Przed wykonaniem modernizacji oświetlenia, warto zadać sobie pytania, czym charakteryzują się i jakie są różnice między oświetleniem sodowym a ledowym? Może być to pomocne przy wyborze nowych źródeł światła. Jest to istotne w oświetleniu ulicznym i dotyczy także obiektów przemysłowych.

Oświetlenie sodowe a LED – różnice i podobieństwa

Zarówno obiekty przemysłowe, jak i ulice, oświetlane są różnymi typami źródeł światła. Do podstawowych należą tradycyjne lampy wyładowcze sodowe, które coraz częściej zastępuje się technologią LED. Poniżej przedstawiamy, co cechuje oświetlenie sodowe a co ledowe.

Zobacz różnicę – przesuń linię na środku zdjęcia

Czym charakteryzują się lampy sodowe?

Oświetlenie oparte o wysokoprężne lampy sodowe, przede wszystkim odznacza się żółtą barwą światła. Co, w porównaniu z oświetleniem LED, daje inne odczucia wizualne i obniżoną jakość widzenia. Wpływa na to także wąskie widmo świecenia. Warto mieć na uwadze fakt, że w praktyce odbicie światła uzależnione jest od koloru powierzchni, na którą pada. W przypadku, gdy żółtą barwą zostanie oświetlony zielony obiekt, jakim jest np. trawa, będzie on wydawał się czarny. Jest to związane z pochłanianiem wiązki światła przez powierzchnię, do której dociera.

oprawy oświetlenia ulicznego rodzaje

Cechy oświetlenia LED

Oświetlenie LED charakteryzuje natomiast szerokie widmo światła. Dzięki temu, z uwagi na większy kontrast oświetlanych obszarów, może ono zapewnić wystarczającą widoczność już przy niewysokiej mocy świetlnej lamp. Ponadto, efektywność oświetlenia LED jest wyższa w odniesieniu do lamp tradycyjnych. Jednak, wartości podawane przez producentów, nie w pełni odzwierciedlają rzeczywistą ilość światła, która dociera do obiektu. W przypadku lampy sodowej współczynnik efektywności energetycznej odnoszony jest z reguły do samego źródła światła a nie kompletnej oprawy, co może być mylące. W przeciwieństwie do opraw LED, gdzie pomiary odzwierciedlają realny strumień świetlny oprawy.

Oświetlenie sodowe vs ledowe

Warto zauważyć, że nie można porównywać oświetlenia LED z klasycznymi lampami sodowymi w sposób bezpośredni. Dotyczy to m.in. ilości lumenów emitowanych przez oprawy, należy mieć na uwadze także inne aspekty związane ze światłem. Dlatego, przed ostatecznym wyborem, dobrze jest zestawić cechy  oświetlenie sodowe vs LED.

Hej,

Jeżeli masz dodatkowe pytania, wypełnij formularz i zadaj je naszym specjalistom.

Pomożemy Ci w doborze optymalnych rozwiązań.

Zapytanie z artykułu SEO
Zgody

Zobacz pozostałe artykuły


Wyzwania związane z używaniem opraw LED w trudnych środowiskach

Jakie są najczęstsze problemy i wyzwania związane z używaniem opraw LED w trudnych środowiskach?

W oświetleniu przemysłowym często zdarza się, że oprawy LED montowane są w trudnych środowiskach. Różnorodność branż ma związek z mnogością czynników, które wpływają na jakość i poprawność działania instalacji oświetlenia.

Więcej Info

Jak wykorzystać sterowanie oświetleniem w fabryce?

Wykorzystanie inteligentnego sterowania oświetleniem w fabryce cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to z tego, że łączy się z nim wygoda i często również znaczne oszczędności.

Więcej Info


Potrzebujesz pomocy
w wyborze oświetlenia?

Skontaktuj się z nami

+48 71 733 60 50

9.00 – 16.00

Wypełnij formularz

Napisz do nas