑ większe bezpieczeństwo pracy,

☑ energooszczędne źródła światła, 

☑ bezawaryjność systemu, 

☑ redukcja emisji CO2 do atmosfery,

dopasowanie parametrów oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach.

Proces wymiany, czyli wyzwania podczas projektu i instalacji opraw LED

Kompleksowe modernizacje oświetlenia są procesami złożonymi z wielu etapów. Ma na to wpływ m.in. środowisko pracy opraw, stan istniejącej instalacji oraz sposób działania zakładu. Analiza potrzeb oraz wymagające warunki otoczenia, w których występują m.in silne opary olejowe oraz wysoka temperatura, to nie jedyne wyzwania, z którymi się spotkaliśmy w obiektach SWISS KRONO. 

Z uwagi na wysokość hal produkcyjnych, wysokie temperatury i panujące trudne warunki pracy nie było możliwości zainstalowania standardowych opraw LED. Zaoferowaliśmy klientowi indywidualne rozwiązanie oświetlenia podstawowego oparte na dedykowanych źródłach światła oraz oświetlenie awaryjne i biurowe dostosowane do wymogów inwestora. Stan istniejącej instalacji pozwalał na wymianę opraw w systemie 1:1, co projekt oświetlenia także musiał uwzględnić. Nowe źródła światła wyposażyliśmy w system sterowania oświetleniem oparty na protokole DALI. Zainstalowane czujniki ruchu oraz czujniki natężenia oświetlenia pozwalają na minimalizowanie zużycia energii przy jednoczesnym zachowaniu wymaganych warunków pracy. Natomiast podział systemu na strefy i indywidualna adresacja opraw umożliwiły dostosowywanie działania oświetlenia do własnych, czasem zmieniających się potrzeb.

Modernizację oświetlenia wykonaliśmy w oparciu o harmonogram prac, który  z uwagi na dostępność niektórych obszarów hali produkcyjnej, musiał być dostosowywany na bieżąco. Konieczne było dopasowanie się do pracy całego zakładu, w którym działania realizowane były przez 24 godziny na dobę przez  7 dni w tygodniu. 

Hale produkcyjne to nie jedyne miejsca, gdzie zainstalowane zostały nowe oprawy. Wymianę oświetlenia zrealizowaliśmy również w pomieszczeniach biurowych oraz na terenie zewnętrznym zakładu. Ich zadaniem była poprawa komfortu pracy, lepsza widoczność w przestrzeniach otaczających budynek, a także znaczące zmniejszenie zapotrzebowania zakładu na energię elektryczną.

Nowe źródła światła dla SWISS KRONO w liczbach

Ta inwestycja to ponad 5000 nowych źródeł światła wykonanych w technologii LED.

  • Oświetlenie podstawowe: 4392 oprawy,
  • oświetlenie awaryjne: 677 opraw.

Bogaty asortyment obejmujący źródła oświetlenia podstawowego, awaryjnego oraz zewnętrznego. Zastosowaliśmy przede wszystkim dedykowane oprawy Ultima SWISS KRONO LED oraz Ultima LED HPT, a także m.in. Industrial LED, EDGE oraz Cordoba LED.

cytat

Poza zaletami, takimi jak redukcja emsiji dwutlenku węgla do atmosfery czy też oszczędność energetyczna, inwestor dzięki 5-letniej gwarancji zyskał komfort użytkowania oświetlenia na lata.

Marcin Łukasik Luxon

Marcin Łukasik
Key Account Manager

Trudne warunki pracy dla opraw to nie tylko wysokie temperatury, ale także ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Dlatego dedykowane rozwiązania czasami są konieczne, by cel jakim jest minimalizacja zużycia energii elektrycznej został osiągnięty.

Czy w Twojej firmie też chcesz wymienić oświetlenie na energooszczędne LED? Jeśli masz jakieś pytania napisz do nas wykorzystując poniższy formularz. Przygotujemy dla Ciebie bezpłatny audyt i pokażemy skalę oszczędności dla LED.

Galeria Realizacji


Zobacz pozostałe Case Study


Grolsch oświetlenie

Case study Luxon i Indulux dla browaru Grolsch w Holandii

Firma Indulux nawiązała z nami współpracę, która polegała m.in. na dostarczeniu opraw LED do obiektów należących do Grolsch w Holandii. Obniżenie zużycia energii elektrycznej, dbanie o środowisko i pracowników oraz konieczność wyłączenia z użytku świetlówek były głównymi powodami, dla których przedsiębiorstwo zdecydowało się na wymianę źródeł światła.

Więcej Info

Modernizacja oświetlenia w branży chemicznej - case study CIECH

Nowe oświetlenie LED dla zakładów CIECH Soda Polska w Janikowie oraz Inowrocławiu

Drugim w Europie oraz jedynym w Polsce producentem sody kalcynowanej ciężkiej i lekkiej jest Ciech Soda Polska. Spółka obsługuje wiele segmentów rynku.

Więcej Info


Obniż koszty energii nawet o 91%

Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić dzięki wymianie oświetlenia na LED

Industrial Image