Wymiana istniejących opraw oświetleniowych poprzedzona jest audytem, na który składa się pomiar natężenia oświetlenia. Jest to bardzo istotny element podczas realizacji wymiany źródeł światła na oprawy LED.
- Po co wykonuje się pomiary oświetlenia?
- Na co mają wpływ takie badania?
Odpowiedź na te i inne pytania znajdują się w kolejnych akapitach.
Pomiar natężenia oświetlenia a audyt energetyczny
Podczas pracy, jaką jest modernizacja oświetlenia, konieczne jest wykonanie wielu działań. Pierwszym z nich jest audyt energetyczny, obejmujący:
- weryfikację istniejących opraw, w tym pomiary natężenia oświetlenia,
- wskazanie możliwych rozwiązań,
- koszty użytkowania zainstalowanych źródeł światła,
- projekt nowej instalacji,
- zaoszczędzoną energię elektryczną.

Na jego podstawie sprawdza się istotność, a także wpływ wymiany lamp przemysłowych i stanowiskowych na oświetlenie miejsc pracy. Jak wspomina Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa, niezbędne jest zachowanie odpowiedniej higieny pracy, której częścią jest właściwe oświetlenie w budynkach.
Komfort pracy i związane z nim pomiary oświetlenia
Wymiana przestarzałych źródeł światła na lampy przemysłowe wykonane w technologii LED niesie ze sobą szereg korzyści. Oczywiste jest, że modernizację oświetlenia wykonuje się w celu poprawy efektywności energetycznej. Jednakże coraz częściej właściciele budynków realizują takie inwestycje ze względu na poprawę komfortu danego miejsca pracy. W normie PN-EN 12464-1 zawarte są zalecane wartości natężeń we wnętrzach pomieszczeń i na stanowiskach wyposażonych w precyzyjne urządzenia, które muszą być obsługiwane przez pracownika. Z tego powodu niezbędne jest wykonanie pomiarów natężenia oświetlenia.

Bryła fotometryczna w kontekście pomiarów oświetlenia
Jak wiadomo, stanowiska pracy powinny być oświetlone światłem o odpowiednich parametrach, przy jednoczesnym zużyciu energii elektrycznej na jak najniższym poziomie. W celu weryfikacji przeprowadza się pomiary fotometryczne. Polegają one na pomiarze natężenia oświetlenia, które pada na powierzchnię stanowisk pracy. Integralnym elementem dokumentacji projektowej jest symulacja sceny oświetleniowej, która przygotowana jest w dedykowanym oprogramowaniu oraz zestawienie jej z wynikami audytu. Dzięki temu procesowi można określić, ile światła będzie padało na dany obszar roboczy, a tym samym zapewnić odpowiednio dostosowane oświetlenie. To w konsekwencji będzie przynosić korzyści związane ze wzrostem efektywności pracowników na danym stanowisku pracy.

W Luxon wykonujemy darmowy audyty instalacji elektrycznej uwzględniające pomiar natężenia oświetlenia. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z naszym przedstawicielem!

Hej,
Jeżeli masz dodatkowe pytania, wypełnij formularz i zadaj je naszym specjalistom.
Pomożemy Ci w doborze optymalnych rozwiązań.
Zobacz pozostałe artykuły
Różnice między oświetleniem sodowym, a ledowym
Przed wykonaniem modernizacji oświetlenia, warto zadać sobie pytania, czym charakteryzują się i jakie są różnice między oświetleniem sodowym a ledowym? Może być to pomocne przy wyborze nowych źródeł światła. Jest to istotne w oświetleniu ulicznym i dotyczy także obiektów przemysłowych.
Dlaczego warto wybrać bezprzewodowy system sterowania w hali produkcyjnej?
W przypadku oświetlenia LED, bezprzewodowy system sterowania w hali produkcyjnej jest funkcjonalnością wpływającą korzystnie na generowanie oszczędności. To jednak nie jedyna zaleta płynąca z zastosowania tego rodzaju rozwiązania.

+48 71 733 60 50
9.00 – 16.00