Przed wykonaniem modernizacji oświetlenia, warto zadać sobie pytania, czym charakteryzują się i jakie są różnice między oświetleniem sodowym a ledowym? Może być to pomocne przy wyborze nowych źródeł światła. Jest to istotne w oświetleniu ulicznym i dotyczy także obiektów przemysłowych.

Oświetlenie sodowe a LED – różnice i podobieństwa

Zarówno obiekty przemysłowe, jak i ulice, oświetlane są różnymi typami źródeł światła. Do podstawowych należą tradycyjne lampy wyładowcze sodowe, które coraz częściej zastępuje się technologią LED. Poniżej przedstawiamy, co cechuje oświetlenie sodowe a co ledowe.

oświetlenie sodowe vs ledowe oświetlenie sodowe a led

Zobacz różnicę – przesuń linię na środku zdjęcia

Czym charakteryzują się lampy sodowe?

Oświetlenie oparte o wysokoprężne lampy sodowe, przede wszystkim odznacza się żółtą barwą światła. Co, w porównaniu z oświetleniem LED, daje inne odczucia wizualne i obniżoną jakość widzenia. Wpływa na to także wąskie widmo świecenia. Warto mieć na uwadze fakt, że w praktyce odbicie światła uzależnione jest od koloru powierzchni, na którą pada. W przypadku, gdy żółtą barwą zostanie oświetlony zielony obiekt, jakim jest np. trawa, będzie on wydawał się czarny. Jest to związane z pochłanianiem wiązki światła przez powierzchnię, do której dociera.

oprawy oświetlenia ulicznego rodzaje
oświetlenie sodowe vs led

Cechy oświetlenia LED

Oświetlenie LED charakteryzuje natomiast szerokie widmo światła. Dzięki temu, z uwagi na większy kontrast oświetlanych obszarów, może ono zapewnić wystarczającą widoczność już przy niewysokiej mocy świetlnej lamp. Ponadto, efektywność oświetlenia LED jest wyższa w odniesieniu do lamp tradycyjnych. Jednak, wartości podawane przez producentów, nie w pełni odzwierciedlają rzeczywistą ilość światła, która dociera do obiektu. W przypadku lampy sodowej współczynnik efektywności energetycznej odnoszony jest z reguły do samego źródła światła a nie kompletnej oprawy, co może być mylące. W przeciwieństwie do opraw LED, gdzie pomiary odzwierciedlają realny strumień świetlny oprawy.

jakie są różnice między oświetleniem sodowym a ledowym Oświetlenie LED przemysłowe zewnętrzne, dobrze oświetlony teren zewnętrzny, parking, przed halą produkcyjną

Oświetlenie sodowe vs ledowe

Warto zauważyć, że nie można porównywać oświetlenia LED z klasycznymi lampami sodowymi w sposób bezpośredni. Dotyczy to m.in. ilości lumenów emitowanych przez oprawy, należy mieć na uwadze także inne aspekty związane ze światłem. Dlatego, przed ostatecznym wyborem, dobrze jest zestawić cechy  oświetlenie sodowe vs LED.

Obniżamy koszty energiinawet o 91%

Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić dzięki  wymianie oświetlenia na LED.

Zamów bezpłatną kalkulację oszczędności

Dowiedz się więcej
oprawy przemysłowe LED

Zobacz pozostałe artykuły


wymiana świetlówek na LED

Obowiązkowa wymiana świetlówek na LED

Jedno jest pewne. Czeka Cię wymiana świetlówek na LED. Unia Europejska zdecydowała o zakazie produkcji świetlówek, który wchodzi w życie w 2023 r. Sprawdź dokładnie kiedy.

Więcej Info

Wady i zalety kupna lamp pomiędzy hurtownią a producentem oświetlenia

Ważnym krokiem podczas wymiany oraz wyposażenia obiektu w oprawy LED jest podjęcie decyzji – lampy z hurtowni czy od producenta oświetlenia? Każdy z inwestorów, projektantów oraz wykonawców nieraz staje przed takim wyborem. Dlatego chcąc wesprzeć każdego w podjęciu decyzji, w tym artykule przedstawiamy plusy i minusy zakupu lamp u ich wytwórcy i u pośrednika, jakim jest hurtownia.

Więcej Info

Czy wymiana oświetlenie na led się opłaca

Czy wymiana oświetlenia na LED się opłaca?

Coraz wyższe opłaty za energię elektryczną są przesłanką do zmian i modyfikacji w przedsiębiorstwach. Ich właściciele coraz częściej decydują się na nowe inwestycje związane z redukcją kosztów utrzymania działalności. Jednym z działań realizowanych w myśl tej idei jest modernizacja oświetlenia na LED.

Więcej Info

modernizacja oświetlenia w firmie

Jak zmodernizować oświetlenie
w hali produkcyjnej?

Jak prawidłowo przeprowadzić modernizację oświetlenia w w hali produkcyjnej? Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się więcej!

Więcej Info


Bezpłatna

Kalkulacja oszczędności

Zastanawiasz się ile Twoja firma może zaoszczędzić
na modernizacji oświetlenia?

Zamów bezpłatną kalkulację oszczędności

oprawy przemysłowe LED