Hale magazynowe to miejsca pracy, w których promieniowanie słoneczne stanowi niewielką część zapotrzebowania na światło. Dlatego niezbędne jest zainstalowanie sztucznego oświetlenia. Lampy LED generują oszczędności, ale to nie jedyna ich zaleta. Właściwie dobrane parametry opraw ledowych pozytywnie wpływają na pracowników zwiększając ich komfort i wydajność pracy. W tym celu zostały stworzone normy oświetlenia magazynów, w których odnaleźć można wytyczne do prawidłowego oświetlania hal. Jakie to wymagania? – odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Wymagane oświetlenie magazynu – o czym należy pamiętać?
Zapewnienie oświetlenia w hali magazynowej jest obowiązkiem, który wynika z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Ma ono na celu zapewnić pracownikom odpowiednie warunki widzenia oraz bezpieczeństwo podczas wykonywanych czynności. Ma to także wpływ na jakość realizowanych działań i ich efektywność.
Do głównych parametrów oświetlenia hal magazynowych zalicza się:
- natężenie oraz równomierność światła,
- barwę światła oraz współczynnik jej oddawania (CRI),
- olśnienie (UGR).
To na ich podstawie warunkuje się właściwe oświetlenie miejsc pracy, o którym napisaliśmy w osobnym artykule.
Bezpłatna
Kalkulacja oszczędności
Zastanawiasz się ile Twoja firma może zaoszczędzić
na modernizacji oświetlenia?
Zamów bezpłatną kalkulację oszczędności

Normy oświetlenia magazynów - jak wyglądają parametry?
Średnie natężenie oświetlenia oraz jego równomierność to cechy światła wyszczególnione w normie. Mają one znaczny wpływ na wydajność wzrokową. W przypadku prac wymagających dużej uwagi oraz większej precyzji, jak np. obszar pakowania, natężenie oświetlenia powinno wynosić min. 300 lx.

Innym wskaźnikiem zdefiniowanym w PN-EN 12464-1 jest współczynnik UGR. Wysoki wskaźnik olśnienia powoduje ograniczenie widzenia. Dlatego zaleca się jego zminimalizowanie. W przypadku stanowisk kontroli jakości nie powinien być wyższy niż 22, a dla miejsc składowania może wynosić maksymalnie 25.

Natomiast wskaźnik oddawania barw ma szczególne znaczenie w miejscach, gdzie ważna jest jakość wykonywanych prac. W przypadku hal magazynowych jest to stanowisko kontroli. Dlatego tam CRI powinno być najwyższe i wynosić minimum 80. Wtedy masz pewność, że oświetlenie magazynu spełnia podstawowe wymagania.


Norma PN-EN 1838 Zastosowanie oświetlenia. Oświetlenie awaryjne
W przypadku oświetlenia magazynu wymagania dotyczące zastosowania oświetlenia awaryjnego są równie istotne. Wytyczne te znajdują się w normie PN-EN 1838. Bezpieczeństwo osób znajdujących się w budynku jest rzeczą pierwszorzędną. Dlatego niweluje się sytuacje, w których zanik zasilania mógłby spowodować zagrożenie życia, zdrowia, bądź mienia, stosując oświetlenie awaryjne.
Nie jesteś pewny, czy oświetlenie w Twoim przedsiębiorstwie spełnia wszystkie wymagania i ile zaoszczędzisz na modernizacji oświetlenia? Skontaktuj się z nami, a my wykonamy dla Ciebie bezpłatną kalkulację oszczędności. Wykonamy niezbędne pomiary, a w kolejnym kroku zaprojektujemy oświetlenie zgodne z normami i zwiększające komfort oraz bezpieczeństwo pracowników. Zagwarantujemy, że oświetlenie Twojego magazynu spełni stawiane mu wymagania.
Zapraszamy do zamówienia bezpłatnej kalkulacji oszczędności poprzez poniższy formularz:
Obniżamy koszty energiinawet o 91%
Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić dzięki wymianie oświetlenia na LED.
Zamów bezpłatną kalkulację oszczędności

Zobacz pozostałe artykuły
Jakie są najczęstsze problemy i wyzwania związane z używaniem opraw LED w trudnych środowiskach?
W oświetleniu przemysłowym często zdarza się, że oprawy LED montowane są w trudnych środowiskach. Różnorodność branż ma związek z mnogością czynników, które wpływają na jakość i poprawność działania instalacji oświetlenia.
Jak wykorzystać sterowanie oświetleniem w fabryce?
Wykorzystanie inteligentnego sterowania oświetleniem w fabryce cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to z tego, że łączy się z nim wygoda i często również znaczne oszczędności.
Czy wymiana oświetlenia na LED się opłaca?
Coraz wyższe opłaty za energię elektryczną są przesłanką do zmian i modyfikacji w przedsiębiorstwach. Ich właściciele coraz częściej decydują się na nowe inwestycje związane z redukcją kosztów utrzymania działalności. Jednym z działań realizowanych w myśl tej idei jest modernizacja oświetlenia na LED.
Oświetlenie stanowiska pracy jakie normy i wymagania musi spełniać?
Oświetlenie stanowiska pracy odgrywa ważną rolę w firmie, jego głównym zadaniem jest zapewnienie komfortu, bezpieczeństwa i higieny pracy. Dowiedź się więcej w naszym artykule o normach i wymaganiach przy oświetleniu stanowiska pracy.