Hale magazynowe to miejsca pracy, w których promieniowanie słoneczne stanowi niewielką część zapotrzebowania na światło. Dlatego niezbędne jest zainstalowanie sztucznego oświetlenia. Lampy LED generują oszczędności, ale to nie jedyna ich zaleta. Właściwie dobrane parametry opraw ledowych pozytywnie wpływają na pracowników zwiększając ich komfort i wydajność pracy. W tym celu zostały stworzone normy oświetlenia magazynów, w których odnaleźć można wytyczne do prawidłowego oświetlania hal. Jakie to wymagania? – odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

oświetlenie magazynów - przepisy

Wymagane oświetlenie magazynu – o czym należy pamiętać?

Zapewnienie oświetlenia w hali magazynowej jest obowiązkiem, który wynika z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Ma ono na celu zapewnić pracownikom odpowiednie warunki widzenia oraz bezpieczeństwo podczas wykonywanych czynności. Ma to także wpływ na jakość realizowanych działań i ich efektywność.

Do głównych parametrów oświetlenia hal magazynowych zalicza się:

  • natężenie oraz równomierność światła, 
  • barwę światła oraz współczynnik jej oddawania (CRI), 
  • olśnienie (UGR). 

To na ich podstawie warunkuje się właściwe oświetlenie miejsc pracy, o którym napisaliśmy w osobnym artykule

Bezpłatna

Kalkulacja oszczędności

Zastanawiasz się ile Twoja firma może zaoszczędzić
na modernizacji oświetlenia?

Zamów bezpłatną kalkulację oszczędności

Normy oświetlenia magazynów - jak wyglądają parametry?

Średnie natężenie oświetlenia oraz jego równomierność to cechy światła wyszczególnione w normie. Mają one znaczny wpływ na wydajność wzrokową. W przypadku prac wymagających dużej uwagi oraz większej precyzji, jak np. obszar pakowania, natężenie oświetlenia powinno wynosić min. 300 lx.

natężenie oświetlenia - normy

Innym wskaźnikiem zdefiniowanym w PN-EN 12464-1 jest współczynnik UGR. Wysoki wskaźnik olśnienia powoduje ograniczenie widzenia. Dlatego zaleca się jego zminimalizowanie. W przypadku stanowisk kontroli jakości nie powinien być wyższy niż 22, a dla miejsc składowania może wynosić maksymalnie 25. 

normy oświetlenia magazynów

Natomiast wskaźnik oddawania barw ma szczególne znaczenie w miejscach, gdzie ważna jest jakość wykonywanych prac. W przypadku hal magazynowych jest to stanowisko kontroli. Dlatego tam CRI powinno być najwyższe i wynosić minimum 80. Wtedy masz pewność, że oświetlenie magazynu spełnia podstawowe wymagania. 

CRI oświetlenia magazynu
oświetlenie awaryjne magazynu - normy

Norma PN-EN 1838 Zastosowanie oświetlenia. Oświetlenie awaryjne

W przypadku oświetlenia magazynu wymagania dotyczące zastosowania oświetlenia awaryjnego są równie istotne. Wytyczne te znajdują się w normie PN-EN 1838. Bezpieczeństwo osób znajdujących się w budynku jest rzeczą pierwszorzędną. Dlatego niweluje się sytuacje, w których zanik zasilania mógłby spowodować zagrożenie życia, zdrowia, bądź mienia, stosując oświetlenie awaryjne. 

Nie jesteś pewny, czy oświetlenie w Twoim przedsiębiorstwie spełnia wszystkie wymagania i ile zaoszczędzisz na modernizacji oświetlenia? Skontaktuj się z nami, a my wykonamy dla Ciebie bezpłatną kalkulację oszczędności. Wykonamy niezbędne pomiary, a w kolejnym kroku zaprojektujemy oświetlenie zgodne z normami i zwiększające komfort oraz bezpieczeństwo pracowników. Zagwarantujemy, że oświetlenie Twojego magazynu spełni stawiane mu wymagania. 

Zapraszamy do zamówienia bezpłatnej kalkulacji oszczędności poprzez poniższy formularz:

Bezpłatna

Kalkulacja oszczędności

Zastanawiasz się ile Twoja firma może zaoszczędzić
na modernizacji oświetlenia?

Zamów bezpłatną kalkulację oszczędności

Krok 1: Rozmowa telefoniczna
Przeprowadzimy wstępny wywiad telefoniczny i umówimy spotkania w Twojej firmie. Podczas rozmowy poprosimy Cię m.in. o:

  •       Rodzaj i liczbę dotychczasowych opraw,
  •       Cenę prądu,
  •       Wielkość obiektu,
  •       Plan pomieszczeń, w których planujesz modernizację.

Krok 2: Audyt zero obiektu
Audyt zero obiektu wiąże się z naszym przyjazdem do Twojej firmy, na którym ustalimy dokładny zakres modernizacji, rodzaj usługi, główne cele i efekty, które chcemy osiągnąć. Porozmawiamy o wyzwaniach i zagrożeniach dla opraw. Zobaczymy w jakich warunkach będą pracowały.  

Kolejna część to weryfikacja i inwentaryzacja obecnego oświetlenia – ilościowa i jakościowa, sprawdzamy ile jest opraw i jakiego rodzaju, sprawdzamy normy obowiązujące na stanowiskach. Dokonamy również weryfikacji specyfiki obiektu (liczby zmian, świetlików, zamaszynowienie, układ regałów) oraz weryfikacji infrastruktury (układ tras kablowych i instalacji elektrycznych).

Krok 3: Dobór rozwizania oświetleniowego
Na podstawie audytu opracujemy dla Ciebie indywidualną koncepcję oświetlenia wraz z najbardziej efektywnymi rozwiązaniami, które w Twoim obiekcie zagwarantują bezpieczeństwo, dobrą jakość światła, szybki zwrot inwestycji oraz redukcję kosztów energii i C0 2.

Krok 4: Analiza finansowa inwestycji LED
Dzięki kalkulacji oszczędności poznasz szacowany okres zwrotu z inwestycji, poziom redukcji energii elektrycznej i CO2, oszczędności po roku od modernizacji. Otrzymasz także projekt modernizacji wraz z wyceną przygotowaną przez nasz wewnętrzny zespół projektowy. Porozmawiamy o ofercie i możliwości dalszej współpracy wraz z osadzeniem realizacji w czasie. Jesteśmy otwarci na dialog, jeśli chodzi o jej optymalizację. Pamiętaj, że przeprowadzona kalkulacja jest BEZPŁATNA i do Ciebie będzie należała ostateczna decyzja o zakupie naszych usług.

Zobacz pozostałe artykuły


Olśnienie przykre co to jest

Czym jest olśnienie przykre?

Każdy z nas niejednokrotnie doświadczył rażącego światła, które w praktyce nazywane jest olśnieniem przykrym. Nazywany potocznie efekt olśnienia wpływa niekorzystnie na narząd wzroku ograniczając stopień widzenia i zdolności rozpoznawania.

Więcej Info

jak przeliczyć lumeny na waty

Lumeny na waty – jak przeliczyć strumień świetlny?

Strumień świetlny oświetlenia LED podawany jest w lumenach. Natomiast w przypadku tradycyjnych źródeł światła zazwyczaj jasność świecenia była określana za pośrednictwem pobieranej przez nie mocy w watach. Żeby móc choć w pewnym stopniu porównać oba źródła niezbędny jest przelicznik lumeny na waty. Dlatego w tym artykule poruszamy tą kwestie.

Więcej Info